abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders beydaba masalları bitkilerin önemi sosyal bilgiler olmasaydı poliol atatürk hayatı etik günü entele otu hafızalar snobizm zemzem suyu galibiyet içsel pazarlama doğtaş mobilya denklemler ve doğru grafikleri muharrir lâboratuvar muayenesi cyprinus carpio tezyif 10.yıl nutku tertipçi mirat bakırlı polis nedir kare köklü ifadeler bilgisayar donanım kablo cesitleri başı dönmek storage dakik pelemir mali sistem ve parasal kurumlar smc atatürkün gittiği okullar demokrasi ve seçim sistemleri cv hazırlama ametal nedir sirer eğitimde eşitlik sorunu yönetim eylemi bakanların görevleri başarı hakkında makaleler ingilizce ana renkler elektrik enerjisi üretme yolları hz. omerin hayati dövüşmek güney afrika eğitim sistemi münadi fikri hür,irfani hür,vicdanı hür pike türk devletleri harita dik prizma şenlik çatışma anakronik ses olayları sürme mantarları rehber oss canada sanem cumhuriyeti korumak ve geliştirmek kardeş katli tırnaklı buzdolabının çalışma sistemi hayat memat inekçilik çok büyük sayılar sevkıtabii güneşin zararları biyoloji u borusu küreselleşme muhasebe satın alma vassily kandinsky the scarlet letter sanal gerçeklik hortumlu mağara yerleşmeleri elektromıknatıs kullanım alanları 1.dünya savaşı genel sonuçları 42 460 deve kuşu sular proje yapımı dövme resimleri eğitim kurumlarında kalite yönetimi anaokulu ders planı nesir çitar tc merkezi yönetimi 29 ekim şiirler bileme demokrasi dersi soru dadanma düşünüş tanin mouse nedir şundan kanserojen


DOĞRUSAL, ZAMANLA DEĞİŞMEYEN SİSTEMLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 137750 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Doğrusal, Zamanla Değişmeyen Sistemler

Sistemlerin iki önemli özelliği doğrusallık ve zamanla değişmezliktir.Bu özelliklere sahip olan sistemlerin temel giriş-çıkış ilişkileri yaratmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.Doğru Zaman Denklemli sistemler için bu giriş-çıkış ilişkisinin bir konvolüsyon işlemi cinsinden tanımlanır. DZD sistemlerde konvolüsyon işleminin önemi; DZD bir sistemin birim dürtü girişine olan tepkisinin bilinmesinin herhangi bir giriş sinyaline olan tepkisini bulma olanağını bize vermesinden kaynaklanmaktadır. DZD sistemler için giriş-çıkış ilişkilerinin türevsel ve fark denklemleri ile tanımlanması da inceleyeceğiz.


SÜREKLİ ZAMANLı, DZD BİR SİSTEMİN TEPKİSİ VE KONVOLÜSYON ENTEGRALİ

A. Dürtü Tepkisi:
T ile gösterilen sürekli zamanlı, DZD bir sistemin h(t) dürtü tepkisi, giriş /) (t)
olduğundaki sistem tepkisi olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle:

h(t)=T{8(t)}

B.Herhangi Bir Girişe olan Tepki:

Eşitlikten x(t) girişi

x(t)= x(r)g(t-r)dr

olarak ifade edilebilir. Sistem doğrusalolduğundan sistemin herhangi bir girişe olan tepkisi de

y ( t) = T { x ( t )} = T x ( r ) g (t - r ) dr} = x(r)T{g(t-r)}dr

olarak ifade edilebilir. Ayrıca, sistem zamanla değişmez olduğundan

h(t - r) = T{g(t - r)} yazılabilir. Eşitlik yerine konursa

y(t)= x(r)h(t-r)dr


elde edilir.Eşitlik sürekli zamanlı, DZD bir sistemin h(t) dürtü tepkisi ile tümüyle tanımlandığını göstermektedir.

C.Konvolüsyon Entegrali:
Eşitlik sürekli zamanlı iki adet x(t) ve h(t) sinyalinin

y(t)=x(t)*h(t)= x(r)h(t-r)dT


ifadesi ile verilen konvolüsyonunu tanımlar.Eşitliği yaygın olarak konvolüsyon entegrali alarak bilinir. O halde, ulaşılan temel sonuç; herhangi bir sürekli zamanlı, DZD sistemin çıkışı, x(t) girişi ile sistemin dürtü tepkisi h(t)nin konvolüsyonudur. Şekil de dürtü tepkisinin tanımını ve Eşitlik ilişkiyi sergilemektedir.


D. Konvolüsyon Entegralinin Özellikleri:
Konvolüsyon entegrali aşağıdaki özelliklere sahiptir.
1- Yer değiştirme:

x(t)* h(t) =h(t)* x(t)

2- Birleşim:

{x(t)* hı(t)}* hz(t) =x(t)*{hı(t)* hz(t)}

3- Dağılım:

x(t)* {hı(t) +h2(t)} =x(t)* hı(t) +x(t)* hz(t)

E.Konvolüsyon Entegral İşlemi:
Konvolüsyonun yer değiştirme özelliği, Eşitliğe uygulanırsa
y(t)=h(t)*x(t)= h(r)X(t-r)dr

Konvolüsyon işleminin aşağıdaki dört adımdan oluşur:
1-h(r) dürtü tepkisi zamana göre ters çevrilerek (orijine göre yansıtılarak) he-e) elde edilir. Daha sonra t parametreli, T nun bir fonksiyonu olan h(t-r )=h[-( r - t )]yi oluşturmak için t birim kaydırılır.
2-t parametresi sabit tutularak x( r) ve h(t -r) sinyalleri, r nun tüm değerleri için çarpılır.
3. y(t) çıkışının tek bir değerini üretmek için x(r)h(t - r) çarpımı tüm r için entegre edilir.
4. y(t) çıkışının tüm değerlerini üretmek için tnin - dan + a kadar olan değerleri ile 1-3
adımları tekrarlanır.

F. Basa...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.