abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hazne zembil otu tamim bilgi formu hazırlama hayvanlardan insanlara hastalık geçer mi isteksizlik ortopedist tırnak tevakkuf selâmlaşma kınık aşireti bireyselleştirilmiş eğitim programı makale nedir atatürkün çocuk gönülsüz yaratılma okulda sağlıklı çevre olması için ne gerekli adı kötüye çıkmak inişli çıkışlı ağzı pis 10 kasım atatürk ün ölümü kamburluk bir gocmen kustu o minnoş atamak uzaklar radyasyonun etkisi ne kadar sürer türkiye enerji çıngı ibret sağlık evi etik günü italyan kıyafetleri 23 nısan sıırlerı siyanürleme hacivat hayatı 1 cı dünya savası milyon en küçük yayılım algoritması kredı döl eşi mensur Hakas menkulleştirme öss puan hesaplama 2. dönem zümre 9.sınıf tarih oscar wilde 8, sınıf fen bilgisi bağın atatürkün vatan severligi peygamberimizin çağrısı göller ve oluşumları milliyetçi harmaniye emici ailenin önemi çocukların temel gelişimi röprodüksiyon tiraj fip mantık testleri gayrimenkul değerleme louis pastör bilgisayar terimleri alenen bilanço analizi ayrancı ikiztepe helezon tasarım bilinmeyen osmanlı ahmet akgündüz babalar ve ogullar hece gümrüklü bilgisayarın çalışma sistemi ismi geçmek izafet alçıpan bereli çalışkanlık tümör nedir randevulaşma güzelleme kosul anlam canlılarda büyüme ve gelişme iyesi olmak parlak kaşkorse yaygınlaşmak seyreltilme olivin grubu rom bellek motor gaile ebediyen ses kartı 19 mayıs şiir meyane su kireci


KOROZYON DENEYİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136908 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

A -) Deney Amacı : Korozyon oluşumunun incelenmesi, galvanik pil ve seri oluşturulması ve korozyonu önleme çarelerinin incelenmesidir.


B -) Teorik Bilgi : Korozyon genel olarak, malzemelerin çevreleri ile kimyasal ve elektro-kimyasal reaksiyona girerek hasara uğraması olarak tanımlanabilir.Korozyon kimyasal ve elektro-kimyasal olarak iki gruba ayrılabilir.

1 -) Kimyasal Korozyon : Kuru korozyon olarak da bilinir.Metal ve alaşımlarının gaz ortamlar içindeki korozyonudur.Bilinen en iyi örnek yüksek sıcaklıklarda daha etkili olan oksitlenmedir. Örnek olarak Mg un oksitlenmesi örnek verilebilir.

2Mg + O = 2MgO

2 - ) Elektro Kimyasal Korozyon : Teknikte en çok rastlanan korozyon türü olan elektro kimyasal korozyon, metal ve alaşımlarının sulu ortamlar içindeki korozyonudur.Elektro kimyasal korozyonun oluşabilmesi için elektrik akımının iletilebileceği sulu bir elektrolit ortamın olması gerekir.Elektrolit asit, baz ve tuzların sudaki çözeltileridir. Örneğin bir metal elektrot, kendi tuzunun sulu çözeltisine daldırıldığında atomlarının son yörüngesindeki elektronlar serbest hale geçer.Bunun sonucunda ;

Metal Atomu Metal İyonu (+) + Elektron ( - )

(+) yüklü metal iyonu meydan gelir.Bu iyonlaşma nedeniyle elektrot ve elektrolit sıvı arasında bir elektrik akımı oluşur.Elektrottan sıvıya doğru ( i ) anot kısmi akımı, sıvıdan elektroda doğru ise ( i ) katot kısmi akımı meydana gelir ( Şekil 1 ). Olayın başlangıcında bu akımların değeri birbirinden farklıdır.Örneğin Zn gibi asal olmayan bir metal elektrot kendi tuzunun çözeltisine daldırıldığında i akımı başlangıçta daha yüksektir.Bunun sonucunda elektrot üzerindeki ( + ) yüklü metal iyonları elektrolite geçer.Dolayısıyla elektrotta bir kayıp , yani korozyon olayı meydana gelir.Ancak bunun sonucu i gittikçe azalır ve sonuçta i ve i akımları birbirine eşitlendiğinden iyon geçişi durur.Bu sisteme yarım pil adı verilir.
Cu gibi soy metallerde ise başlangıçta i akımı daha büyüktür.Bu nedenle metal elektrottan sıvıya iyon geçişi yerine elektron geçişi meydana gelir.Dolayısıyla korozyon olayı görülmez.

Metal Elektrot Zn
Cu

i i + i i - + i
+ - +
i i + i i - + i
+ + + +...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.