abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kaşlı pire gibi ilk okuma yazma protestan etik atmosfer olayları ve nedenleri hiper biyolojinin önemi ve geleceği endüstri çevresi analizi sargı ticaret siteleri irdeleme hacim hesapları daktilo namlı alıngan su aygırı fahişe psikanaliz kuramı ege üniversitesi karstik özellikler aydınlanma özet açıklayıcı 18 mart canakkale şehitleri döküm çamurları üretimi ambalajlar hava akımı egıtımde fırsat esıtlıgı karşılanma lise 1 matematik reşat nuri güntekin gökyüzü dah bilgisayar staj günlüğü atık çekirdek 1 litre kaç gram proteinli ölçü aletleri resimleri yardakçı ileri seramikler hava trafik kontrol sistemleri bir öğle vakti coğrafi haritalarda renkler gaz altı kaynakları sağanak eşlik celik profil soysuzlaşma tanzimat döneminde gazetecilik tonun kullanıldığı alanlar show dünyası ıs-lm matematikte fonksiyon sorulari kadın evi küçük kumru böbreğin kısımları ve görevleri tolüen 1974 petrol krizi namert hoşgörülü osmanlı toplumu hacimler şıpsevdi özet anadolu medeniyetleri sanatları türklerin islamiyeti kabulü kozmolojik dönem ankaranın tarihi eserleri akromatik aile planlaması çevre ve temizlik dünya çocuk ortak yönleri domates Demirperde curtius sorumlu ışınlanma canlılarda enerji 10. sınıf coğrafya yazılı soruları berlin cinema kilohertz bağımlı değişken bilezikli asenkron motorlar yarım ayak gezi ve inceleme hançerleme ulusal kültür not kırmak türkçe ile ilgili güzel sözler sakıp sabancı oymalı rapor nedir mali tabloların hazırlanması meb görev ve yetkileri sodyum silikat serüvenli ahali gani emniyet kemeri sarımlı kum kaliba döküm 1.sınıf matematik soruları


ATATÜRKÜN ÜSTÜN KİŞİLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : RTF Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 139558 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Conkbayırında kalbini hedef alan bir kurşun, cebindeki saate çarpıp geri döndüğünden mutlak bir ölümden kurtuldu. Bu muharebeler esnasında gösterdiği kahramanlık, azim ve yüksek kumanda kudreti, kendisine memleket içinde ve dışında büyük ün sağladı. Artık O, "Anafartalar Kahramanı" olarak anılıyordu. Aylarca süren çıkarma ve savaşlar sonucu ilerleme kaydedemeyen İngilizler; nihayet 1915 yılı Aralık sonunda müttefikleriyle beraber Çanakkaleden çekildiler. Düşmanların Çanakkale Boğazını geçememesi, İstanbulun işgalini önlemiş; İngilizlerin, Marmara ve Karadeniz üzerinden müttefikleri Rusya ile bağlantı kurma hayallerini söndürmüştü. Bütün bu olaylar, bir anlamda, I. Dünya Savaşının akışını da etkiliyor, dünya tarihinin yönünü değiştiriyordu. Bu savaşlarda İngilizler insan, araç ve gereç yönünden Türklerden şüphesiz ki çok fazla idi; ancak onların unuttukları nokta, Türk askerinin tarihsel kahramanlığı ve bu kahramanlığı yönlendiren Mustafa Kemal faktörü idi.
ATATÜRKÜN ÜSTÜN KİŞİLİĞİ

Atatürk, Millî Mücadelede millî birliği temin eden eşsiz bir lider, muharebe meydanlarında efsanevî bir kumandan, devlet kuran büyük siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir inkılâpçıdır. Bu vasıflarıyla, insanlık tarihinin tanıdığı en büyük adamlardan biri olduğunda şüphe yoktur. Kahramanlık ve yüksek insanlık meziyetlerini en yüksek seviyede taşıdığında dünya tarihçileri ve fikir adamları tereddütsüz birleşmektedir.
Tarihin büyük tanıdığı şahsiyetlerle mukayesesi yapıldığı zaman türlü bakımlardan bariz üstünlükleri göze çarpmaktadır. Bir kere bütün bu dehalara üstün tarafı, hem fikir hem hareket adamı oluşudur. O, fikri ve hareketi kişiliğinde birleştirmiş bir lider idi. Düşüncelerinin özünü oluşturan Atatürkçülük, her türlü dogmatik unsurdan sıyrılmış akılcı bir dünya görüşüdür. Memleket gerçeklerinden kaynaklanan, problemler karşısında aklın ve ilmin rehberliğini kabul eden bu gerçekçi görüş, gerek Türk Bağımsızlık Savaşının gerekse onu izleyen Türk Çağdaşlaşma Hareketinin esasını oluşturmaktadır.
Atatürk, milletin tarihî seyrini değiştirebilecek üstün meziyetleri sayesinde, memleketi askerî ve siyasî zaferlerle uçurumun kenarından kurtarmıştır. Dünya tarihinde, her türlü imkânsızlığa rağmen inandığı fikri tatbik sahasına dökmüş. "Ya istiklâl, ya ölüm!" parolası ile bir Millî Mücadele kazanınış, arkasından yepyeni hüviyette bir çağdaş millet ve devlet yaratmış adam azdır. İçinde bulunduğu şartları değerlendirmede, engelleri ortadan kaldırmada gösterdiği büyük başarı Atatürkün ayrı bir özelliğini teşkil etmektedir.
Diyebiliriz ki Atatürk, Türk toplumunda sadece çağdaşlaşma gereğini gördüğü için değil, bu çağdaşlaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirecek yolu gösterdiği için ve nihayet çağdaşlaşmaya engel olan etkenleri cesaretle bertaraf ettiği için büyüktür. Esasen "Modern Türkiyenin Kurucusu" sıfatını da işte bu büyüklüğünden almaktadır.
Büy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.