abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders parçalayıcı ısıtılma sıkı sıkı ev adresi bulma iç gerilmeler çanakkale eserleri seviye ölçüm sistemleri gaziantep hakkında bilgi çözeltiler atatürkcü düsünce sistemi döküm stajı ürün yönetim ve liderlik katılar haraçlı omurgasız hayvan resimleri yaz stajı raporu indinde acemice moratoryum fizikçi fikstür nano filtrasyon dilekçe yazmak mekanizma aygıtlar göz erimi ortaçağ havi olmak abkant pres durucu halk evi niyobyum bağımsızlık sembolleri yavru atmak 6. sinif test sorular üretim işletme ışığın önemi amorf maddeler etkili ve güzel konuşma ince sözler catering imha hizip tor topografyasi altındağ cukur aynada görüntü fosforlu pestisitler sait faik abasıyanık hikayeler özeti rol kesmek 3 silahşörler felç biyotin nurullah ataç haseki fiillerde çatı ozon küçük aga kamburluk ankara yakup kadri yönelmek frapan ders planı matematik atatürkün okul sevgisi azarlama elektirik üretimi salt değer elektrik devreleri yıldız ucgen baglantı 2. meşrutiyet fritz 10 mithat tay posta koymak (veya atmak) çevre kirliliğini etkileyen faktörler büyüme ve gelişme ayak atmak ilk elden ipek ongun yaş on yedi hero elektronik veri değişim yüreği yanmak çekiç atma yaşlılık dönemi avrupa kalite yönetimi 1734 ahmet paşa antlaşması kutup iklimi kilise miyosen anneler günü için kompozisyon rasyonel ifadelerde sadeleştirme depolama birimleri makaralar tarihe yardımcı bilim dalları kar destan motifleri tarihin diğer bilimlerle münasebeti incelik atp ve metabolizma deşme yaşar ne yaşar ne yaşamaz harry potter ve ateş kadehi


BİLİMİN GELİŞİM SÜRECİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 139460 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLİMİN GELİŞİM SÜRECİ

Bilim insana özgü değişik yeti ve özellikleri içeren karmaşık bir etkinliktir. Giriş bölümünde bilimin kimliğini genel değinmelerle belirlemeye, kültür bağlamındaki önemini belirtmeye çalıştık. İlerde bilimi araştırma, bilgi üretme ve gerçeği arayış boyutuyla ele alacak, eleştirel düşünme yöntemi olarak daha derinlemesine işleyeceğiz. Ne var ki. Tarihsel gelişmesine bakmazsızın bilimi yeterince anlamaya olanak yoktur. Bu bölümde bilimin gelişme sürecini kalın çizgilerle belirtmeye çalışacağız. Daha ayrıntılı bilgi için okuyucu isterse yazarın Bilim Tarihi’ne başvurabilir.

Dünyada bilimin gelişmesine iki değişik açıdan bakılır. Çok yaygın olan bir bakış açısından bilim yavaş ve sürekli ilerleyen bir bilgi birikimidir. Yeni ama daha çarpıcı bakış açısında da bilimin gelişmesi, kuramsal düzeyde devrimsel atılımlara dayanır. Bu iki bakış açısı ilk bakışta çelişik görünse de, daha geniş perspektifte birbiriyle bağdaşır niteliktedir. Bu bilimsel gelişme tek boyutlu bir süreç değildir. Bilim bir yanıyla bilimsel gelişme yavaş, kimi duraksamalara karşın sürekli ilerleyen bir etkinliktir. Öte yandan bilim tarihi bilimsel gelişmenin zaman zaman devrimsel nitelikte köklü değişiklikler sergileyen bir süreç olduğunu da ortaya koymaktadır. Öyleyse bilim, bir kuramsal açıklama etkinliği olduğu ölçüde devrimsel gözlem yada deneye dayanan bir bilgi birikimi olduğu ölçüde devrimsel gözlem yada deneye dayanan bir bilgi birikimi olduğu ölçüde evrimseldir. Örneğin geçmişte göksel nesnelerin konum ve devinimlerine, gazların davranışına düşen cisimlere, ve benzeri olgulara ilişkin yapılan gözlem veya deneylerin sonuçları büyük ölçüde bugün içinde geçerlidir. Bunları görmezlikten gelip, yeniden keşfetme yoluna gitmeye gerek yoktur. Oysa kuramsal atılımlar için öyle bir genelleme yapılamaz. Bilimde kuramın işlemi olgusal deneyimlerimize ışık tutmak, beklentilere ters düşen gözlem veya deneye sonuçlarını açıklamaktadır. Ne var ki, getirilen bir açıklama alternatif açıklamaları olanaksız kılmaz. Başka bir değişle bir olgu yada olgu kümesine değişik kuramlarla değişik açıklamalar getirebilir. Üstelik şimdi yeterli görünen bir kuram bir süre sonra yeni olgusal verilerin ortaya çıkmasıyla yetersiz kalabilir. Bu demektir ki, daha doyurucu kuram arayışı bilimde bitmeyen bir gereksinmedir. Gözlemsel bilgi birikimi türünden kuramsal bir birikim yoktur. Bu nedenle, bilimsel gelişmeye “açılma” ve “pekişme” diye iki dönemli bir süreç olarak daha yerinde olur. Kuramsal düzeyde imgesel atılımlara dayanan açılma, olgusal düzeyde ise, gözlem veya deney veri birikimine dayanan pekişme söz konusudur. Köklü ve kapsamlı bir açıklama getiren her kuramı, çoğu kez uzun süren bir pekişme dönemi, her pekişme dönemi er geç daha doyurucu bir kuram arayışı izler.

Bilimin tarihsel gelişimi başka bir açıdan da tartışma konusu olmuştu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.