abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders arkalama görsel programlama streptekok ışık ve ses gelen ışın problem solution essay ikna teknikleri sarı kart eklenmek kaydırak bolluk dini tasavvufi almanya telefon kodu berkeley termocouple diplomatça üzüntü able to gölge ülkelerin yemekleri hava değiştirmek mehmet akif ersoyun hayatı asik veysel ccp hücre kavram haritası çok okuyan bilir frank m. white müzik 2008 plan alfred kompansasyon vade benlik kuramı izlenebilirlik pis bıyık intifa dünya kelâmı mühür mumu tutum susturucu yapımı yerilme boccacio mimar cahıt sıtkı tarancı 10. yıl marşı sanatlı naylon matematigin tarihi elektromıknatıs ve çekim alanı çocuk kalbi ingilizce gelecekle ilgili plan 1.sınıf tahminen su basıncı ıngiliz sinemasi bir gecelik coğrafya öss bilgisayarın kullanıldığı alanlar selülozik lifler yaşam güvencesi deniz yılanı üzüm asması müsabaka emin kontur tabla 18. yy idarehane finansal tablola yazıyı kim buldu 4 ekonomı polıtıkası fevkalâdelik 7. sınıf futbol oyun kuralı bitirme projeleri akarsuların oluşturduğu şekiller 400 metre koşusu elektirik santraller iletkenler üretim kapasitesi belirleme ufku dar boş gözlerle bakmak dışsal delilik makam arabası böbrek yetmezliği hz. muhammedin kabri belediyelerin görevleri nelerdir osmanlılarda saray meyyal kavrak bulk hikaye ve olay ilişkisi matematik parobol franchising biyoloji günlük planı havuzcu ilke dershanesi tabiatıyla dağın öteki yüzü ayırma prosesleri trafik polisinin görevleri


BİLGİSAYARA GİRİŞ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136511 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİSAYARA GİRİŞ
BİLGİSAYAR NEDİR?


Bilgisayar, verilen verileri (Input), belirlenen bir programa göre işleyen, gerekiyorsa saklayan, gerektiğinde de çıktı (Output) olarak verebilen bir elektronik aygıttır.

Tanımda verildiği gibi bilgisayar iki parçadan oluşur. Bunlar: Donanım (Hardware) ve Yazılım (Software). Bunlar sistemin bileşenleridir. Bu iki parça bir arada olmadığı sürece bilgisayar bir şey ifade etmez.


GENEL BİLGİSAYAR KAVRAMLARI
BİLGİSAYARIN GENEL YAPISI
Genel yapı aşağıdaki gibidir:


Bilgi bu birimler ve yazılım aracılığı ile gerekli işlemlere tabi tutulurlar. Böylece bilgiler belli bir düzene sokulurlar.
GİRİŞ BİRİMLERİ
Bilgi giriş birimleri:• Keyboard (Klavye)
• Mouse (Fare)
• Scanner (Tarayıcı)
• Disk ve Disket
• Optik Okuyucu

• Manyetik Teyp
• Joystick
• İş İstasyonları


ÇIKIŞ BİRİMLERİ

Çıkış birimleri:

• Printer (Yazıcı)
• Monitor (Ekran)
• Disk ve Disket
MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ

Birimler:

• Aritmetik ve Mantık Birimi
• Denetim Birimi)
• Bellek(Hafıza) Birimi-RAM, ROM)
KAPASİTE BİRİMLERİ
Bilgisayarın en küçük birimi 0 (sıfır) ve 1 (bir), yani (bit)’tir. 8 bit’in birleşmesinden oluşan birime de byte denir.
8 bit = 1 byte
1 byte, 0-255 arasındaki işaretsiz tamsayıları ifade edebilir. Byte, harf, sayı, grafik veya diğer karakterleri saklayabilen temel bilgi alanıdır. Byte; disk, disket gibi bilgi saklama ortamlarının miktar olarak ölçülmesini sağlar.

Aşağıya kısaca birimlerin listesi verilmiştir:
Byte,
Kilobyte (KB),
Megabyte (MB),
Gigabyte (GB),
Terabyte (TB).
Bu birimler arasındaki bağıntılar ise aşağıda açıklanmıştır.

1 Byte = 8 Bit,
1 Kilobyte (KB) = 1024 Byte,
1 Megabyte (MB) = 1024 Kilobyte (KB),
1 Gigabyte (GB) = 1024 Megabyte (MB),
1 Terabyte (TB) = 1024 Gigabyte (GB).
DONANIM
Bilgisayarın her türlü elektronik birimleridir. Bu elektronik birimlerin tümüne donanım denir. Örneğin, Harddisk, RAM, Drive, vb.
SABİT DİSKLER
HARDDISKS
Bilgisayarın bilgilerini sabit olarak depolayabildiği bir donanım birimidir. Harddisk bilgisayar üzerinde sabit olarak bulunur. Harddisk’deki bilgilere erişim çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Çok fazla bilgi depolama yeteneğine sahiptir. Bunların bilgi depolama yetenekleri kapasiteleriyle orantılıdır. Kapasite arttıkça daha çok bilgi saklarlar.
DİSKETLER
FLOPPY DISKS


Disketler, bilgisayarın harddiski gibi bilgi depolamak için kullandığı bir aygıttır. Kullanıcı tarafından taşınması çok kolaydır. Dezavantajı ise harddiske oranla çok daha az bilgi depolayabil- mesidir. Bir diğer dezavantajı ise bilgilere erişim hızı çok yavaştır. Erişim hızının yavaş olmasının sebebi ise harddiskler gibi sürekli dönmemeleridir. Erişim durumu söz konusu olduğunda dönmeye başladığın-dan zaman kaybı olur.
CD-ROM SÜRÜCÜLERİ
CD-ROM DRIVES
Disket sürücüler gibidir. Hızları disket sürücülerden çok fazladır. Bun...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.