abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ÇOCUK EDEBİYATI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138470 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Çocuk Edebiyatı
Çocuk Edebiyatı Nedir ?
Çocuk Edebiyatı Var Mıdır? Yok Mudur?
Çocuk Edebiyatının Kökeni
Antik Ve Ortaçağda Çocuk Edebiyatı
Çocuk Edebiyatı Doğuyor
Çocuk Edebiyatının Yükselişi
Çocuk Edebiyatının Gelişmeme Nedeni
Çocuk Edebiyatında Genel Eğilim ve Neden Çocuk Edebiyatı
Çocuk Edebiyatında Ahlak Konusu
Çocuğun Edebiyata İlgisini Çekmek İçin Ne Yapmalı?
Çocuk Edebiyatında Yazar
Çocuğun Edebiyatla Karşılaşması
Çocuk Edebiyatının Pedagojik Yönü
Sahip Çıkılan Edebi Eserler(Çocuk Edebiyatı)
Çocuk Edebiyatında Dil
Türkiye’de Çocuk Edebiyatının Dünyadaki Standartı
Türkiye’de Çocuk Edebiyatına Devlet Desteği Var Mı?
Çocuk Kitapları Haftası
Kartpostallar


ÇOCUK EDEBİYATI
ÇOCUK EDEBİYATI NEDİR ?
Okul öncesi ve okul çağındaki çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan edebiyata “çocuk edebiyatı” denir.
Çocuk edebiyatı, çocukluk çağında bulunan insan yavrusunun düşünce, duygu ve hallerini söz yada yazı ile güzel ve etkili biçimde işleme sanatıdır. Bu bakımdan masal, öykü, roman, anı, özgeçmiş, gezi yazıları, bilim ve doğa olaylarını anlatan yazılarla şiirler çocuk edebiyatının kapsamına girer. Bu türler çocuğa yaşama sevinci ve heyecanı vermelidir. Çocukta öğrenme, araştırma ve inceleme isteğini uyandırmalıdır.
Çocuk edebiyatı, çocuğa bilgi kazandırmayı, okuduğu ve dinlediği eserlerden zevk almayı ve çocuğa hayatı tanıtmayı amaçlar. Çocuk edebiyatı, çocukların ruhsal, zihinsel ve yaratıcı güçlerini geliştirir; çocukları geleceğe hazırlar. Onlara zorluklar karşısında uğraş vermeyi, çalışmayı ve başarmayı öğretir. Çocukları yaratıcı etkinliklere yöneltir.
Okul öncesi çocuk edebiyatında görsellik ön planda gelir. Onların kitapları resimli olur. Çocuk için kitap her yaşta ilgi çekicidir. Çocuk-kitap ilişkisine bakılınca, her yaşta farklı farklı özelliklerin önem kazandığı görülür. 0- yaş gurubunda, kitapların görüntüsü, içeriğinden daha önemlidir. Bu dönemde çocuğun kitapla tanıştırılması, ana-baba bakımından eğlenceli olduğu kadar zor bir iştir. Çocuğun ihtiyaçlarının bilinmesi, ilgi alanlarının farkına varılması, bu öğrenme zamanını daha önemli hale getirir.
Çocuk kitapları kısadır. Kitaptaki resimler renklidir. Yaş durumuna göre, resim altlarında yazılar yer alır. Kitaptaki resimler aracılığıyla çocukla iletişim kurulur. Çocuğun dünyası bu resimlerle gelişir.
Okul öncesi çocuklarda, dil hızlı gelişir. Bu çocuklar sürekli etkinlik içindedir. Davranış ve anlayışlarında ben-merkezcidirler. Düşsel oyunlardan hoşlanırlar. Büyüklerden sevgi ve güven beklerler, bağımsız hareket etmek isterler. Bu çocuklar tekerlemelerden ve sık sık yinelenen sözcüklerden hoşlanırlar. Evcil hayvanları, yakın çevresini ve oyuncaklarını anlatan kitaplara karşı ilgi duyarlar. Masal ve öykü dinlemeyi severler.

ÇOCUK EDEBİYATI VAR MIDIR? YOK MUDUR?
Kaynak I : “Çocuklar için edebiyat” üzerinde çok...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.