abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kemalizm şairlerimiz hamur işi atatürk ün sanat a verdiği önem çözülme besinleri koruma yöntemleri devimsel ad kökü karakol uzayda vektör içeri yalaka İslâm geçmişten günümüze insanlık ortaklaşma eski oyunlar demir yeri naziklik joan miro 19.yüzyılda yapılan savaşlar güzel yazı sanatı a sınıfı elektrikli cihazlar elips ve hiperbol merci öğrenci merkezli eğitim iskenderun kodu jan dark kapadokya yatar koltuk eski arabalar roma dönemi ye ağrısız hareket-ekonomisi daktilograf hayata dokunmak iane lise 2 fizik dersi muz faydaları yasak etmek başı çekmek dış ticaret açığı ve cari işlemler mıknatıslar geriletme dolunay amanın karşılaştırmalı edebiyat iklimleme ekonomideki yapisal sorunlari zımpara taşları tanzimat devri sanatçıları ani nedir eşeye bağlı kalıtımın açıklanması bankaların tarihcesi aritmetik ve geometrik diziler müellif optimal üretim sistemi sut kostik insanın çevreye etkileri sedalı pey fotin hisse senedi türevleri teknolojinin etkileri nitrifikasyon kıdem tazminati dayanışmanın önemi eski sporcular göz bankası yağdanlık göl sıkı sıkı modada renk metaryel gelişim eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri araştır na karalar ve denizler 1.sınıf kan ağlamak karbon döngüsü rakibe yarım uyak avutma azimli anthony robins eski roma dili profesyonel hata arıza sera gazı tarak işi anneme mektuplar özlük hakkı sürü sporda koordinasyon testleri şufa hakkı dimi aynştayn ısıcam pırpı bilgisayar destekli üretim


CANLININ "SAVAŞ VEYA KAÇ" TEPKİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138353 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CANLININ "SAVAŞ VEYA KAÇ" TEPKİSİ
Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Tehdit ve zorlanmalar karşısında. canlı kendini korumaya yönelik bir tepki zincirini harekete geçirme özelliğine sahiptir. Bu özellik, tehlike ile karşılaşınca "savaş veya kaç" diye adlandırılan cevabın ortaya çıkmasıdır. Bir tehlike ile yüz yüze gelen canlı, başa çıkamayacağına inandığı bu tehlikeden uzaklaşmaya çalışır, başaçıkacağına inandığı tehlike ile savaşır ve böylelikle yeni duruma bir uyum sağlar.
Organizmanın tehdit karşısında olduğu stres durumunda insanlarda hem bedensel, hem psikolojik düzeyde bir dizi olay meydana gelir.

Bedensel düzeydeki stres tepkisinin özelliği, stres vericilerin türüne bağlı olmaksızın ortaya çıkan sabit bir tepki olmasıdır. Bu tepki, organizmanın dengesini bozma tehlikesi gösteren dış şarta otonom sinir sisteminden yönetilen "kaçma veya savaşma" tepkisidir. Çünkü insan, karşılaştığı tehdit edici durumlarla mücadele ederek veya bu durumlardan uzaklaşarak kendisini korumak zorundadır. Böylece bir tehdit karşısında organizma hayatını sürdürme amacına yönelik bir dizi faaliyette bulunur.
Bu faaliyetler ve anlamları şunlardır:
a) Depolanmış yağ ve şeker kana karışır (mücadeleye gerekli enerji için hammadde sağlanır).
b) Solunum sayısı artar (bedene daha fazla oksijen sağlanır).
c) Kanda alyuvarlar artar (beyne ve kaslara daha fazla oksijen taşınır).
d) Kalp vurum sayısı artar ve kan basıncı yükselir (bedenin gereken bölgelerine gerekli kan takviyesi yapılır).
e) Kan pıhtılaşma mekanizması harekete geçer (yaralanmalara karşı kan kaybını azaltmak için önlem alınır).
f) Kas gerimi artar (kuvvet gerektiren işlere hazırlık yapılır).
g) Sindirim yavaşlar veya durur (iç organlardaki kan, kas ve beyne geçer, bağırsak ve mesane adaleleri gevşer).
h) Gözbebekleri büyür (daha fazla ışık alınarak algıyı güçlendirmeye yardımcı olunur).
ı) Bütün duyumlar artar (dış ortamdan daha çok haberdar olunması sağlanır).
i) Hipofiz bezi uyarılır (iç salgı sisteminin etkinliği artar, böbre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.