abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
DÖVME DEMİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 138666 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Dövme Demir : Dövme Demir kelimenin anlamına uygun bir demir olmayıp demir ana kütle içerisine dağılmış %3 kadar cüruf içerir. Dövme demire şekil vermek için yapılan sıcak dövme işlemleri sırasında cüruf parçacıkları fotoğrafta Şekil (b) de görüldüğü gibi uzarlar. Bu cüruf parça ve iplikçikleri dövme demire yorulmaya karşı mukavemet ve muhtemelen korozyona karşı dayanıklılık özellikleri verir. Dövme demirin çok kullanıldığı bir yer tuzlu su gibi az korozif sıvıları taşıyan borulardır. Metal esas itibariyle bütün sıcaklıklarda l tek faz olup, denge sıcaklıkları civarında l fazdan diğerine dönüşür. 910 derece ile 1400 derece arasında demir kübik yüzey merkezli haldedir. O halde sıcak dövme gama demiri üzerinde yapılır. Soğuma sırasında kübik hacim merkezli alfa demiri haline geçer şekil (a) daki foto mikrografta görülen alfa demiri taneleridir. İngot demirin özellikleri sıcak iken sahip olduğu gama halinden sonraki soğutulma hızına bağlı değildir. Suda su verilmiş bir numune yavaşça soğutulmuş olan kadar yumuşak olur.
(2 ) ÇELİKLER : Bu bölümde celilerden tanı olarak bahsetmeye imkan yoktur. Çünkü sanayide kullanılan çeliklerin yalnız adlan b:r kitap doldurur. Burada sadece basit karbonlu çelikler hakkında sınırlı bilgi verilmiştir. Karbonlu çelikler özellikleri üzerinde alaşım elemanlarının çok az rol oynadığı çelikler olup. çeşitli tarzlarda sınıflandırılabilirler.
Hatırlanacağı üzere ötektoit karbon % sinde yani %0,8 karbon içeren çelik yavaş soğuma neticesinde tamamen perlitik (yani ötektoit yapı) yapıya sahip olur. Ötektoit altı bir çelik ötektoit dışı ferrit ve perlit; ötekttoit üstü bir çelik ise ötektoit dışı sementit ve perlit ihtiva eder. Bu sınıflandırma bir çok haller için yetersizdir. Bunun için pratikte çelikler daha ziyade az. orta ve yüksek karbonlu olarak sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırma şeklinin önemi çeliğin dökme ve dövme olarak sınıflanmasını incelerken daha iyi anlaşılacaktır.
Dökme Çelikler: Bir döküm parçanın mekanik özellikleri aynı alaşımın dövülmüş haldeki mekanik özelliklerinden genelde daha kötüdür. Fakat iş parçası şeklinin karışık veya ima edilecek parça sayısının az oluşu hallerinde çelik dökümü tercih edilebilir. Dökme çelik parçalar bilhassa ziraat makinaları ve traktörlerde kullanılır. Dökülecek çelik içindeki karbon % si yüksek olduğu taktirde döküm parçanın mukavemeti artar. Fakat sünekliği azalır. Bu sebeple dökülecek çelikler orta karbonlu olarak seçilir.
(Fe-C) DEMİR-KARBON DENGE DİYAGRAMI:
Demir-Karbon alaşımları genelde bileşimlerine göre 3 sınıfa ayrılır.
(1) DEMİRLER : Bunlarda karbonun % si çok düşük olup, özellikler üzerine etkisi ihmal edilir.
(2) ÇELİKLER : Bunlarda karbon % sinin önemi büyük olup, genelde 0,1 ila 1.5 arasında değişir. % 2 karbon maksimumdur.
(3) DÖKME DEMİR : Bunlarda karbon ötektik bileşimde bir sıvının katılaşmasına imkan verecek miktarda olduğundan, minimum karbon % si 2...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.