abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders örülme haddehane helme gibi istanbulun fethi 19 yüzyılda osmanlı sıfırı kim buldu moloz sığırtmaç simetrisiz tulup bit palas abaşo mataryel her gün tekelci içi ısınmak habis mdb görsel sanatlar eğitimi mozole türkü hikayesi ilgi duymak insan kaynakları yönetimi performans değerlendirme dpy bursluluk sinav sonucu jeneratörlerin çalışma prensibi kangal köpeği bitkiler guneş enerjisi hindistan sorgun yer kapmak aşırı riayet postmodern pazarlama one way ticket iletişimin toplum açısından önemi açıt ticaret lisesi, öss puan susturucu başaltı takvimin icadı çevre hesaplamaları federal yönetim hurufat kalite çemberleri ve endüstri işletmeleri uygulaması inglizce hidrolik presleme nasa nın tarihi reaktivite hse bisiklet ve kuralları 4. sınıf ses ve ışık erkence milyon matematikte para insan sevgisi atasözleri amme ömer seyfettinin ingilizce hayatı kamburu çıkmak demokrasinin gelişiminde olaylar ve kişiler plato devlet otomobilin tarihi büyütülme türkiye gelenek görenek yoldan çevirmek musa peygamberin hayatı susmak ortalama indike basıncı tanımı dış ticaret maliyet hesapları internship ne ise atatürkün cumhuriyet yenilikler milli mücadele döneminde iletişim gizleniş istirahat af kapsamına alınmak sıyrılmak divane hatira ani nedir al basmak yumuşatıcı yahoo 1925 iletişim kayıt zamanı kara kış yanlı zemheri tergal hamle etmek (veya yapmak) uykulu uykulu halı staj rap tarihi kafiye redif vakvaklama düzlem araştırma yöntemi ayasofyanın tarihi grafik sanatlar 8. sınıf sıfat turizmin zararları


DOĞRUSAL, ZAMANLA DEĞİŞMEYEN SİSTEMLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 137750 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Doğrusal, Zamanla Değişmeyen Sistemler

Sistemlerin iki önemli özelliği doğrusallık ve zamanla değişmezliktir.Bu özelliklere sahip olan sistemlerin temel giriş-çıkış ilişkileri yaratmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.Doğru Zaman Denklemli sistemler için bu giriş-çıkış ilişkisinin bir konvolüsyon işlemi cinsinden tanımlanır. DZD sistemlerde konvolüsyon işleminin önemi; DZD bir sistemin birim dürtü girişine olan tepkisinin bilinmesinin herhangi bir giriş sinyaline olan tepkisini bulma olanağını bize vermesinden kaynaklanmaktadır. DZD sistemler için giriş-çıkış ilişkilerinin türevsel ve fark denklemleri ile tanımlanması da inceleyeceğiz.


SÜREKLİ ZAMANLı, DZD BİR SİSTEMİN TEPKİSİ VE KONVOLÜSYON ENTEGRALİ

A. Dürtü Tepkisi:
T ile gösterilen sürekli zamanlı, DZD bir sistemin h(t) dürtü tepkisi, giriş /) (t)
olduğundaki sistem tepkisi olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle:

h(t)=T{8(t)}

B.Herhangi Bir Girişe olan Tepki:

Eşitlikten x(t) girişi

x(t)= x(r)g(t-r)dr

olarak ifade edilebilir. Sistem doğrusalolduğundan sistemin herhangi bir girişe olan tepkisi de

y ( t) = T { x ( t )} = T x ( r ) g (t - r ) dr} = x(r)T{g(t-r)}dr

olarak ifade edilebilir. Ayrıca, sistem zamanla değişmez olduğundan

h(t - r) = T{g(t - r)} yazılabilir. Eşitlik yerine konursa

y(t)= x(r)h(t-r)dr


elde edilir.Eşitlik sürekli zamanlı, DZD bir sistemin h(t) dürtü tepkisi ile tümüyle tanımlandığını göstermektedir.

C.Konvolüsyon Entegrali:
Eşitlik sürekli zamanlı iki adet x(t) ve h(t) sinyalinin

y(t)=x(t)*h(t)= x(r)h(t-r)dT


ifadesi ile verilen konvolüsyonunu tanımlar.Eşitliği yaygın olarak konvolüsyon entegrali alarak bilinir. O halde, ulaşılan temel sonuç; herhangi bir sürekli zamanlı, DZD sistemin çıkışı, x(t) girişi ile sistemin dürtü tepkisi h(t)nin konvolüsyonudur. Şekil de dürtü tepkisinin tanımını ve Eşitlik ilişkiyi sergilemektedir.


D. Konvolüsyon Entegralinin Özellikleri:
Konvolüsyon entegrali aşağıdaki özelliklere sahiptir.
1- Yer değiştirme:

x(t)* h(t) =h(t)* x(t)

2- Birleşim:

{x(t)* hı(t)}* hz(t) =x(t)*{hı(t)* hz(t)}

3- Dağılım:

x(t)* {hı(t) +h2(t)} =x(t)* hı(t) +x(t)* hz(t)

E.Konvolüsyon Entegral İşlemi:
Konvolüsyonun yer değiştirme özelliği, Eşitliğe uygulanırsa
y(t)=h(t)*x(t)= h(r)X(t-r)dr

Konvolüsyon işleminin aşağıdaki dört adımdan oluşur:
1-h(r) dürtü tepkisi zamana göre ters çevrilerek (orijine göre yansıtılarak) he-e) elde edilir. Daha sonra t parametreli, T nun bir fonksiyonu olan h(t-r )=h[-( r - t )]yi oluşturmak için t birim kaydırılır.
2-t parametresi sabit tutularak x( r) ve h(t -r) sinyalleri, r nun tüm değerleri için çarpılır.
3. y(t) çıkışının tek bir değerini üretmek için x(r)h(t - r) çarpımı tüm r için entegre edilir.
4. y(t) çıkışının tüm değerlerini üretmek için tnin - dan + a kadar olan değerleri ile 1-3
adımları tekrarlanır.

F. Basa...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.