abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
11 EYLÜL SALDIRISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136248 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

11 EYLÜL SALDIRISI

ABD’DE TERÖR

Süper güç Amerika, 2. Dünya Savaşına girdiği Pearl Harbor baskınından sonra tarihinin en büyük darbesini yedi. Kamikaze saldırılarının yerle bir ettiği Amerika, teröre teslim oldu. Peş peşe gelen patlamalarda binlerce kişi öldü, onbinlercesi yaralandı

Süper güç ABD, Japonyanın 1941 yılında Pearl Harbora düzenlediği saldırının bir benzeriyle yerle bir oldu. Sabah saatlerinde New Yorktaki Dünya Ticaret Merkezine küçük bir uçağın çarpmasıyla başlayan ve birbirini izleyen saldırılar sonucu ABD, tarihin en büyük terör saldırısıyla kalbinden vuruldu. Ülkenin dört bir yanında sabah saatlerinden itibaren patlamalar meydana gelirken, binlerce kişi yaşamını yitirdi, onbinlerce kişi yaralandı. New York ve Washingtonda hükümet kuruluşları, okullar ve işyerleri tatil edildi.

15.56

New Yorktaki Dünya Ticaret Merkezinin İkiz Kulelerinden birine bir uçak çarptı. Çarpmanın etkisiyle binanın cephesinde büyük bir delik açıldı. Binanın üst katlarını koyu bir duman perdesi kapladı.16.14

Dünya Ticaret Merkezinin İkiz Kulelerinden ikincisine de bir uçak çarptı. Televizyonların naklen verdiği çarpmanın şiddetiyle bir patlama meydana geldi.

16.30

İlk belirlemelere göre en az 6 kişinin öldüğü, bin kişinin yaralandığı duyuruldu.

17.05

Dünya Ticaret Merkezinin İkiz Kulelerinden biri tamamen yıkıldı.

17.28

Dünya Ticaret Merkezinin İkiz Kulelerinden ikincisi de tamamen yıkıldı. Kulelerin yıkılmasıyla, Manhattan adasının güneyi toz bulutuyla kaplandı.

18.57

New Yorktaki hastanelerde yaralıları tedavi edecek yer kalmadı. Yaralılar hastanelerin çevresindeki caddelerde bekletiliyor


11 EYLÜL TERÖRÜNÜN AYIRT EDİCİ NİTELİKLERİ

11 Eylül Terörü doğrudan doğruya küreselleşme olgusunun yani iletişim-bilişim devrimi döneminin görüntüsünün, tüm dünyanın suratına bir şamar gibi inen bir yansımasıydı.

Git gide toplumsal denetimlerden bağımsızlaşan ve kendi bireysel dünyalarını güçlendiren insanlar, küreselleşmeye karşı bireyin denetimsiz tepkileri çerçevesinde terörist davranışlarda gösterme gücüne sahip olmuşlardı.

11 Eylül Terörü sadece sonuçları itibarı ile kaynağı itibarıyla da küreselleşmeye, yani onu doğuran soğuk savaşa bağlı olarak ortaya çıkmıştır

• 11 Eylül Terörü Amerika’yı vurmuş gibi görünse de aslında küreselleşme sürecine karşı yapılmış bir saldırıydı.

• Terörizm yeni bir olay değil, belli bir geçmişi olan bir olgudur.

• Bireyin yabancılaşması, yalnızlaşması ve özgürleşmesi terörü arttırıcı bir etki yaparken çelişkileri azaltıcı katılımcı demokrasinin güçlenmesi bireysel terörü azaltıcı bir yönde eğilim geliştirmiştir.

11 EYLÜL TERÖRÜNÜN GENEL NİTELİKLERİ VE SONUÇLARI

ABD tarihinde ilk kez kendi toprakları üzerinde bir yabancı saldırıya hedef oldu.

11 Eylül terörünün mimarlarını ve uygulayıcılarını, ABD soğuk savaş döneminde biz...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.