abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ekosistem 93 plaka 23 nisan şiiri el kızı börek dillerin sınıflandırılması tabla endüstriyel kontrol ders konuları askeriye acil servis işleyiş prosedürü gerçekten kavuşum altın meri lineer programlama kondenser plastik yapımı İbranî samba fransızca günlük plan tehi ezgiç antalya bölgesi ağrı narin post plate omurgasiz hayvanların özellikleri geri kalmış türkiyedeki kayaçlar hınzırlık milli birlik ve beraberlik staj örneği ileri teknoloji seramikleri incir beldeler matematikteki buluşlar housekeeping atatürk ile ilgili okul şarkılar atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri migmatit filizlenme yulaf unu sarı ırk projeksiyon nedir üçgen alan hesaplama kalite yönetimi karekök misafirhane ana dilimiz türkçe için söylenmiş söz şampanya kara tren a c genaratörler manzum ve mensur nedir proses davranış kavramı uyarıcılar tepkiler riza ciftci fabrikanın önemi kemiklerin şekil değişmesi bu kabil paskalya çöreği kalörifer montajı yönetim ve kuantum zar tutmak karadeniz bölgesi öğretme modelleri kehribar arşivcilik ve tarihi yer çekimi kanunu vergi ilkeleri trans izomer erime donma kahretme içli dışlı zeka ve özel yetenekler süre örgütlerde büyüme bacanak ölü deniz türkü sözleri şiveli ekşimsi malikilik mezhebi civata ölcülmesi öçlü tatsızlık kurutucu üreme murat hatıra nedir atatürk ve basınla akarlar perde perde bernolli denklemi dökümcü saman sarısı alman çocuk oks 3. tercih küre zemzem suyu


ATEROSKLEROZ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 137651 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATEROSKLEROZ VE SERBEST RADİKALLER – ANTİOKSİDANLAR
Giriş:
Ateroskleroz orta ve büyük çaplı arterlerin kan akımını azaltabilen veya tıkayabilen subintimal kalınlaşmalarıyla (aterom) karakterize bir arterioskleroz formudur. Gelişmiş ülkelerdeki en sık ölüm nedeni aterosklerozdur. Aterosklerotik lezyonun bulunduğu yere göre klinik sonuçlar değişkenlik gösterir, örneğin koroner arterin aterosklerozu miyokard enfarktüsü ve anjina pektorise yol açarken, merkezi sinir sistemini besleyen arterlerin aterosklerozunda felç ya da geçici iskemik atak görülebilir. Aterosklerotik lezyonlar sıklıkla kan akımının bozulduğu, arterlerin ayrım noktalarında oluşur.

Patoloji:
Aterosklerotik plak, birikmiş intrasellüler ve ekstrasellüler lipitler, düz kas hücreleri, bağ dokusu ve glikozaminoglikanlardan oluşur. Aterosklerozun belirlenebilen en erken lezyonu lipit yüklü köpük hücrelerinin oluşturduğu yağlı çizgilenmedir. Bu daha sonra, bağ dokusuyla çevrilmiş intimal düz kas hücreleri ile intrasellüler ve ekstrasellüler lipitten oluşan fibröz plağa dönüşür.

Aterosklerozun majör risk faktörleri:
• Lipit bozuklukları*
• Hipertansiyon
• Diabetes mellitus
• Sigara kullanımı
• Obezite
• Yetersiz fiziksel aktivite
• Aterojenik diyet
• Yaş
• Erkek cinsiyet
• Genetik faktörler

* Lipit bozuklukları
- Yüksek serum total kolesterol düzeyi (>200 mg/dl)
- Yüksek LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterol düzeyi (>100 mg/dl)
- Düşük HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol düzeyi (<40 mg/dl)
Majör risk faktörü olmaya aday diğer lipit bozuklukları
- Hipertrigliseridemi (>150 mg/dl)
- Artmış lipoprotein artıkları
- Artmış lipoprotein (a)
- Küçük LDL partikülleri

Majör risk faktörü olmaya aday lipit dışı durumlar
- Hiperhomosisteinemi
- Trombojenik-hemostatik faktörler
- İnflamatuar belirteçler
- Bozulmuş açlık glikozu

Ateroskleroz Oluşumu
Aterosklerozun başlangıcı: Lipoprotein birikimi ve modifikasyonu ile başlar. Yağlı çizgilenme aterosklerozun başlangıç lezyonudur. Bu erken lezyonların oluşumu en sık olarak arter duvarının intima bölgesindeki lipoprotein içeriğinin artmasından kaynaklanıyor görünmektedir. Bu lipoproteinlerin, lipitten zengin yapıların arter duvarında kalmasını uzatan ekstrasellüler matriks yapılarına bağlandıkları ve böylece intimada biriktikleri düşünülmektedir. İntimanın ekstrasellüler boşluğunda bulunan özellikle matriks makromoleküllerine bağlı olan lipoprotein partikülleri kimyasal modifikasyonlara uğrayabilirler. Lipoproteinlerin böyle modifikasyonlara uğramasının ateroskleroz patogenezinde önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. İntimanın ekstrasellüler boşluğunda plazma antioksidanlarından ayrılmış bulunan lipoproteinler oksidatif modifikasyonlara özellikle duyarlıdırlar. LDL’nin oksidasyonu sonucu, lipit ve protein yapıları oksidatif...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.