abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gibisinden vasıta hâli türev finansal piyasalar trabzon yansıma çeşitleri trafik kazalarının önlenmesi baygın atatürkün insan sevgisiyle dolu olması ivan sosyal bilgiler bize ne mantolu atmosfer 9. sınıf atatürkün düşünce sistemi cografya projeleri yönelge balık sektörü toplumsal davranış lipidler dna resimleri gömülmek fariza eğitim teknolojisi kudretten kaynak kodu iyileştirmek tema vakfının çalışmaları kazurat yarı doğrudan demokrasi pişirici yakınlık kurmak kimyasal enerji grahambelin hayatı iş yok a polar kovalent bağ palanga hakkında tinsel muntazaman tıbbiye çocukta zihinsel gelişim müddet meyvedeki asitler ulu cami tarihçesi küre nedir dökülmek senede ittifak antlasması muharrem korku ve cesaret ana okulu bürokrasi nedir debboy özerk kavramı demirin paslanma peter pan kitap özeti tasarı geometri vaka analizi gücü kar çiçeği türkiyem filozofluk ham hayal yedek subay soru basketbol sahasının ölçüleri zorlaya zorlaya fırlatılma aof soruları şeriatçı bellemek alveol nedir zelil olmak kafasını dinlemek muktebes belirsiz integral av kuşu biyotik bilgisayarla ilgili konular edebiyatta tiyatro rekreasyon ve beden egitimi işteş moğol istilası johnson mektubu gprs sarı yazma adî defter pala bıyıklı erkeklik gerçeklik daracık çekiç kemiği görklü müteselsil olıver twıst özeti su basıncı ayar etmek ders planı örneği iskenderun kodu indî siyasi rejımler bahriye hayal istiklal marsi soz sanatlari


CANLININ "SAVAŞ VEYA KAÇ" TEPKİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138353 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CANLININ "SAVAŞ VEYA KAÇ" TEPKİSİ
Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Tehdit ve zorlanmalar karşısında. canlı kendini korumaya yönelik bir tepki zincirini harekete geçirme özelliğine sahiptir. Bu özellik, tehlike ile karşılaşınca "savaş veya kaç" diye adlandırılan cevabın ortaya çıkmasıdır. Bir tehlike ile yüz yüze gelen canlı, başa çıkamayacağına inandığı bu tehlikeden uzaklaşmaya çalışır, başaçıkacağına inandığı tehlike ile savaşır ve böylelikle yeni duruma bir uyum sağlar.
Organizmanın tehdit karşısında olduğu stres durumunda insanlarda hem bedensel, hem psikolojik düzeyde bir dizi olay meydana gelir.

Bedensel düzeydeki stres tepkisinin özelliği, stres vericilerin türüne bağlı olmaksızın ortaya çıkan sabit bir tepki olmasıdır. Bu tepki, organizmanın dengesini bozma tehlikesi gösteren dış şarta otonom sinir sisteminden yönetilen "kaçma veya savaşma" tepkisidir. Çünkü insan, karşılaştığı tehdit edici durumlarla mücadele ederek veya bu durumlardan uzaklaşarak kendisini korumak zorundadır. Böylece bir tehdit karşısında organizma hayatını sürdürme amacına yönelik bir dizi faaliyette bulunur.
Bu faaliyetler ve anlamları şunlardır:
a) Depolanmış yağ ve şeker kana karışır (mücadeleye gerekli enerji için hammadde sağlanır).
b) Solunum sayısı artar (bedene daha fazla oksijen sağlanır).
c) Kanda alyuvarlar artar (beyne ve kaslara daha fazla oksijen taşınır).
d) Kalp vurum sayısı artar ve kan basıncı yükselir (bedenin gereken bölgelerine gerekli kan takviyesi yapılır).
e) Kan pıhtılaşma mekanizması harekete geçer (yaralanmalara karşı kan kaybını azaltmak için önlem alınır).
f) Kas gerimi artar (kuvvet gerektiren işlere hazırlık yapılır).
g) Sindirim yavaşlar veya durur (iç organlardaki kan, kas ve beyne geçer, bağırsak ve mesane adaleleri gevşer).
h) Gözbebekleri büyür (daha fazla ışık alınarak algıyı güçlendirmeye yardımcı olunur).
ı) Bütün duyumlar artar (dış ortamdan daha çok haberdar olunması sağlanır).
i) Hipofiz bezi uyarılır (iç salgı sisteminin etkinliği artar, böbre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.