abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders racon sessiz harfler küreselleşmenin toplum üzerindeki etkileri display taşıt tasarımı nizamsızlık katı atık içerlek reklam yönetimi elektroliz tablo tırtıllı apartman çocukları rıfat ılgaz darı darına ön büro müdürünün görevleri türkiyenin arazi yapısı düdüklü tencere pençeleşmek kuhn kavramı (bilimsel metodoloji) sergileme kardaş 1/8 ne demektir ögg atatürk matematik matlab esinlenme sarkık debi alemdar mülteci kıyıcı detarjan üretimi müdafaa paspasçı bilanço ölçü birimleri resmi asit kazaları bugday cesitleri iletişim ögeleri textile sector şanzıman kurtuluş savaşı ruhu ardışıklık penisilinler ismi geçmek atasözleri açıklamaları 1277 haber bir saat kac sanıye eder ortadoğuda petrol öz yaşam mandıra modern siyaset teorisi üretim formları 6. sinif test biyoloji öncel arı maddeler şehbender nutuk özet isimden isim yapan ekler baraj nedir imece geççe şöyle bir inandırmak tolgalı ahşap yapılar tümör nedir 6. sınıf matematik soruları pendik geometri tarihi ev sahibesi formatlamak ispirtolu doğa sporları alaaddin keykubat ardıç otu 9. sınıf sağlık bilgisi irtihal telekom stajı azarbeycan edat nedir kalite nedir lise 2 dil anlatım dergicilik şoke mukataa sistemi nerdeyse soket su kayağı sigara alkol gibi alışkanlıkların kullanım oranı sürtünme kuvveti rahim ısık rezistans belirlilik buro yonetımı ölçüler kanunu bilgisayarın hayatımızdaki önemi bağış çirmen


İNSAN HAKLARININ KORUNMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138407 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSAN HAKLARININ KORUNMASI
Ulusal Hukukta
Bizde ilk anayasa 1876 tarihli “ Kanuni Esasi “ dir. bu anayasa ile ilk kez parlâmentolu bir düzene geçilir ( Tanilli, 1985 ). 1908 ** Meşrutiyet ile daha parlamenter bir düzene geçilir. Ancak bunlar çökmekte olan bir imparatorluğu kurtarma çabalarından ibarettir. ** Dünya Savaşı ile sona eren bu çabaların ardından Ulusal Kurtuluş Savaşı yaşanır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 1920 de kurulmasıyla yepyeni bir döneme girilir.
Türkiye, dünyada sömürgeciliğe karşı ulusal kurtuluş savaşlarının ilk galibi olarak bağımsızlığını 1920 de kazanıp parlâmentosunu kurmuş ve 1923 de cumhuriyetini ilan etmiştir. İlk cumhurbaşkanı Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK dür. İlk anayasasına 1921 de sahip olan Türkiye Cumhuriyeti, 1924, 1961 ve 1982 de bu anayasayı yeniden düzenlemiştir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Kuzey Atlantik Paktı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, İslam Konferansı Örgütü, Avrupa Topluluğu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölge Örgütü gibi birçok uluslararası örgütün üyesi olan Türkiye, Orta Doğuda demokratik kurumlara sahip ilk ülkedir. ( Bahrampour, 1967, s.21 ) “ İslam Dünyasında laik ve demokrat tek ülke olarak, kökten dinci İslami akımların nihai düşmanı olarak hedef seçilmiş durumdadır”.( Pipes1994 )
Türkiye de Anayasalar :
1921 Anayasası – Doğrudan doğruya meclis üstünlüğüne dayanan bir ihtilal yönetimini düzenleyen Teşkilatı Esasiye Kanunu 1924 Anayasası – Cumhuriyetin ilanı ve meclis hükümeti sistemi biraraya getirme çabasında olan bu anayasa, 1960 yılına kadar çok partili dönemde de uygulanmıştır.
1961 Anayasası – 27 Mayıs hareketinin ürünü olan bu anayasa, devletin yönetim kurallarında değişiklikler yaparak başarı kazanacağı beklentisiyle yapılmıştır. Yalnızca siyasal alanda olanı düzenlemek ve uyulması gerekli olanları sıralamakla kalmayıp, ekonomik ve sosyal alanda yapılması gerekenleri de gösterdiği için amaç belirten ve programa yönelten niteliklere sahiptir. 1961 Anayasasında ki ekonomik ve sosyal alandaki haklar erişilmiş ya da kazanılmış değildir. Devlet bu amaçlara ulaşma ödevlerini ancak iktisadi gelişme ile mali kaynakların yeterliliği ölçüsünde yerine getirecektir.
1961 Anayasasının 1971 ve 1973 te geçirdiği değişiklikler, toplumdaki güçler dengesinin değişmesiyle birlikte anayasaların nasıl zorlandığını gösterir. Anayasayla sağlanmış özgürlüklerin hareket geçirdiği toplum kesimleri yeni haklar istedikçe, Anayasanın yapısında bu isteklere karşı yeni ağırlıklar oluşturulmakta, sınırlayıcı nitelikte yeni kurallar getirilmektedir. ( Soysal, 1993 )
1982 Anayasası – 12 Eylül 1980 darbesinin ardından düzenlenen bu anayasa, özgürlüklerin karşısına otorite ile çıkar. “ Yaşamanın daha verimli çalışır duruma getirilmesiyle birlikte yürütmenin güçlendirilmesi ve özellikle Cumhurbaşkanının geniş yetkilerle donatılma...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.