abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hücrenin yapısı ve özelikleri kazan türleri trigonometrik denklemler susamak itme ve cekme kuvveti vw deniz turizmi hammadde kontrol askeri ihtilal diyez ataturkun spora verdigi onemi indinde çimdiklenme besınler kompansasyon mantarların yapısı beydeba eserleri atatürk as a leader garipleşme akabinde kavkılı hayat bilgisi ders, etkinlikleri paytak adım king lear kamçı start stop devreleri flüoresans iş makinaları bakımı küresel aynalarda görüntü oluşumu çelik konstrüksiyon atabet-ül hakayık insanî bilgi toplama kaynakları iklim iş hukukunun uygulama alanı ingilizce müfredatı biyoteknik gelişmeler fark atmak süet yüksek fırın işaretsiz ingilizce öğretim 1950 si bemol görece çizgi çalışmaları baş koşmak matematik bilimcileri ebu bekir dünya çocuk oyunları asit baz tepkimeleri matematik tarih şeridi bayrak sevgisi ata sözü kantar vizyon ve misyon bilimsel çalışma ve başarı teknikleri fen ve teknoloji soruları ara bulma boyun borcu ac genaratörler sektor analizi marketing for non profit organizations ara sokak genleşme soruları lüzumsuz iranın nüfusu gen klonlama alüminyum asit geçinilme aile soy ağacı tıklatma dönemeç fiziksel ve kimyasal sırnaşık yazınsal t kimyasal değişimler sinonim fonsiyon örücülük sakatatçı berlin yetişkinlik rotor geçmişe mazi bitki yetiştirme pençe şiir bilgisi arabalarla ilgili şiir bağcık matematik öss soruları enderunlu format et beni puzzle dünya ve kara elden geldiği kadar biat töreni katıların hacimlerinin ölçülmesi camın kullanıldığı yerler


BİLGİSAYARA GİRİŞ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136511 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİSAYARA GİRİŞ
BİLGİSAYAR NEDİR?


Bilgisayar, verilen verileri (Input), belirlenen bir programa göre işleyen, gerekiyorsa saklayan, gerektiğinde de çıktı (Output) olarak verebilen bir elektronik aygıttır.

Tanımda verildiği gibi bilgisayar iki parçadan oluşur. Bunlar: Donanım (Hardware) ve Yazılım (Software). Bunlar sistemin bileşenleridir. Bu iki parça bir arada olmadığı sürece bilgisayar bir şey ifade etmez.


GENEL BİLGİSAYAR KAVRAMLARI
BİLGİSAYARIN GENEL YAPISI
Genel yapı aşağıdaki gibidir:


Bilgi bu birimler ve yazılım aracılığı ile gerekli işlemlere tabi tutulurlar. Böylece bilgiler belli bir düzene sokulurlar.
GİRİŞ BİRİMLERİ
Bilgi giriş birimleri:• Keyboard (Klavye)
• Mouse (Fare)
• Scanner (Tarayıcı)
• Disk ve Disket
• Optik Okuyucu

• Manyetik Teyp
• Joystick
• İş İstasyonları


ÇIKIŞ BİRİMLERİ

Çıkış birimleri:

• Printer (Yazıcı)
• Monitor (Ekran)
• Disk ve Disket
MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ

Birimler:

• Aritmetik ve Mantık Birimi
• Denetim Birimi)
• Bellek(Hafıza) Birimi-RAM, ROM)
KAPASİTE BİRİMLERİ
Bilgisayarın en küçük birimi 0 (sıfır) ve 1 (bir), yani (bit)’tir. 8 bit’in birleşmesinden oluşan birime de byte denir.
8 bit = 1 byte
1 byte, 0-255 arasındaki işaretsiz tamsayıları ifade edebilir. Byte, harf, sayı, grafik veya diğer karakterleri saklayabilen temel bilgi alanıdır. Byte; disk, disket gibi bilgi saklama ortamlarının miktar olarak ölçülmesini sağlar.

Aşağıya kısaca birimlerin listesi verilmiştir:
Byte,
Kilobyte (KB),
Megabyte (MB),
Gigabyte (GB),
Terabyte (TB).
Bu birimler arasındaki bağıntılar ise aşağıda açıklanmıştır.

1 Byte = 8 Bit,
1 Kilobyte (KB) = 1024 Byte,
1 Megabyte (MB) = 1024 Kilobyte (KB),
1 Gigabyte (GB) = 1024 Megabyte (MB),
1 Terabyte (TB) = 1024 Gigabyte (GB).
DONANIM
Bilgisayarın her türlü elektronik birimleridir. Bu elektronik birimlerin tümüne donanım denir. Örneğin, Harddisk, RAM, Drive, vb.
SABİT DİSKLER
HARDDISKS
Bilgisayarın bilgilerini sabit olarak depolayabildiği bir donanım birimidir. Harddisk bilgisayar üzerinde sabit olarak bulunur. Harddisk’deki bilgilere erişim çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Çok fazla bilgi depolama yeteneğine sahiptir. Bunların bilgi depolama yetenekleri kapasiteleriyle orantılıdır. Kapasite arttıkça daha çok bilgi saklarlar.
DİSKETLER
FLOPPY DISKS


Disketler, bilgisayarın harddiski gibi bilgi depolamak için kullandığı bir aygıttır. Kullanıcı tarafından taşınması çok kolaydır. Dezavantajı ise harddiske oranla çok daha az bilgi depolayabil- mesidir. Bir diğer dezavantajı ise bilgilere erişim hızı çok yavaştır. Erişim hızının yavaş olmasının sebebi ise harddiskler gibi sürekli dönmemeleridir. Erişim durumu söz konusu olduğunda dönmeye başladığın-dan zaman kaybı olur.
CD-ROM SÜRÜCÜLERİ
CD-ROM DRIVES
Disket sürücüler gibidir. Hızları disket sürücülerden çok fazladır. Bun...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.