abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sıcak su kaynakları taoizm ingilizce günlük konuşma dil tutma diyaloglar ortoz bir defada temizlenme atatürk ve ölçüler afaçanlar çetesi sekreterlik nedir millet sevgisi ışık prizmaları metre nedir şama 6. sınıf başlıca sosyal haklar nelerdir tv basketbol malzemeler karahanlılar dünyanın hareketleri beden cezası insan ne ile yaşar söndürme yuvarlaklık ayın hareketleri puantaj morley büyük selçuklu devletinde kültür ve uygarlık glikojen ara sıra paul cezzanne çanakkale zaferinin etkileri atatürk olmasaydı ne olurdu halime kaptan aşık hüseyin çırakman alenen benzeşme tarım faaliyetleri bm ortak güvenlik 1.tanzimat dönemin edebiyatının oluşumu yumurcak mevlananın özellikleri türkiyede çıkarılan madenler türkiyenin limanları foksiyonlar sivriliş ders notları lise 2 edebiyat bilgisayar kullanımı kopek sıkacak endüktif çeşitleri tom sawyer (mark twain) süyüm doğrudan yabancı sermaye sanatın amacı güzellik ibrahim balaban büyüme ve gelişme fabrika yerleştirme tipleri uzman erbaş ergenlik büyükşehir sorunları hızlandırıcılar rekabet gücü hasta memnuniyeti ingilizce günlük konuşma dil alkolun zararları metre kare hesaplanması alkışlanma kademelenme eski paralar it gibi çalışmak yönetim birimleri nelerdir peribacaları kaynak dayanımı coint kürenin geometrik cisim özelliği kemalizm çarpıcı boralı erken çocuk eğitimi türkiyede toprak sınıflandırılması iyilik eden iyilik bulur Demirkazık fasıl deve yapmak avdet 1.cumhuriyet dönemi nedir ergonomi ve giyim nere ahşap malzeme özellikleri atatürk ü anlatan şarkı atatürk ve hizmetleri ılgaz dağı milli parkı kompanzasyon hemodiyaliz apıştırmak bireysel emeklilik sistemi


ATEROSKLEROZ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 137651 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATEROSKLEROZ VE SERBEST RADİKALLER – ANTİOKSİDANLAR
Giriş:
Ateroskleroz orta ve büyük çaplı arterlerin kan akımını azaltabilen veya tıkayabilen subintimal kalınlaşmalarıyla (aterom) karakterize bir arterioskleroz formudur. Gelişmiş ülkelerdeki en sık ölüm nedeni aterosklerozdur. Aterosklerotik lezyonun bulunduğu yere göre klinik sonuçlar değişkenlik gösterir, örneğin koroner arterin aterosklerozu miyokard enfarktüsü ve anjina pektorise yol açarken, merkezi sinir sistemini besleyen arterlerin aterosklerozunda felç ya da geçici iskemik atak görülebilir. Aterosklerotik lezyonlar sıklıkla kan akımının bozulduğu, arterlerin ayrım noktalarında oluşur.

Patoloji:
Aterosklerotik plak, birikmiş intrasellüler ve ekstrasellüler lipitler, düz kas hücreleri, bağ dokusu ve glikozaminoglikanlardan oluşur. Aterosklerozun belirlenebilen en erken lezyonu lipit yüklü köpük hücrelerinin oluşturduğu yağlı çizgilenmedir. Bu daha sonra, bağ dokusuyla çevrilmiş intimal düz kas hücreleri ile intrasellüler ve ekstrasellüler lipitten oluşan fibröz plağa dönüşür.

Aterosklerozun majör risk faktörleri:
• Lipit bozuklukları*
• Hipertansiyon
• Diabetes mellitus
• Sigara kullanımı
• Obezite
• Yetersiz fiziksel aktivite
• Aterojenik diyet
• Yaş
• Erkek cinsiyet
• Genetik faktörler

* Lipit bozuklukları
- Yüksek serum total kolesterol düzeyi (>200 mg/dl)
- Yüksek LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterol düzeyi (>100 mg/dl)
- Düşük HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol düzeyi (<40 mg/dl)
Majör risk faktörü olmaya aday diğer lipit bozuklukları
- Hipertrigliseridemi (>150 mg/dl)
- Artmış lipoprotein artıkları
- Artmış lipoprotein (a)
- Küçük LDL partikülleri

Majör risk faktörü olmaya aday lipit dışı durumlar
- Hiperhomosisteinemi
- Trombojenik-hemostatik faktörler
- İnflamatuar belirteçler
- Bozulmuş açlık glikozu

Ateroskleroz Oluşumu
Aterosklerozun başlangıcı: Lipoprotein birikimi ve modifikasyonu ile başlar. Yağlı çizgilenme aterosklerozun başlangıç lezyonudur. Bu erken lezyonların oluşumu en sık olarak arter duvarının intima bölgesindeki lipoprotein içeriğinin artmasından kaynaklanıyor görünmektedir. Bu lipoproteinlerin, lipitten zengin yapıların arter duvarında kalmasını uzatan ekstrasellüler matriks yapılarına bağlandıkları ve böylece intimada biriktikleri düşünülmektedir. İntimanın ekstrasellüler boşluğunda bulunan özellikle matriks makromoleküllerine bağlı olan lipoprotein partikülleri kimyasal modifikasyonlara uğrayabilirler. Lipoproteinlerin böyle modifikasyonlara uğramasının ateroskleroz patogenezinde önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. İntimanın ekstrasellüler boşluğunda plazma antioksidanlarından ayrılmış bulunan lipoproteinler oksidatif modifikasyonlara özellikle duyarlıdırlar. LDL’nin oksidasyonu sonucu, lipit ve protein yapıları oksidatif...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.