abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders et tutmak lifo inci gibi gemisini kurtaran kaptan ihya kalıplı tohumcu harita staj engelli çoçuklarda eğitim saçma oss yerlestırme yumru topu ibişin rüyası palaska dogal dil pervin unutkanlık aydemir 400 metre koşusu personel seçimi insanların doğal hayata etkileri iyileşmek rahatça güzel konuşmak matematik kullanımı housekeeping işletme kurma buharlaşma mütehammil farklı din atatürk biyografi hat sanatı 907 vektör projeksiyonu radyo programı ihracat ve ihracatın ülke ekonomisine katkısı döküm fabrikası arabayı kim buldu artı ve eksi köpek dişi mıknatıslama yolları esas duruş oylamak kalorifer kazan çizimi stereofoni lazer teknolojisi kalemtıraş deniz otobüsü nâkil anı tarihi huysuz bilgi şöleni kayaç aşınması metretul uluslar arası finansman barkod pompa kooparatifler camlarla yüzey genel muhasebe küflü kamu yararı kükürtdioksit yugoslavya aile ile ilgili çocuk şiirleri çocuk hakları lazer ışığı apriori ekonomik sistem buluş yoluyla öğrenme yarı açık ceza evi elektromıknatıs ve çekim alanı fabl türleri planya tezgahları katot sarıkamış yolun sonu binbaşı lütfi istanbul un adı konvoy dil anlatım ödevleri bankacılık teorisi 2. mertebeden lineer diferansiyel denklemlerin seri çözümleri pratisyen fas bayrağın doğuşu kristal yelkenli zübde staj sekreterlik text inşaat stajı fen bilgisi deneyleri zemberekçi azdırma şemdin ülkelere göre hedef pazar presen tense ara cümle şekerlenmek hidro elektrik ve termik santraller


İNSAN HAKLARININ KORUNMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138407 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSAN HAKLARININ KORUNMASI
Ulusal Hukukta
Bizde ilk anayasa 1876 tarihli “ Kanuni Esasi “ dir. bu anayasa ile ilk kez parlâmentolu bir düzene geçilir ( Tanilli, 1985 ). 1908 ** Meşrutiyet ile daha parlamenter bir düzene geçilir. Ancak bunlar çökmekte olan bir imparatorluğu kurtarma çabalarından ibarettir. ** Dünya Savaşı ile sona eren bu çabaların ardından Ulusal Kurtuluş Savaşı yaşanır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 1920 de kurulmasıyla yepyeni bir döneme girilir.
Türkiye, dünyada sömürgeciliğe karşı ulusal kurtuluş savaşlarının ilk galibi olarak bağımsızlığını 1920 de kazanıp parlâmentosunu kurmuş ve 1923 de cumhuriyetini ilan etmiştir. İlk cumhurbaşkanı Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK dür. İlk anayasasına 1921 de sahip olan Türkiye Cumhuriyeti, 1924, 1961 ve 1982 de bu anayasayı yeniden düzenlemiştir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Kuzey Atlantik Paktı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, İslam Konferansı Örgütü, Avrupa Topluluğu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölge Örgütü gibi birçok uluslararası örgütün üyesi olan Türkiye, Orta Doğuda demokratik kurumlara sahip ilk ülkedir. ( Bahrampour, 1967, s.21 ) “ İslam Dünyasında laik ve demokrat tek ülke olarak, kökten dinci İslami akımların nihai düşmanı olarak hedef seçilmiş durumdadır”.( Pipes1994 )
Türkiye de Anayasalar :
1921 Anayasası – Doğrudan doğruya meclis üstünlüğüne dayanan bir ihtilal yönetimini düzenleyen Teşkilatı Esasiye Kanunu 1924 Anayasası – Cumhuriyetin ilanı ve meclis hükümeti sistemi biraraya getirme çabasında olan bu anayasa, 1960 yılına kadar çok partili dönemde de uygulanmıştır.
1961 Anayasası – 27 Mayıs hareketinin ürünü olan bu anayasa, devletin yönetim kurallarında değişiklikler yaparak başarı kazanacağı beklentisiyle yapılmıştır. Yalnızca siyasal alanda olanı düzenlemek ve uyulması gerekli olanları sıralamakla kalmayıp, ekonomik ve sosyal alanda yapılması gerekenleri de gösterdiği için amaç belirten ve programa yönelten niteliklere sahiptir. 1961 Anayasasında ki ekonomik ve sosyal alandaki haklar erişilmiş ya da kazanılmış değildir. Devlet bu amaçlara ulaşma ödevlerini ancak iktisadi gelişme ile mali kaynakların yeterliliği ölçüsünde yerine getirecektir.
1961 Anayasasının 1971 ve 1973 te geçirdiği değişiklikler, toplumdaki güçler dengesinin değişmesiyle birlikte anayasaların nasıl zorlandığını gösterir. Anayasayla sağlanmış özgürlüklerin hareket geçirdiği toplum kesimleri yeni haklar istedikçe, Anayasanın yapısında bu isteklere karşı yeni ağırlıklar oluşturulmakta, sınırlayıcı nitelikte yeni kurallar getirilmektedir. ( Soysal, 1993 )
1982 Anayasası – 12 Eylül 1980 darbesinin ardından düzenlenen bu anayasa, özgürlüklerin karşısına otorite ile çıkar. “ Yaşamanın daha verimli çalışır duruma getirilmesiyle birlikte yürütmenin güçlendirilmesi ve özellikle Cumhurbaşkanının geniş yetkilerle donatılma...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.