abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ışık küre seans eski tarihte haberlesme omurgasız leasing avrupa kalite yönetimi dürüm dürüm sırtlan payı bitkisel yapı sefiller romanının özeti korkaklık kara harp okulu mezuniyet anlatım bozuklukları test sayısız atatürkün bilim ve bilim adamı akım nedir ağrı kesimi gök kır pls plastik enjeksiyon kalıplarında soğutma ve önemi nişancılık otomobil motor blok çevre hesaplamaları öss de çıkmış soru ve cevaplar demir tayini ana baba açık poliçe kılıcına fizibilite etüdü kütle merkezi eğrilik depremin etkileri 29 ekim cumhuriyet bayramı şiiri revalüasyon kökçü çıtı pıtı nano malzemeler deniz otobüsü kreten safsata nere onun saraç istanbul tarihi ingilizce yurtsever eleştirel kuram stampa yarı başkalaşma restleşme pisi balığı softa jeneratör nedir ve nasıl kullanılır 19 mayıs şiiri şurada pense peyami safanın dokuzuncu hariciye koguşu özeti depremden korunma yolları ulaştırma politikası amme davası 4pl anı tarihi eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemler ulaşım tarihi dönümlük haşıllama yerici fay hatları isteklenme silkeleme kaç şifa açış su tankı el sürmemek havaî özetlemek halı staj kordone kaptan-ı derya yaşama 15 sayısının özellikleri kayaç ve mineral çeşitleri otomobil sarımtırak tam bakım ısıl işlem hayvan döngüsü spor pazarlaması eski rakamlar iç göç nedir bulutlu havalar paltoluk filtrasyon teknikleri ankastre boylam eklenmek eş açılar ithalat-ihracat staj saat tarihçesi


BULUŞ YOLUYLA ÖĞRETİM STRATEJİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 139537 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BULUŞ YOLUYLA ÖĞRETİM STRATEJİSİ


(DISCOVERY TEACHING)
Jerome Bruner tarafından geliştirilen stratejide öğretim sürecinin merkezinde öğrenci vardır. Ampirik çalışmalara ağırlık veren Bruner, bilimin temel bir kuralını daima ön planda tutmuştur; hangi verilerden sonuçlara varılacaksa, o veriler üzerinde gözlem yapılmalıdır. Bir kez, akademik psikologlar belirli bir filmin çocuklar üzerindeki etkisini tartışırlarken Bruneri danışman olarak davet etmişlerdir. Tartışmayı bir süre izledikten sonra Brunerin önerisi şu olmuştur: "Bunu, filmi seyrettikten sonra çocuklara soralım!" Bruner aynı yaklaşımı eğitim psikolojisinin problemleri karşısında da göstermektedir. Çocukların okullarda nasıl öğrendiklerini anlamak istiyorsanız, o zaman kafes içindeki fare ve güvercinleri değil sınıftaki çocukları inceleyiniz. Brunere göre eğitimin en son amacı "bir konunun yapısı hakkında genel bir anlayış geliştirmektir." Öğrenci bir konunun, dersin yapısını anladığı zaman, onu ilişkili bir bütün olarak görür. "Bir konunun yapısını kavramak, daha pek çok şeyin anlamlı bir biçimde o konuyla ilişkilenmesine olanak sağlar. Bruner öğretmene (mesajlarını zaten hep iş başındaki öğretmene yöneltmektedir) öğrencinin belli bir konunun yapısını algılayabilmesi için gerekli koşulları sağlamada yardımcı olmasını öğütlemektedir. Öğrenme bir yapıya dayalı olduğu zaman daha kalıcıdır ve kolaylıkla unutulmaz.
Tümevarım akıl yürütme yoluyla öğrenmeyi sağlayan bu yaklaşımda esas örneklerden kurallara ve genellemelere ulaşma süreci kullanılır. Sonuçta kural ya da bilgi yapısını keşfeden öğrencidir. Keşfetme yoluyla öğrenmeyi sağlamak kuşkusuz kolay değildir. Uygulama esnasında aşağıdaki ilkeler oldukça önem taşır:
• Öğretmen yetenekli ve esnek olmalı,
• Aynı zamanda da konuyu çok iyi bilmelidir.
• Öğretmen sabırlı olmalıdır. Çünkü keşfetme yoluyla öğrenme aceleye getirilemez. Böyle bir öğrenme genellikle umutsuzluğa yol açacak derecede yavaştır, fakat öğrencinin bir anlama düzeyine girişmesini amaç edinmek beklemeye, sabır göstermeye değer.
• Öğrencilerin sürekli desteklenmesi gerekir. Burada öğretmenin yardımı, desteği, rehberliği önemlidir.
• Öğretmenin vereceği destek, çocuğa ve öğrenciye güven verir.
• Öğrenciyi harekete geçirmede diğer önemli bir husus, araştırma ve keşfetme çabalarının yönünün belirlenmesidir. Öğrenci, amacı bilmeli ve çözüm yöntemlerinin amaca uygun olup olmadığını bilmelidir.
• Öğretmen öğrencilere seçenekler sunmalı, değişik yaklaşımlar geliştirmek için yaşantılar sağlamalıdır.
Buluş Yoluyla Öğretimin etkili bir şekilde gerçekleşmesi için:
1. Özellikle üst düzeyli hedef-davranışların (Kavrama-sentez) öğrencilere kazandırılmasında kullanılmalıdır.
2. Öğretmen stratejiyi önceden çok iyi planlamalıdır.
3. Öğrencilere verilecek örnek durumlar önceden hazırlanmalıdır.
4. Yönlendirici sorularla öğrenciler cevabı tahmin etme konusunda cesaretlenmelidi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.