abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders basketbol araçları halk edebiyatı ile divan edebiyatı arasındaki fark senaryo öyküleri türk edebiyatında ilkler mehmet rauf eylül coğrafi keşiflerin önemi delta su tesisatı basınç kayıpları cıva gibi kuruluşlar arasındaki tarihi eserleri koruma 1933-1938 kalkınma planları erkeklik sırıtmak yolsuzluk tabak gibi ihsas etmek başkanlık sistemi atatürkün ünlü sözleri toz metalürjisi üstünlükleri pis modüllü ilca dörtnal cahillik değirmi canlıların hayat döngüsü almanca yazılış ille 42 460 cpm anodik aktivasyon merkezi doğalgaz tesisatı mekanize birliği kır tiyatrosu kimyasal silah olarak kullanılan gazlar 2003 öss sorular alanya gerçekli damgacı belirli gün 1. derece denklemler er dişilik 2618 profesyonel gelişim hava kararmak jeneratörler ingilizce film özeti akifin çarpım formülleri türev forum bilgisayar formatlama kare prizma ile ilgili sorular tek yıllık bitki ile çok yıllık bitki arasındaki fark temel hak ve hürriyetler terim kamuoyu nedir imla paça günü ingilizce dialog silahlanma akar sular meret afiş tasarım bilgisayar yazılımı sakınımlı spesifik böbrek yağı 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı (ankarada yapılan) dinsizlik döşeli bernardin de saint-pierre elektro kaynak çeşitleri pamuk atmak azap çekmek güverte staj açıklayıcı betimleme acayip hayvanlar kahramanlik resimleri oruç yemek oyunculuk kara ağızlı amerikan kültürü ve edebiyatı göz atmak klasik kitap kavurmalı mühendislik hesapları sergüzeşt özeti 100 temel eser ozetleri matematik olimpiyat sorulari osman doğru 27 mayıs rejimi motivation imtina hap roche 2 mekanik enerji tusaş gıda hijyen bordrosu tereddütsüz


ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ VE ATATÜRK İLKELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 139196 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ VE ATATÜRK İLKELERİ
I- ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ :
-Atatürkçülük bir yaşama biçimidir.
-Atatürkçülük yönlendirici bir "Dünya görüşü" ve dünyanın dinamik bir "yorumu " dur .

1- ATATÜRKÇÜLÜĞÜN NİTELİKLERİ :
-Atatürkçülük (Kemalizm) ulusal, Türk ulusunun içinden çıkmış bir düşünce sistemidir.
-Bu sistemde Üç ulusal güç unsuru vardır.

A- SİYASAL GÜÇ :
-Siyasal gücü devlet oluşturur
-Türk devletinin siyaseti devlet gücünün doğrudan doğruya ulusun içinden çıkması ve siyasetin ulusun idaresine göre çizilmesidir .
Siyasal gücün dayanağı ; millet egemenliği ve bu egemenliğin demokrasi yolunda kullanılmasıdır.
-Siyasal gücün zayıflaması devletin ve demokrasinin varlığını tehlikeye atar.

B- EK0NOMİK GÜÇ :
-Ekonominin temeli ulusaldır. Bütün ekonomik etkinliklerin ulusal bağımsızlığımıza zarar vermeden ve öz kaynaklarınıza dayandırılarak yapılması milli ekonomi ilkesini oluşturur.

C- ASKERİ GÜÇ :
-Atatürkçü düşünce sisteminin temel unsurlarındandır.
-Siyasal ve ekonomik güçlerin işlevlerini yerine getirebilmeleri için askeri gücün sağladığı huzur ve güvenlik ortamı gereklidir. Bunu da Türk silahlı kuvvetleri sağlar.
yukarı
II- ATATÜRK İLKELERİ :
1- ORTAK ÖZELLİKLERİ :
a) Bütün i1keler Milliyetçilik duygusundan kaynaklanmıştır.
b) Bütün ilkeler akıl ve bilime dayandırılmıştır.

2- ATATÜRK İLKELERİNİN DAYANDIĞI TEMELLER :
-Akılcılık ve bilimsellik,
-Ulusal egemenlik,
-Ulusal birlik ve beraberlik, ülke bütünlüğü,
-Özgürlük ve bağımsızlık,
-Yurtta barış, dünyada barış ilkesi,
-Çağdaşlık ve Batılılaşma,
-İnsan ve insan sevgisi,

yukarı
3- ATATÜRK İLKELERİ :

A- CUMHURİYETÇİLİK İLKESİ :

Atatürk Ulusal Kurtuluş Savaşını yürütürken yepyeni bir devlet kurdu. Bu devlet ulusal egemenlik esasına dayanıyordu. Öte yandan İstanbulda kişisel egemenliğe dayanan Osmanlı Devleti yaşıyordu. Atatürk adım adım, bütün engelleri kırarak zafere ulaşmış, geçici sayılan TB M M ni sürekli bir duruma getirmiş, saltanatı - yani kişisel egemenlik kaldırmış, ardından da Cumhuriyeti ilan etmiştir..Bu duruma göre Atatürkün cumhuriyeti ulusal egemenliğe dayanır. Bu temel üzerinde çağdaş bir demokrasi Onun temel hedefidir.

ULUSAL EGEMENLİK (MİLLİ HAKİMİYET, HAKİMİYET-İ MİLLİYE)
Bilindiği gibi cumhuriyetin temelinde seçim yatar. Egemenliği kullanacak olanların geçici bir süre için seçilmeleri gerektir. Sorun, seçimi kimlerin yapacağıdır. Seçmenlerin sayısı sınırlı olursa, bu takdirde ulusa dayalı bir cumhuriyetten söz edilemez. Cumhuriyetin gerçek anlamda demokrasiye açılabilmesi için, ilk önce bütün ulusa dayalı olması gereklidir. Başka bir deyişle, demokrasiye giden bir cumhuriyette, egemenliğin belli gruplara değil bütünüyle ulusa ait olması baş koşuldu. İşte, Atatürkün istediği cumhuriyette temel esas ulusal egemenliktir.
Daha Amasya Tamiminde u...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.