abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders körlük pek çok meyve isimleri e uzay bilimi etik bir varlık olarak insan çarkıfelek ajans tasarım ve teknoloji metin olmak bilgisayar montaj stajı hacim problemleri iş akış şeması işarî acrylonitrile mutavaat atatürkün çevre sözleri metalürjik aynalar ve mercekler msn çalma dostoyevski şuurlu lobut osmanlı hükümdarı hilâf yok allah recep bilginer madde siper etmek parametreli doğru akım kıyıcıları 16 türk devleti relikt eşarp aöl ihracat ve ihracatın ülke ekonomisine katkısı ilişkisiz ayın sekilleri alkol çeşitleri gaz ölçümü renk renk kitap özeti eylül enkoder kurumsal itibar nedir hak vermek bir doğru açısı kaç derecedir toplumsal gruplar metretül hesaplam sevkiyat spontane modada renk karnı tok lozan üslü sayılar soru soytarı dışbükeylik 1924 anayasası döneminde siyasi parti kurma şehirler atatürk ve bilim dogu anadolu kalıpta dövme açıkögretim avukat tanımı konkordato iso 18001 azerbaycan dili arsız arsız fadiş cenap şahabeddin çıt yok öss geometri soruları reşat nuri güntekin yeşil gece girişim aile şirketi örme battaniye ıllustrasyon sosyoloji ve spor tezleri başından geçmek kefillik nasyonal sosyalizm eski roma dili ekilmek 6. sınıf fen bilgisi testleri berceste kabuk gibi dorum metalürji ihlâs orman eko sistemi halikarnas balıkcısı boşboğazlık atatürk dönemi egitim kırkpınar amd inşaat mühendisliği iskambil 4 zamanlı kıyafet estomp altarnatör


MANZUM DİNSEL DESTANLAR (HİKAYELER)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138638 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MANZUM DİNSEL DESTANLAR (HİKAYELER)
 GİRİŞ
 KLASİK EDEBİYATIMIZIN MANZUM HİKAYELERİ
 KLASİK EDEBİYATIMIZIN MENSUR HİKAYELERİ
 HALK ARASINDA YAZILISINDAN OKUNAN HİKAYELER
 HALK ARASINDA AĞIZDAN AĞIZA AKTARILAN HİKAYELER
 ZÜMRELERİN KENDİ AMAÇLARINA UYGUN ŞEKLE KOYDUKLARI HİKAYELER
 MANZUM DİNSEL DESTANLARDAKİ (HİKAYELERDEKİ) MOTİFLER VE DESTANLARIN DİL ÖZELLİKLERİ
 SON SÖZ
GİRİŞ
Eski epik geleneğini Orta Asya’dan Anadolu’ya getiren dinsel mazlum destanlar (hikayeler), aynı zamanda iki kültür odağı arasında köprü görevi de üstlenmişlerdir. Bu küçük, genellikle tek konu merkezli destan parçacıklarının başlatmış olduğu halk edebiyatı alanındaki birleşme ve değişme olguları, daha sonra Battalname, Danişmendname ve Salbukname gibi büyük anlatımlarla geliştirilmiş, yaygınlık kazanmıştır. Daha sonra asıl bağlantı, ara devre ürünlerinin en önemlisi olan Dede Korkut anlatımları ile gerçekleştirilmiştir.Tek konu merkezli, kısa boyutlu, dinsel halk destanlarının manzum yapıları içinde, geleneksel anlatı türlerine temel olabilecek birçok motif, tem ve tip özellikleri vardır.
Bu anlatımlar beş sınıfa ayrılabilir;
1. KLASİK EDEBİYATIMIZIN MAZLUM HİKASYELERİ
2. KLASİK EDEBİYATIMIZIN NESİR HİKAYELERİ
3. HALK ARASINDA YAZILISINDAN OKUNAN HİKAYELER
4. HALK ARASINDA AĞIZDAN AĞIZA AKTARILAN HİKAYELER
5. ZÜMRELERİN KENDİ AMAÇLARINA UYGUN ŞEKLE KOYDUKLARI HİKAYELER
Bu bölümlere ayrılan hikayeler arasında sıkı ilişki ve birbiri içine girmeler bulunmakla
beraber, her birinin ayrı ayrı karakterleri vardır.
KLASİK EDEBİYATIMIZIN MANZUM HİKAYELERİ
İslamlığın kabulü aşamalarında edebi dil özelliği artık kazanmış olan Türkçe, bu yeni ve güçlü kültürün etkisiyle değişik kanallara yönelmeye başladı. Bu yönelişte klasik Arap ve Fars edebiyatlarının köklü etkileri olmuştur.
İslami Türk Edebiyatı’nın oluşmasında iki ana unsurdan biri olan Fars Edebiyatı’nın, Arap Edebiyatı’na göre önceliği söz konusudur. Prof. Dr. M. F. Köprülü bu konuda şunları söylemiştir: “(Sayfa 85 2. paragraf)
İşte bu çeşit hikayeler Türklerin, İslam Uygarlığı çevresine girmesinden sonra ve çok büyük etkileri altında kaldıkları Farslar örnek tutularak meydana getirilmişlerdir.
Divan-ı Lügat-ı Türk’teki kimi örnekler ve Manas Destanı’nın tümü ile yerleşmiş bir edebi geleneğe sahip olduğunu gördüğümüz Türk Edebiyatı, Kutadgu Bilig ile birlikte Arap ve Fars etkilerini ilk kez somut bir biçimde ortaya koymuştur. Bu eserden sonra yazıldığını bildiğimiz ve Türk klasik edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan Hitabetü’l-Hakayık yeni etkilerin boyutlarını bize göstermektedir. Bu iki eser, eski Halk Edebiyatı geleneği ile İslami kültürün birleştiğini gösteren somut ve olgun eserlerdir. Bu iki eseri Leyla ve Mecnun, Ferhat ile Şirin, Yusuf ve Züheyla ve bunlara benzer mes...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.