abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 2. mahmut döneminde yapılan yenilikler harcamak tasfiyeci uzaktan kumandalı araba hak ve özgürlüklerimiz kurumsal marka değeri ilgi zamiri vinç hesabı bağımsızlık sembolleri yapmacık görünümü 2 sınıf ısı ve sıcaklık arasındaki ilişki madam bovary platon-devlet toplu çalışma seksüel enron kahire hakkında bilgi cumhuriyet ve atatürk misil okuma kuralları durum hikayeleri damla taş kantar tayyar ibrahim tatlıses hayatı çözümlü örnek memure sürre alayı geometri kullanıldığı alanlar bilinmeyenli denklem Afgan anatomi boşluğu ingilizce çeviri leylekler gözetici 27 mayıs ihtilali dil sekizli Grekçe titremek öksüz civciv personel değerlendirme manzum eser tanımı buharlı tren work study jakar şeytanlık ekose utku müziç botanikçi Giritli geri almak bürokrasi namazlık bilgi çeşitleri ahşa finans nedir heidegger ıf you tapınma kısa vadeli sermaye hareketleri davranışçı yaklaşım kil mineralleri oturtulma fonksiyonlarda süreklilik ve süreksizlik hırsız yatağı iç ısıtıcı baş örtüsü tedrisat atatürkün kazandırdığı yenilikler ağarmak ilyada destani harita ne işe yarar cumhuriyet döneminde yapılan yenilikler temel bilimler dolay mevlana ve hoşgörü renk körü karmalık milletvekilleri dik koordinat sistemi meyus olmak kıyafetleri 19 mayisin önemi enerjinin önemi sinir nedir coint tapon istatistiksel envanter kontrol 1 tbmm karşı ayaklanmalar sun say 304 paslanmaz çelik fena kalpli kayıtlama hemofili benzoin analizci


BİR BAĞ KURAMI NASIL OLMALIDIR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138167 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİR BAĞ KURAMI NASIL OLMALIDIR?
Başlangıçta birbirinden çok uzakta bulunan iki atomun birbirine yaklaştığını düşünelim. Bu durumda, atomlar arasında üç tür etkileşim meydana gelir. Elektronlar her iki çekirdek tarafından da çekilir, elektronlar birbirlerini iterler, çekirdekler birbirlerini iterler. Burada meydana gelen potansiyel enerji değişimini atomlar arası uzaklığın fonksiyonu olarak grafiğe çizebiliriz. Negatif enerjiler atomlar arasında net bir çekim kuvvetine, pozitif enerjiler de net bir itmeye karşılık gelir.
Şekil 1’de iki H atomunun etkileşme enerjisi gösterilmektedir. İki atom birbirinden çok uzakta olduğu zaman enerji sıfırdır. Çekirdekler arası uzaklığın çok büyük olduğu durumlarda ise itme kuvvetleri, çekme kuvvetlerini aşar ve potansiyel enerji pozitif değer alır. Ara uzaklıklarda çekme kuvvetleri baskındır ve potansiyel enerji negatiftir. Gerçekte, belirli bir çekirdek arası uzaklıkta (74 pm) potansiyel enerji en düşük değerine ulaşır (-436 kj/mol) bu, iki H atomunun bir kovalent bağ ile H2 molekülünü oluşturduğu durumdur. Çekirdekler sürekli ileri ve geri hareket eder, yani molekül titreşir. Ancak çekirdekler arası uzaklık ortalama sabit kalır. Bu ortalama uzaklık bağ uzunluğuna, potansiyel enerji de bağ ayrışma enerjisinin negatife karşılık gelir. İşte bir kovalent bağ kuramı, bir molekülün bağ ayrışma enerjileri, bağ uzunlukları be bağ açıları gibi gözlenen bir dizi özelliklerini açıklayabilmelidir.
Bu grafik şunları gösterir:
1- İki H atomu birbirinden çok uzakta olduğu zaman enerji sıfırdır.
2- İki atom birbirine yaklaştıkça potansiyel enerji (net çekme) azalır.
3- Belli bir çekirdekler arası uzaklıkta (74 pm) potansiyel enerji (-436 kj/mol) en azalır.
4- Atomlar birbirine çok yaklaştığında potansiyel enerji azalır.
Şekil 1: İki H atomunun etkileşme enerjisi

DEĞERLİK – BAĞ KURAMINA GİRİŞ
Şekil 1’de olduğu gibi iki H atomu birbirine yaklaşırken 1s orbitalleri örtüşür. Bu örtüşme, atom çekirdekleri arasındaki elektron yoğunluğunda bir artış meydana getirir. Artan negatif yük yoğunluğu pozitif yüklü çekirdekleri bir arada tutar. Buna göre kovalent bağ, iki atom arasında, atom orbitallerinin örtüşmesinden oluşan yüksek elektron yoğunluğuna sahip bir bölgedir.
Kovalent bağ oluşumunun bu tanıma, değerlik-bağ yöntemi denir. Değerlik-bağ yöntemi, bağ oluşumunun lokalize elektron modelidir. İçteki elektronlar ve ortaklanmamış değerlik elektron çiftleri kendi atomlarının orbitallerinde kalırlar ve bağ yapan elektronların yük yoğunluğu orbital örtüşmesi bölgesinde artar.
Örnek : Molekül Yapısının Belirlenmesinde Değerlik– Bağ Yönteminin Kullanılması
PH3 molekülünün yapısının değerlik – bağ yöntemi ile açıklayınız.
Çözüm : Değerlik – bağ yöntemi dört basamakta uygulanır.
1. Basamak : Her iki atomun değerlik kabuğu orbital diyagramlarını çiziniz.
3s 3p 1s
P [Ne] H
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.