abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 2006 öss türkçe soruları saat gibi boğaziçi mehtapları atatürk ve sosyal bilgiler dernegi istifa genetik mühendisliği amfizem anket formu hazırlarken çorak atatürk ün basına verdigi önem adını bağışlamak suyun doğadaki önemi kara ve denizlerin oluşumu kuzin ileticiler şelale katiyen sanal otizim işitme engelli sünger gibi tek ve çift sayılar ce işareti sayılar yoğun teker muhammes basın konseyi ağrısız sarı ırk asma şerbet gibi heyhat ilk işletme kurma nedenleri ışığın yansıma kanunları hani ya bütçe aşamaları gerginlik adlanma tay yüzme kursları lityumlu gps teknolojisi küsküt izomerik endotermik ödem borç sene günbegün rejenere lifler divan üyeleri ister çalıkuşu özet yurt sevgisi deyimler boxes amino asit nedir ideogram doğal afetlerden korunma mobilya baza e-kitap aşk roman açık uçlu manometre kesirlerle ilgili problemler canlılar duraksız armoni alegorik iştiha güzel konuşmanın önemi metallerin saflaştırılması geçinmek ohm saat aritmatiği insan kaynakları yönetiminde değişen çalışma ilişkileri göre oys sınavları ne zaman archimedes ilkesi kolonya tıp aktivasyon enerjisi dizgeli devlet memurları kanunu vizyon iec1107 hz ali resimleri ihtilal kelime anlamı nedir ülkelere göre hedef pazar araştırmaları kaşık kadar sömürmek işporta bölüm, bölünen, bölen nedir oks tercih motoru rulmanlı yataklar çemberin bulusu maliyet hedefleme maliyet defter nasıl yapılır adalet bakanlığı komanditer b4c püskürük 1. mahmut ıslahatları


BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN AÇILMASI (23 NİSAN 1920)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140355 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BÜYÜK MİLLET MECLİSİNİN AÇILMASI (23 NİSAN 1920)

Mustafa Kemal Paşa, İstanbulun işgali üzerine derhal bir Kurucular Meclisi (Meclis-i Müessisan) toplamayı tasarlamış, bu konuda komutanlarla telgraf başında iki gün kadar süren görüşmeler yapmıştı. Meclisin basılıp dağıtılmasından sonra da bir gün bile kaybetmemiş, 19 Mart 1920 tarihli bir genelgeyle Ankarada olaganüstü yetkilere sahip bir Meclisin toplanacağını duyurmuştu. Yaptığı görüşmeler sırasında kurucular deyiminin kullanılmaması yönünde uyarılar aldığından onun yerine selâhiyet-i fevkalâdeyi haiz (olağanüstü yetkilere sahip) bir meclis ifadesini kullanmıştı. Genelgede, dağılmış olan mebuslardan Ankaraya gelebilecek olanların da meclise katılmaları, her sancaktan beş üyenin seçilmesi ve siçimlerin meclis çoğunluğunun on beş gün içinde Ankarada toplanabilecek şekilde yapılmasını istemişti. Bu çağrı üzerine bazı yerlerdeki mülkî amirlerin tutumundan kaynraklanan tereddüt ve engellemeler dışında, seçimler her tarafta sürat ve ciddiyet içinde yapıldı.
TBMM 23 Nisan 1920 günü Ankarada en yaşlı üye Sinop Mebusu Şerif Beyin başkanlığında açıldı. İtilaf devletelrinin Türkiyeyi paylaşarak sömürgeleştirmeye çalıştığı, Yunan Ordusunun Batı Anadolunun işgaline giriştiği, ülkedeki kışkırtılmış Rum ve Ermeni azınlığın ihanet faaliyetlerini yoğunlaştırdığı ve nihayet padişahın meclisi feshederek ülkeyi ve milleti Damat Ferit Hükümetine teslim ettiği bir sırada böyle bir meclisin açılabilmesi büyük önem taşıyordu. TBMMnın açılabilmesi kuşkusuz pek çok insanın ortak çabaları sonucunda gerçekleşmişti. Mebus seçildikten sonra Ankara yoluculuğuna çıkan mebuslar arasında eşkiya pususuna düşüp şehit edilenlere, Ankaraya kadar gidebilecek paraları olmadığı için Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinden borç para almak zorunda kalan mebuslara rastlandı. Ancak kabul etmek gerekir ki, TBMM Mustafa Kemal Paşanın eseriydi.
Birinci TBMMnin üye sayısı hakkında 300-437 arasında değişen rakamlar ileri sürülmüştür. Bu durum meclisin gerek yeni seçilen gerekse dağıtılan meclisin üyelerinden oluşması, seçilen mebuslardan bazılarının istifa etmesi ve yerlerine daha sonra yenilerinin seçilmesi, memuriyet görevini mebusluğa tercih eden, mazbatası kaybolduğu izin mebusluğu onaylanmayan üyelerin varlığı gibi nedenlerden kaynaklanmıştır. Bu konuda yapılan resmî bir yayında illere göre isim ve meslekleri de belirtilen mebusların toplamı 338 kişi olarak verilmiştir.
TBMM daha ilk günden geçici başkan Şerif Beyin ağzından milletin tam bağımsızlık içinde mukadderatını eline aldığını ve kendisini yönetmeye başladığını ilan etti. Bir hükümet kurma düşüncesinde olan Mustafa Kemal Paşa bu fikrini meclise sunduğu bir önergeyle kabul ettirdi. Önergede yeralan ve meclis tarafından kabul edilen esaslar şunlardır:
1. Hükümet kurmak zorunludur.
2. Geçici olarak bir hükümet başkanı tanımak veya padişah vekili ortaya çıkarm...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.