abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders günlük hayatta teknoloji meyus olmak transistör çeşitleri alıç cahit sıtkı tarancı ziyaya mektuplar hanımeli bankacilikta pazarlama dokuma tarihi perdahlama radial kaşkaval bilimsel eser acı ve itiraf yüzey sertleştirme saba senın osmanli yerleşme desen şekilleri elektrik kim buldu fiziksel olaylar ve insanlara etkileri garfikler göl işitmek elmasiye hurdahaş ııs (ınternet ınformation service) nedir, türk tercüme tarihi parmakizi setre sahre garnitürlü kabuksu barış kompozisyonu açıklamak aşiretlerin iskanı asitler araçlarda güvenlik çiğnetme leaders vergi usul kanununda yer alan belgeler boşa çıkmak amfoter malazgirt meydan muharebesi fabrika stajı ölçü alanındaki yenilikleri aşna vaiz boylam ingilizce günlük konuşma dil ayin eğitimde kullanım istanbul adlı kitabın özeti depo sistemi erik ısı miktarı ve ölçülmesi idam cezası vaha demokrasi dersi soru biyoloji öss soruları alıcı kuş 1. sınıf staj dosyası acil yardım merkezleri sermek hidro elektrik santrallerinde enerji üretimi 2 bilinmeyenli denklemler ötücü yağmur suyu malkara etimoloji gönüllülük evolüsyon çiftleşmek sıtmalı sert damak 16 mart 1920 ihracatın ülke ekonomisine katkısı apar topar gambot oks sınav hayvanların türlari yardımcı olmak düşe kalka mısır piramitleri topoloji izmirin tarihi yerleri sıyırtma juro en cok kullanılan ıngılızce kelımeler ihlâs oluşturma start stop devreleri zehirlemek cima tesadüf günümüz cam seramik sanatı elektriğin oluşumu diş ile ilgili slogan mikaşist


BORLAMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 137770 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BORLAMA
Günümüzde 400 den fazla ürünün vazgeçilmez bileşeni olan borun ileri teknoloji malzemelerine duyulan ihtiyaca paralel olarak kullanımı giderek artmaktadır. Özellikle bor bileşiklerinin kitlesel uç ürünlerinin kullanılması ile yaratılan katma değerin yüksekliği, dünya kaynaklarının önemli miktarına sahip olduğumuz bu elementin ileri teknolojik uygulamalarına geçilmesi ve bu amaca yönelik araştırma faaliyetlerinin sürdürülmesinde zorunluluk arz etmektedir. Borür bileşikleri üretimi ve çeşitli malzemelerin borlanması alanında ülkemizin çağdaş teknoloji seviyesini yakalama hatta kendi kaynaklarından faydalanarak maliyet avantajlı liderlik etme şansına sahiptir.
Borlama, metal ve alaşımların yüzeylerinde sertlik, aşınma direnci ve korozyon direncini arıttırırken, aynı zamanda bu özellikleri yüksek sıcaklıklarda korumak ve erozyon direncini de arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Borlama, endüstriyel olarak daha çok demir esaslı alaşımlara (alüminyum ve silisyum içeren yatak çelikleri dışında yüzeyi sertleştirilmiş, temperlenmiş, takım ve paslanmaz çelikleri gibi yapısal çeliklere, döküm çeliklerine, Armco (ticari saflıkta) demire, gri ve küresel grafitli dökme demirlere, sinterlenmiş demir ve çeliklere) uygulanmaktadır.Yüksek sıcaklıktaki ana metalin yüzeyinde bor atomlarının difüzyonuyla borür tabakası oluşturulması işlemidir. Borlama, metallerin yüzeylerini sertleştirmede kullanıldığında yüzeyde bor atomunun metalik malzemeye difüzyonu sonucu tek fazlı Me2B veya çift fazlı Me2B+MeB yapısı oluşturulmaktadır.
Günümüzde yalnızca metallere değil, sermet ve seramik malzemelere de uygulanmaktadır.
Yüzeyi iyi temizlenmiş malzemelere 700-1000°C sıcaklık aralığında, 1-10 saat sürelerde katı, pasta, sıvı veya gaz gibi çeşitli ortamlarda uygulanabilmektedir. Son teknolojik gelişmelerle birlikte gaz ortamında termo-kimyasal borlama metodlarının dışında, plazma borlama ve akışkan yatakta borlama gibi yeni olan teknikler de kullanılmaktadır. .
Çeliklerin borlanması 1895 yılında Moissan tarafından uygulanmasından beri günümüzde halen teknik anlamda gelişmeler devam ettirilmektedir. Özellikle kalıp malzemeleri, yataklar, rulmanlar başta olmak üzere aşınma ve korozyona karşı çeliklerin borlanması giderek yaygınlaşmaktadır. Borlama ile demir grubu malzemelerin kopma ve akma mukavemetlerini %10-20, yorulma dayanımını % 25 ve korozyonlu yorulma ömrünü % 200 arttırmak mümkündür.Alaşımsız çeliklerde yapılan borlamada 1800 VSD mikro sertlik değerine ulaşılır.Alaşımlı çeliklerde ise bu değer 2500 VSD kadardır.
Borlama işleminin avantaj ve dezavantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
Avantajları:
Bor tabakasının sahip olduğu yüksek yüzey sertliği ve düşük yüzey sürtünme katsayısı; yapışma, aşınma koşullarında, aşınma ve yüzey yorulması gibi aşınma mekanizmalarına karşı dayanıklı olmasını sağlar.
• Borür tabakasının sertliği yüksek sıcaklıklarda...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.