abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cızırtılı sınava nasıl gireceğim mütedair 10. sınıf projeler okul piyesi meşhur müşteri odaklı ilişki yönetimi kömürcü eşya mumya yasalı kabristan hücre.testleri tok tok islam medeniyeti numen aynıyla bütünleyen atatürk orman çiftliği istirdat tesir etmek biruni kavrayışsız atatürkün basın avantajları aşırı erime tabiatüstü sanat trikotaj aydın kültürü asal sayılar müddet dosyalanma traffic calming yer seçimi gün ışığına çıkmak pisi pisi bütünleşik pazarlama iletişimi modelleri cezire george hagi hastane enfeksiyonu turizm ekonomisi insan kaynaklari yönetimi atom ve maddeleri anadolu selçuklu mihrapları latin amerika 2 sınıf 9. sınıf coğrafya dersi insan ve çevre konusu lif lif incelenme citosan özgeçmiş örnegi harem ağası maz mez eki tekstil staj raporu gereklilik satranc faiz politikası ışık ve ses deney atom bombasının doğaya zararları narkoz gaziantep mutfağı bitirme tezi ağ metalografi gırnata akdeniz müzik örgütsel değişim dünya neden yuvarlaktır kaba ve ince kırma haydut gibi ağırlanmak dışa vurum business policy nikelaj kaplama hak kavramının dünyada yayılması ses bürolarda dosyalama sistemi ahret topraklardan yararlanma artış hidrolik sistem hammadde deney talimatları unicef oğuz kağan destanı dairenin alan hesabı fundalık elektro kaynak çeşitleri çubuk ile define arama oliver twist kitap özeti keçi inadı computer loss inik kovaryans analizi önemi durulama ilk insanlar kara curuf anadolu tarihi elektromıknatıs kullanım alanları


AERODİNAMİK KUVVETLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136230 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AERODİNAMİK KUVVETLER

Taşıtın hareketi sırasında, hava hareketine bağlı olarak gelişen aerodinamik kuvvetler, taşıtın performansını etkilemektedir. Hava akışı, taşıtın hızına ve ortamın rüzgâr hızına bağlımlıdır.Taşıtın hızı, sayısal değer ve yön bakımından sürekli olarak deyişmektedir.Rüzgarın hızı ise bölgesel topografya ve atmosferik koşullara bağımlı olarak değişmektedir. Tüm taşıt yüzeyine dağılmış olan basınçların bileşkesi olan aerodinamik kuvvet, basınç merkezi adı verilen bir noktaya etki etmekte, taşıtın kullanım ve yönlendirme karakteristiklerini olumlu veya olumsuz biçimde etkileyen koşullar yaratmaktadır. Aerodinamik kuvvet;taşıt kararlılığı bakımından dikkate alınması gereken önemli bir kuvvettir.
Bileşke aerodinamik kuvvetin, taşıtın ileriye doğru hareketine karşı olan bileşenine.”aerodinamik direnci” denilmektedir. Aerodinamik kuvvetin diğer önemli iki bileşeni ise, aerodinamik kaldırma (lift)ve yanal kuvvetlerdir. Aerodinamik kaldırma kuvveti, lastiklerle zemin arasındaki tutunma tutunma kuvvetini azaltarak, taşıtın yönlendirme ve tahrik karakteristiklerini; aerodinamik yanal kuvvet ise, taşıt kararlılıgını etkilemektedir.Şekil1’de aerodinamik kuvvet ve temel bileşenleri görülmektedir.

AERODİNAMİK DİRENÇ

Sabit hızlı bir akışkan bir gövde etrafında aktığından, iki bileşenden oluşan bir direnç kuvveti oluşur. Bu bileşenler, yüzeyin yapışkanlık etkisine bağımlı yüzey sürtünme direnci ve gövdeye etki eden ana akış (taşıtın boşaldığı hacmin gerisinde kalan uyartım akımı ‘wake’ dahil) basınç dağılımının sonucu olarak meydana gelen basınç direncdir.Akış doğrultusunda basıncın artığı kısımlarda veya yüzeyin doğrultusunda keskin değişmeler olduğunda, akış hatlarında ayrılma meydana gelir. Şekil 2 Yüzeyden uzaktaki hız
Şekil 1 Aerodinamik kuvvet ve bileşenleri

Gradientleri sıfır olduğunda ters akış olur. Ayrılma basıncın artmasını önler ve bu basınç direncine ters bir etki yapar. Yüzeye en yakın olan ters akış, sadece yüzey direncini çok az miktarda olmak üzere azaltır. Ayrılan akışın tekrar gövdeye yapışmasını, devamındaki yüzey geometrisine bağımlıdır.Ters akış, geniş düzensiz girdaplar oluşturarak, ana ana akışkan enerji kaybına sebeb olmaktadır. Ayrılmanın olmadığı streamline gövdenin aerodinamik direnc katsayısı 0,15 kadardır.Herhangi bir ayrılma, direnci önemli ölçüde artırdığından, yüksek yüzey sürtünmesinin olduğu durumlarda bile mümkün olduğunca azaltılmalıdır.Sınır tabakadaki türbülans, yüzey sürtünmesini artırır, fakat yüzeye yakın olan akışkanın momentumunun yüksek olması, ayrılmanın oluşumunu geçiktirir ve direncte bir miktar azalmaya neden olabilir.
Basınç merkezi adı verilen bir noktaya etki eden aerodinamik kuvvet, genelikle şu genel eşitlikle ifade edilir.
Ra =0,5 p C A v²

p = havanın yoğunluğu kg / m³,
C =aerodinamik katsayısı,
A =karakteris...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.