abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hidrojen peroksit staj defteri bilgisayar balkan devleti gripli mütekellim ölçülülük olasilik sorulari yasamımızda elektrık çinko klorür fransız ihtilalinin osmanlıya etkileri itki ağ temelleri ingilizce günlük konuşma dil aile ile ilgili tiyatro metni manken tırıl osmanlı haritası motor dersi aylıklı dil teorisi fiil tabanı öksüz belirtik doktor evin feodalite özet silinti neşesiz çevremizde elektrik olmasaydı ne olurdu ertesi sayılmak turk gelenekleri faydacılık yalancı dünya güzel ahlakla ilgili ayet vahdettin vatan haini mi endüstri mühendisi onomatope uluslarası ilişkiler taşlı 12 hayvan takvimi kaynak amperi oyun tam sayı gün olur asra bedel birazdan eğitim psikolojisi oliver twist özeti 8. sınıf günlük plan örnekleri kuantum hak ve sorumluluklarımız küçük borçlu anneler günü şiir abidin dino resimleri ingilizce spor cpu programları arke tamlayan ödeme çikolata üretimi arefe travmatoloji milletvekilinin özellikleri ts500 iş sözleşmesinin sona ermesi öke 1.sınıf ödevleri tatlandırma cumhuriyetin kazandırdıkları caferi sadık allâme hacim ölçüsü çökelti haklarımız kan bağışının önemi mükerreren tirad kömüş cnc tezgahlar hospitality hafif hapis cezası gücün formulü nedir sonra istikrar kararları sömürülme muhtasar beyanname nedir mantar döşeme kızıştırma açılama konya dripling celali isyanları sarılma aşure abaşo dinle ilgili seyahat acenta anadilimiz veziri azam


KLASİK KOŞULLANMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138642 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KLASİK KOŞULLANMA
Uyarıcı: Organizmayı harekete geçiren iç ve dış olaylardır.
Davranım(Tepki):Bir uyarıcı karşısında organizmada meydana gelen fizyolojik ya da psikolojik değişme.
Davranış:Davranımların biraraya gelmesiyle oluşan eylem.
Pavlov’un Deneyleri ve Salya Koşullaması
Ivan Pavlov 1849-1936 yılları arasında yaşamış Rus fizyoluğudur.Çalışmaları sinirim fizyolojisi ile ilgilidir.Klasik Koşullanma ile ilgili çalışması ,sindirim fizyolojisi üzerinde çalışırken tesadüf sonucu başlamıştır.
Pavlov ,sindirim fizyolojisi üzerinde çalıştığı köpeğin boş yemek çanağını görünce salya salgıladığını gözlemiştir.Ayrıca köpeğin yiyecek verileceğine ilişkin diğer belirtilere de yine yiyecek yiyormuş gibi salya salgıladığını gözlemiştir.Pavlov ,olup biteni daha ayrıntılı incelemek için köpekler üzerinde deneyler yapmaya başlamıştır.
Deneyden önce köpeğin ağzına köpeğin salgıladığı salyayı bir kaba akıtmaya yarayan bir boru yerleştirilmiştir. Köpeğin salgıladığı salyayı ölçme imkanı oluşturulmuştur. Daha sonra köpek sesten yalıtılmış bir odada hareket etmeyecek bir şekilde sabitlenmiştir.Köpek duruma alıştıktan sonra deneye başlanmıştır.
Köpeğin görebileceği bir yerde ışık yanmış ve birkaç saniye sonra köpeğe et verilmiştir.(Bazı kaynaklarda ışık yerine zil,et yerine ettozu kullanıldığı belirtilmektedir.)
İlk denemelerde ışık yandığında köpek salya salgılamamıştır.Fakat et verildiğinde fizyolojik bir tepki olarak salya salgılamıştır.Bu denemeler defalarca tekrar edildiğinde köpeğin et verilmeden önce ışık yanar yanmaz salya salgıladığı gözlenmiştir.Artık köpek et verilmese de ışık yanınca sanki et verilmiş gibi salya salgılamaktadır.Pavlov ,köpeğinışığa salya salgılamasına şartlı tepki adını vermiştir.
Yukarıdaki deneyde köpek neyi öğrenmiştir ve öğrenme nasıl meydana gelmiştir?
Köpek ışık yandıktan hemen sonra etin verileceğini öğrenmiştir.Köpek ışığın yanması ile et arasında bir ilişki olduğunu öğrenmiştir.
Klasik Koşullanma için bazı temel kavramları verelim:
Nötr Uyarıcı: Organizmada herhangi belli bir davranışa neden olmayan ses ,ışık vb. uyarıcılardır.Nötr uyarıcılar ,doğal uyarıcılarla eşlenerek şartlı uyarıcılar haline gelirler.Yukarıdaki deneyde denemenin başında ışık ,nötr bir uyarıcıdır.
Doğal uyarıcı: Et verildiğinde köpek doğal(fizyolojik) bir tepkide bulunur.Dolayısıyla et doğal bir uyarıcıdır.
Şartsız tepki: Etin ortaya çıkardığı salya salgısı Şartsız Tepkidir.(Doğal bir tepki)
Şartlı Tepki: Şartlanma sonucu köpek ,ışığa koşullanarak,et verilmediği halde salya salgılamıştır.Yani ışıktan sonra et verildiğini öğrendiğinden,ışık şartlı bir uyarıcı niteliği kazanmıştır.Gagne(1965) klasik koşullanmayı İşaret Öğrenme olarak tanımlamaktadır.Çünkü koşulsuz uyarıcıdan önce verilen koşullu uyarıcı ,koşulsuz uyarıcının geleceğinin bir habercisidir.Pavlov’un deneyinde zil etin geleceğinin haberc...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.