abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders almanya hakında bilgi lise fizik 1 5018 sayılı kanun turkce şehirci yarış atı açılış konuşmaları birinci ahmet hac soruları 3. sınıf atatürk ün milli eğitim hakkında söylediği sözler pazarlık istiklal marşının yazılması dc sürücü pascal kanunları türk edebiyatında hikaye ezansız bilimin önemi tafra etanol fırlamak ıssızlık türk ilişkileri takılıp kalmak hasır takkeli forte taksicilik eğitim sistemleri 23 nisan sunum ideal gerilim kaynağı veri zarflama analizi hava ile çalışan motor zail olmak sıvı yağ aşık veysel in sanatı sup buzullaşma kuşların beslenme şekilleri rastlaşma antik ahmet vefik paşa feylesof atatürkün ünlü sözleri gömülmek duraklatma matematik 1 almanca fiiller içten yanmalı motorlar haritada yüzey şekilleri tayin etmek turk asker uğurlama törenleri halkla ilişkilerde sunuş tekniği dil teorisi çanakkale şehitlerine aşı nedir endotermik tepkime hece altı sigma tez hedef pazar bölümlendirme salih zeki öd ağacı harcama zihinsel engelliler saydırma erime donma paramı sağlık mı anyasa demokrasi 4. sınıf beden egitimi ödevi betonarme perde alevli fakülteli timurlular çizgi leke doku siyer 15 stok hesapları görüşülmek visual basic anlatım atmel ölmezlik dili yatkın taş tahta makine muhendisliği staj kaynak nedir atatürkün sosyal bilgiler excelde makro cirit oyunu solutma besi teklifsiz okutulma anten çeşitleri mısır unu ısı ve sıcaklık arasındaki fark ağ tabaka nüsha hangi batı yasama yürütme ve yargı dizel jeneratörler


ARİSTO (ARİSTOTELES)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 137630 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Aristo (Aristoteles)

(M.Ö. 384 - 322) Yunan filozofu. Aristoteles, yalnızca büyük Yunan filozoflarının en sonuncusu değil, Avrupanın da büyük biyologlarından ilki idi. Platonun akademisinde 20 yıl öğrencilik yapan Aristoteles, bir süre sonra Atinadan göçüp Büyük İskenderin eğiticiliğine getirildi. M.Ö. 355de Atinaya dönerek ünlü okulu "Lykeion"u (Lise) kuran Aristoteles, Büyük İskender ölünce yeniden Atinadan göçmek zorunda kaldı (M.Ö. 323) ve ertesi yıl Eğriboz adasında öldü.

Platonun tüm duyular dünyasına ve etrafımızda gördüğümüz şeylere sırt çevirmiş olmasına rağmen, Aristoteles bunun tam tersine gerçekçi bir şekilde balıkları, kurbağaları, anemon çiçeklerini ve gelincikleri inceledi. Aristoteles, "Gerçekten var olan nedir?" sorusuna, "Şu görmüş olduğumuz tek tek nesnelerdir; şu insan, şu masa, şu ağaç gibi fertlerdir. Yoksa, Platonun dediği gibi göremediğimiz idealar değildir" cevabını verir. Ayrıca, Platon bir şair ve destan yazarı iken, Aristotelesin yazıları ansiklopedi maddeleri gibi kuru ve detaylıdır. Buna karşılık yazılarının temelini o güne kadar hiç yapılmamış doğa araştırmaları oluşturur.

Aristoteles Platonla "tavuk" fikrinin tavuktan önce var olduğu konusunda da aynı fikirde değildi. Aristotelesin tavuk biçimi ile kastettiği şey, tavuğun özgün özellikleri olarak her tavukta var olan şeylerdi. Bu yüzden tavuğun kendisi ile tavuk biçimi, ruhla beden gibi birbirinden ayrılamayacak şeylerdi. Aristotelesin Platonun idea öğretisi hakkındaki bu eleştirileri düşünce yönteminde de çok önemli bir değişim anlamına gelir. Çünkü Platon için gerçeklik aklımızla düşündüğümüz bir şey iken, Aristoteles için gerçeklik duyularımızla algıladığımız bir şeydi.

Aristotelese göre doğada çeşit çeşit neden vardı. Bunların içinde en önemlisi onun "ereksel neden" dediği nedendir. Aristoteles, doğadaki cansız süreçlerde de "ereksel neden" arıyordu. Örneğin, yağmurun yağdığını çünkü bitkilerle hayvanların büyümek için yağmura gereksinimi olduğunu söylerdi. "Ereksel neden" ile kastettiği buydu. Görüldüğü gibi Aristoteles bir anda yağmur damlalarına bir görev ya da bir "amaç" veriyordu.

Aristoteles doğayı ciddi bir şekilde düzenlemek istiyordu. Doğadaki her şeyin değişik guruplar ve alt-guruplarda bir araya geldiğini göstermeye çalışıyordu. Ayrıca Aristoteles insanların kavramlarına bir düzen getirmek isteyen titiz ve düzenli biriydi. Bu yanıyla mantığı bir bilim olarak kuran kişi de o oldu. Hangi çıkarımların ya da kanıtların mantıksal olarak geçerli olduğuna ilişkin kesin kurallar öne sürdü.

Aristotelese göre dünya küre biçimindedir ve her şeyi içine alır; evrenin merkezinde Yer vardır ve Yer hareketsizdir. Aristoteles Dünyadaki devinimleri yıldız ve gezegenlerin yönettiğini düşünüyordu. Ancak gökyüzü cisimlerini de hareket ettiren bir şey olmalıydı. Bu güce Aristoteles "ilk devindirici" ya da "Tanrı" diyordu. "İlk devindirici"nin kendisi h...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.