abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders işletme staj defteri Karaim atatürk önderliğinde hak ve sorumluluklarımız. ıı. dünya deneyimli bayii ogretmen ler .com 2005 anayasa değişiklikleri kromoplast yeni ekonomi 300-banka kredileri iki buçuk adlı eser araştırma desenleri ses kayıt cihazları hakkında bilgi haclı seferleri vakumlu yoğurt münevver et obur ve ot oburlar iyodür istanbuldaki liseler 11 sınıf ve 12 sınıf matematik ders planları morglar büro staj idari yargıda temyiz atasozler yapistirma elemanlari 1928 mensur automod dünya kadar tebeşir yapımı kararlama stratejik yaratıcılık proje ve performans ödevleri bitki resimleri kirchhoff yasaları anlatım tekniklerinin çanakçı maden ve enerji kaynaklari istanbul posta kodu murabba top kar gibi plastik çizim alışım varsayımlı programlama dilleri arka parasempatik 12 hayvan türk takvimi hot and cold itinasız çikmiş öss soruları menus mubah osmanlı yönetim fümerol anomali fm alıcılar reynold sayısı kefensiz gelişmiş ülkelerde demokrasi canlıların yaşayış biçimleri emrivaki hz muhammed in hayatı finansal analiz yöntemleri kavuşulma sokratesin savunması ingilizce günlük konuşma dil abdulkadir geylani 1. dünya savaşı+almanya hava kirliliğinin çözüm yolları belgesel saydamlık bilimsel araştırma süreci tatlı söz kinayeli tekstil electronic waste efsane nedir yüz kere atatürkün sosyal bilime verdiği önem müzakere teknikleri erciyes volkanitleri cad gülcü kazanılmak tanzimat edebiyatının oluşumu hakimiyetin kaynağına göre devlet şekilleri alessandra volta hazır etmek yapım resmi bakanlık birimleri arıtmak akım gerilim trafoları büyük umut su bitkileri nesih bilme


CANLININ "SAVAŞ VEYA KAÇ" TEPKİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138353 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CANLININ "SAVAŞ VEYA KAÇ" TEPKİSİ
Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Tehdit ve zorlanmalar karşısında. canlı kendini korumaya yönelik bir tepki zincirini harekete geçirme özelliğine sahiptir. Bu özellik, tehlike ile karşılaşınca "savaş veya kaç" diye adlandırılan cevabın ortaya çıkmasıdır. Bir tehlike ile yüz yüze gelen canlı, başa çıkamayacağına inandığı bu tehlikeden uzaklaşmaya çalışır, başaçıkacağına inandığı tehlike ile savaşır ve böylelikle yeni duruma bir uyum sağlar.
Organizmanın tehdit karşısında olduğu stres durumunda insanlarda hem bedensel, hem psikolojik düzeyde bir dizi olay meydana gelir.

Bedensel düzeydeki stres tepkisinin özelliği, stres vericilerin türüne bağlı olmaksızın ortaya çıkan sabit bir tepki olmasıdır. Bu tepki, organizmanın dengesini bozma tehlikesi gösteren dış şarta otonom sinir sisteminden yönetilen "kaçma veya savaşma" tepkisidir. Çünkü insan, karşılaştığı tehdit edici durumlarla mücadele ederek veya bu durumlardan uzaklaşarak kendisini korumak zorundadır. Böylece bir tehdit karşısında organizma hayatını sürdürme amacına yönelik bir dizi faaliyette bulunur.
Bu faaliyetler ve anlamları şunlardır:
a) Depolanmış yağ ve şeker kana karışır (mücadeleye gerekli enerji için hammadde sağlanır).
b) Solunum sayısı artar (bedene daha fazla oksijen sağlanır).
c) Kanda alyuvarlar artar (beyne ve kaslara daha fazla oksijen taşınır).
d) Kalp vurum sayısı artar ve kan basıncı yükselir (bedenin gereken bölgelerine gerekli kan takviyesi yapılır).
e) Kan pıhtılaşma mekanizması harekete geçer (yaralanmalara karşı kan kaybını azaltmak için önlem alınır).
f) Kas gerimi artar (kuvvet gerektiren işlere hazırlık yapılır).
g) Sindirim yavaşlar veya durur (iç organlardaki kan, kas ve beyne geçer, bağırsak ve mesane adaleleri gevşer).
h) Gözbebekleri büyür (daha fazla ışık alınarak algıyı güçlendirmeye yardımcı olunur).
ı) Bütün duyumlar artar (dış ortamdan daha çok haberdar olunması sağlanır).
i) Hipofiz bezi uyarılır (iç salgı sisteminin etkinliği artar, böbre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.