abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders anif ilim boş vermek jimnastik tarihi gemi resmi tekin sönmez değinmek sezgi gönderi dibace staj pazarlama metropol kentler atatürkün kişisel özellikleri avdetî idare etmek acı hayat ünlü türk matematikçileri yapim eki haklarımı öğreniyorum içi pır pır etmek 1. dünya savaşı sonuçları maddeler halinde çınar Germanist hücrede canlılık olaylarını yönetimi üniversite hazırlık atlama soruları şehir ceri beyaz eşya sektörü suyun başı direnme pornografi sürtmek duymazlık istinabe sekili soldurma olimpiyat rekorları titrek gufran aktif fiil emzikli keleklik gıda mühendisi yuğ erlik israf ayol ölüm dirim dindar oto benzin deposu pazarlama stajı fısıldaşma okyanusya sıralamalar 657 kanun canlıların dünyası selahattin eyyubi takınaklı davranış azlık tevfik fıkret büklüm çok gezen mi bilir çok okuyan mı boru bükme aşkı memnu yeni ölçü aletleri saati saatine hazret fiber optic döşemealtı eski haberleşme araçları çimlenmek ingilizce istiklal marsi lenz kanunu nehirlerimiz delik delme sel baskını eğmeç noktalamak ıso 16949 kuyruk soruları nasıl yapılır üretim işletme lezzetli the client bayrampaşa canına düşkün oligopol hayvansal hücre çeşitlerinin araştırılması five on a treasure island büve ışık yuvarı kas nakli muhtıra toplantı yönetimi erkek üreme sistemi bireysel marka olma 4. sınıf konu özetleri matematik opsiyon göç sürecinde islam güldeste hava çarpmak


ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ VE ATATÜRK İLKELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 139196 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ VE ATATÜRK İLKELERİ
I- ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ :
-Atatürkçülük bir yaşama biçimidir.
-Atatürkçülük yönlendirici bir "Dünya görüşü" ve dünyanın dinamik bir "yorumu " dur .

1- ATATÜRKÇÜLÜĞÜN NİTELİKLERİ :
-Atatürkçülük (Kemalizm) ulusal, Türk ulusunun içinden çıkmış bir düşünce sistemidir.
-Bu sistemde Üç ulusal güç unsuru vardır.

A- SİYASAL GÜÇ :
-Siyasal gücü devlet oluşturur
-Türk devletinin siyaseti devlet gücünün doğrudan doğruya ulusun içinden çıkması ve siyasetin ulusun idaresine göre çizilmesidir .
Siyasal gücün dayanağı ; millet egemenliği ve bu egemenliğin demokrasi yolunda kullanılmasıdır.
-Siyasal gücün zayıflaması devletin ve demokrasinin varlığını tehlikeye atar.

B- EK0NOMİK GÜÇ :
-Ekonominin temeli ulusaldır. Bütün ekonomik etkinliklerin ulusal bağımsızlığımıza zarar vermeden ve öz kaynaklarınıza dayandırılarak yapılması milli ekonomi ilkesini oluşturur.

C- ASKERİ GÜÇ :
-Atatürkçü düşünce sisteminin temel unsurlarındandır.
-Siyasal ve ekonomik güçlerin işlevlerini yerine getirebilmeleri için askeri gücün sağladığı huzur ve güvenlik ortamı gereklidir. Bunu da Türk silahlı kuvvetleri sağlar.
yukarı
II- ATATÜRK İLKELERİ :
1- ORTAK ÖZELLİKLERİ :
a) Bütün i1keler Milliyetçilik duygusundan kaynaklanmıştır.
b) Bütün ilkeler akıl ve bilime dayandırılmıştır.

2- ATATÜRK İLKELERİNİN DAYANDIĞI TEMELLER :
-Akılcılık ve bilimsellik,
-Ulusal egemenlik,
-Ulusal birlik ve beraberlik, ülke bütünlüğü,
-Özgürlük ve bağımsızlık,
-Yurtta barış, dünyada barış ilkesi,
-Çağdaşlık ve Batılılaşma,
-İnsan ve insan sevgisi,

yukarı
3- ATATÜRK İLKELERİ :

A- CUMHURİYETÇİLİK İLKESİ :

Atatürk Ulusal Kurtuluş Savaşını yürütürken yepyeni bir devlet kurdu. Bu devlet ulusal egemenlik esasına dayanıyordu. Öte yandan İstanbulda kişisel egemenliğe dayanan Osmanlı Devleti yaşıyordu. Atatürk adım adım, bütün engelleri kırarak zafere ulaşmış, geçici sayılan TB M M ni sürekli bir duruma getirmiş, saltanatı - yani kişisel egemenlik kaldırmış, ardından da Cumhuriyeti ilan etmiştir..Bu duruma göre Atatürkün cumhuriyeti ulusal egemenliğe dayanır. Bu temel üzerinde çağdaş bir demokrasi Onun temel hedefidir.

ULUSAL EGEMENLİK (MİLLİ HAKİMİYET, HAKİMİYET-İ MİLLİYE)
Bilindiği gibi cumhuriyetin temelinde seçim yatar. Egemenliği kullanacak olanların geçici bir süre için seçilmeleri gerektir. Sorun, seçimi kimlerin yapacağıdır. Seçmenlerin sayısı sınırlı olursa, bu takdirde ulusa dayalı bir cumhuriyetten söz edilemez. Cumhuriyetin gerçek anlamda demokrasiye açılabilmesi için, ilk önce bütün ulusa dayalı olması gereklidir. Başka bir deyişle, demokrasiye giden bir cumhuriyette, egemenliğin belli gruplara değil bütünüyle ulusa ait olması baş koşuldu. İşte, Atatürkün istediği cumhuriyette temel esas ulusal egemenliktir.
Daha Amasya Tamiminde u...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.