abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ölçülülük kimono meyhaneci ateşler içinde nemf ebemkuşağı de ve ki ekleri grid analizi tünel yasama yürütme ve yargı pres kısımları ekonomik sistemler kaçınılmaz sıkıştırıcı leasing factoring basit makineler solvent dörtleme manufacturing rahmi koc tutma dengeli dev anası yagli boya resim teknikleri maksim gorki ana makam arabası erdoğan tezkireler oratoryo edebi metinler tarım şurası kirde kimya gaz soruları bağırış senkron motorları akyuvarların görevleri garnizon liberallik kare prizma canlandırım açıların geniş zamanlar ara bozucu ağzı havada maddenin katı hali istanbul yolu toplum hakları pullu sazan bilgisayar teknolojisi staj defteri isteme maddeyi tanıyalım yer altı mahalli idare feveran tik tak kızılırmak simpleks yöntemler selim soylu terfik istinat guy de maupassant allah sevgisi katakomp hayvanların yararları deli deli 11. sınıf türkiye ab ilişkileri merkez anadolu lisesi odaklanma geçmişten günümüze orta doğu otlak içerlemek aşık tarzı türk halk şiiri mustafa kemal paşanın 1919 yaptığı faaliyetler soygazlar niyetli asenkron motorlara yol verme çeşitleri mütevekkil cw yardım kurumları yönetimde işbirliği tuzlu suyun tatlı suya dönüşme mekanizması nâr takışma üç hâl kanunu vekaletname tarihte dogal sayılar çocuk oyun alanları atatürk ve islam hadım ağası cevreyı korumanın onemi zembil ateş saati öz devim lise 1 konuları doğal kaynakları koruma burdon manometre muhtasar sağlığımız


AZTEK TAKVİMİ ŞAŞIRTIYOR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 139439 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Aztek Takvimi şaşırtıyor
İnsanlık tarihine ışık tutan arkeolojik buluntular içinde önemli bir yere sahip Aztek Takvimi, yok edilmiş bir uygarlığın bilimde vardığı şaşırtıcı noktaları işaret etmesi açısından çok çarpıcı.

FRANKFURT

İnsanlık, zamanı ölçmek için genel olarak güneşi kullanmış. Farklı yerlerde, farklı dönemlerde gelişen kültürlerde hep bunun izleri bulunuyor.

Günümüzde Meksikanın başkentindeki Ulusal Antropoloji Müzesinde sergilenen Aztek Takvimi anıtı, 15. yüzyılda yapılmış 25 ton ağırlığında, 3.7 metre çapında dev bir yapıt. Monolit, Aztek kültüründe Cuauhxicalli Kartal Kasesi olarak adlandırılmış ama günümüzde Aztek Takvimi ya da Güneş Taşı olarak biliniyor. Avrupada astronomi bilimi daha tam gelişmemişken, Aztekler hassas hesaplara dayanan bu takvimi, günlük hayatlarında kullanıyorlardı.

Anıt, VI. Aztek hanedanının hüküm sürdüğü 1479 yılında inşaa edilmiş ve Azteklerin baş tanrısı Güneşe adanmış. Anıtın hem mitolojik, hem de astronomik değeri bulunuyor. Aztek Takvimi, Mexico Citynin meydanı olan Zocalodan 17 Aralık 1760ta çıkarıldı. Bulunduğunda toprağın derinliklerinde gömülüydü. Anıt, Metropolitan Katedralinin Batı kulesinin duvarına monte edildi ve 1885 yılına dek orada kaldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Porfirio Diazın emriyle Ulusal Arkeoloji ve Tarih Müzesi taşındı.

Günleri ve yıllarınsaymak

Aztek Takvimi, temel olarak Mayalarınkine benziyor. 1den 13e dek numaralandırılan bir döngüde tekrar eden 20 tane gün adı var. Aztek Takvimi 365 günlük (20şer günlük 18 ay, artı 5 uğursuz gün) bir güneş takvimi ile 260 günlük (20şer günlük 13 devre) bir dinsel yıldan oluşuyor. Birbirine koşut giden bu iki yıl döngüsü, 52 yıllık daha büyük bir döngünün parçası. Taşın tam ortasında Aztek Güneş Tanrısı Tonaiuthun yüzü bulunuyor. Bu yüzün çevresinde de tanrının önceki cisimleşmiş biçimlerini yansıtan ve dünyanın dört eski çağını simgeleyen kare biçimindeki dört pano var. Bunları da Aztek ayının 20 gününü simgeleyen işaretler çevreliyor.

Aztekler Mayalara göre daha ilkel bir numaralandırma sistemi kullanıyorlardı ve tarihleri kaydetmekte de daha az özenliydiler. Yıl içinde tekrarlanan olayları da farklı biçimlerde kaydediyorlardı. Ancak takvime göre işaretlenen bazı tarihler incelendiğinde, Miladî Takvim ile taşıdığı benzerlikler de göze çarpıyor. Meksikalılar, peridyodik kıyametleri ve dünyanın yeniden yaratılışına inanıyorlardı. Dünyanın çeşitli doğal afetlerle yok olacağını belirtiyorlardı.

Aztek takviminde iki farklı zaman birimi var: Tonalpohualli ve xiuhpohualli. Her iki sisteminde farklı amaçları var. Tonalpohualli "günleri saymaya yarayan" bir sistem. Maya kenti Copandaki belirli bir noktaya her 260 günde bir güneş vurduğunu gözlemleyen insanların bulgularına dayanıyor. Bu nedenle ilk sistem, 260 günlük bir döngüye (yıl) sahip. Bu 260 gün, 20 periyoda bölünmüş duruma ve her periyotta 13 gün bulunuyor. Bu periyo...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.