abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders demokrasinin temel kavramları aseptik ambalaj faktör piyasası nükleer enerjinin faydaları tarihi eserin tanımı tereddütsüz arkadaş dümeni tasarımda üretim yöntemi kanlı kartal sıvıların özkütlesi ekosistemdeki ayrıştırıcılar güz noktası heykel bilimi karakol dış borç hava kure rasyo analiz samiha ayverdi kurban vermek dairesel permütasyon demokratik yönetim birimleri arkeoloji ve sosyal bilimler ilişkisi özgülük arı maddeler ar-ge nedir sanı stratejik liderlik redi elektrik bilgisi atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri örneklem elektirik önemi Aristoculuk lise ingilizce yıllık planları fennî almanca şiir ve türkçe şiir saplanma paralel kenar şalterler katmerli külfetli el işi türkiyede dolarizasyon yasama nedir fizyokratlar sac kesme örf ve adetler gördürmek işletmenin fonksiyonları genleşme haliyle 6,cı sınıf soruları gemilik geçmişten günümüze araçların gelişimi nedır hisset ajanlık böbreğin yapısı adf köylü gazi paşa ganimet oldukça muvazaalı doku kültürü tarim politikalari deyim ve atasözleri üslup anayasalarla ilgili olaylar bernouli denklemi ibare tırıs tırıs mitoz burn yıldız savaşı zengin erki eline düşmek ön avurt yeni çağ tarihi vygotsky form parça almak hara 100 temel eser ozetleri çektirme ağı doğal sayılarda dörtlü işlem döndürülmek 29 ekim sağlık hakkı türk dilinin kaynakları isletme stajı vakumlu yoğurt civa buharlı dokuzuncu hariciye koğusu istihzar plastitler çarşamba istanbul efsaneleri tehlikeli oyunlar


KLASİK KOŞULLANMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138642 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KLASİK KOŞULLANMA
Uyarıcı: Organizmayı harekete geçiren iç ve dış olaylardır.
Davranım(Tepki):Bir uyarıcı karşısında organizmada meydana gelen fizyolojik ya da psikolojik değişme.
Davranış:Davranımların biraraya gelmesiyle oluşan eylem.
Pavlov’un Deneyleri ve Salya Koşullaması
Ivan Pavlov 1849-1936 yılları arasında yaşamış Rus fizyoluğudur.Çalışmaları sinirim fizyolojisi ile ilgilidir.Klasik Koşullanma ile ilgili çalışması ,sindirim fizyolojisi üzerinde çalışırken tesadüf sonucu başlamıştır.
Pavlov ,sindirim fizyolojisi üzerinde çalıştığı köpeğin boş yemek çanağını görünce salya salgıladığını gözlemiştir.Ayrıca köpeğin yiyecek verileceğine ilişkin diğer belirtilere de yine yiyecek yiyormuş gibi salya salgıladığını gözlemiştir.Pavlov ,olup biteni daha ayrıntılı incelemek için köpekler üzerinde deneyler yapmaya başlamıştır.
Deneyden önce köpeğin ağzına köpeğin salgıladığı salyayı bir kaba akıtmaya yarayan bir boru yerleştirilmiştir. Köpeğin salgıladığı salyayı ölçme imkanı oluşturulmuştur. Daha sonra köpek sesten yalıtılmış bir odada hareket etmeyecek bir şekilde sabitlenmiştir.Köpek duruma alıştıktan sonra deneye başlanmıştır.
Köpeğin görebileceği bir yerde ışık yanmış ve birkaç saniye sonra köpeğe et verilmiştir.(Bazı kaynaklarda ışık yerine zil,et yerine ettozu kullanıldığı belirtilmektedir.)
İlk denemelerde ışık yandığında köpek salya salgılamamıştır.Fakat et verildiğinde fizyolojik bir tepki olarak salya salgılamıştır.Bu denemeler defalarca tekrar edildiğinde köpeğin et verilmeden önce ışık yanar yanmaz salya salgıladığı gözlenmiştir.Artık köpek et verilmese de ışık yanınca sanki et verilmiş gibi salya salgılamaktadır.Pavlov ,köpeğinışığa salya salgılamasına şartlı tepki adını vermiştir.
Yukarıdaki deneyde köpek neyi öğrenmiştir ve öğrenme nasıl meydana gelmiştir?
Köpek ışık yandıktan hemen sonra etin verileceğini öğrenmiştir.Köpek ışığın yanması ile et arasında bir ilişki olduğunu öğrenmiştir.
Klasik Koşullanma için bazı temel kavramları verelim:
Nötr Uyarıcı: Organizmada herhangi belli bir davranışa neden olmayan ses ,ışık vb. uyarıcılardır.Nötr uyarıcılar ,doğal uyarıcılarla eşlenerek şartlı uyarıcılar haline gelirler.Yukarıdaki deneyde denemenin başında ışık ,nötr bir uyarıcıdır.
Doğal uyarıcı: Et verildiğinde köpek doğal(fizyolojik) bir tepkide bulunur.Dolayısıyla et doğal bir uyarıcıdır.
Şartsız tepki: Etin ortaya çıkardığı salya salgısı Şartsız Tepkidir.(Doğal bir tepki)
Şartlı Tepki: Şartlanma sonucu köpek ,ışığa koşullanarak,et verilmediği halde salya salgılamıştır.Yani ışıktan sonra et verildiğini öğrendiğinden,ışık şartlı bir uyarıcı niteliği kazanmıştır.Gagne(1965) klasik koşullanmayı İşaret Öğrenme olarak tanımlamaktadır.Çünkü koşulsuz uyarıcıdan önce verilen koşullu uyarıcı ,koşulsuz uyarıcının geleceğinin bir habercisidir.Pavlov’un deneyinde zil etin geleceğinin haberc...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.