abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders içecek redaktörlük çocuk gelişimi azeri şiirleri hektometre fason iş sözleşmesi örneği güncel tehdit il okul kodları bolu deyimleri yabancı ülke giyim kuşam ve oyunlar mai ve siyah roman özeti dinamometre yapılışı camera mitralyöz q klavye bağdaşım stabilite almanya göçü hz.muhammedin savaşları antitez turizm eğitimi cözünürlük frenoloji ruhun arayışı supply chain kaçırma metge analitik düzlem kervansaraylar kin işletmelerde tedarik fonksiyonu fotosentez ve solunum yazısız kurallar bağkur nedir verdiği önem cümle yorumu gipür seramikçi filozofluk tilmiz telif hakları şasi ve karoseri benzen atatürkün çocuklara bağımsızlık sembolleri durum ulacı dış deri yapı kooperatifi şaşırtmak denizli siyasal haklar eşitlik eki ekonometri ışıklılık kasıt ar-ge proje atatürk ve cocuklar denktaş yüksek lisans için özgeçmiş çin seddi 15. yy monopol ilk öğretim matematik türkiyede medya deney tasarımı aile değerlendirme ölçeği büzüşme 9. sınıf küme soruları yarış ıı. dünya kılcal adenit bankacılık düzenleme açık büfe bilgi belge swot analysis eylemsizlik momenti muhasebeye giriş elektrik motoru rotoru hayvancılık sürü yönetimi tefrik saklatma mesleklerle ilgili basit makinalar muhteviyat tarla kuşu papirüs sosyal bilgiler gunluk ders planı ikrah Iraklı depremler hikaye türleri yaz zurnanın zırt dediği yer 1943 olayları entelekt camın üretim aşaması antalya fiziki özellikler ekosistemin içinde neler var


II. MAHMUD


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140487 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

II. MAHMUD
(1785 - 1839)

Sultan İkinci Mahmud, 20 Temmuz 1785 tarihinde İstanbulda doğdu. Babası Sultan Birinci Abdülhamid, annesi Nakşidil Valide Sultandır. Orta boylu, geniş omuzlu, beyaz sakallı, zarif ve sevimli yüzlüydü. Diğer Osmanlı padişahları gibi kuvvetli bir tahsil gördü. Öğrenimi ile Sultan Üçüncü Selim padişahlığı sırasında bizzat meşgul olmuştu.
Cesur, temkinli, sabırlı ve azimli bir kişiliğe sahip olan Sultan İkinci Mahmud, Alemdar Mustafa Olayı sonrasında, 28 Temmuz 1808 tarihinde tahta çıktığında 23 yaşındaydı. Zeki ve bilgili bir insan olan Sultan İkinci Mahmud, Avrupadaki yenileşme hareketlerini benimsemişti. Adalet işlerine gereken önemi verdi, yeni kanun ve tüzükler hazırlattı ve bu sebeple kendisine "Adli" sanı verildi.
Şiiri, edebiyatı ve bilimi seven, halk arasında dolaşmayı ve onların dertlerini dinlemeyi gerekli gören Sultan İkinci Mahmud, Osmanlı İmparatorluğunu gerek sosyal bakımdan, gerekse uygarlık açısından ileri bir ülke yapmaya çalıştı. Sultan İkinci Mahmud yakalandığı verem hastalığından kurtulamayarak, 1 Temmuz 1839 günü dinlenmek için gittiği kardeşi Esma Sultanın Çamlıcadaki köşkünde, 54 yaşında vefat etti. Büyük bir cenaze töreni ile halkın gözyaşları arasında Divan Yolundaki türbesine defnedildi.
OSMANLI RUS İLİŞKİLERİ
Sultan İkinci Mahmud tahta geçtiği zaman Osmanlılar Ruslarla savaş halindeydi. İngiltere ile 1809da yapılan antlaşma sonucu Ruslarla savaşa devam kararı alındı. Rusların Fransa ile olan sorunları, Osmanlı Devleti ordularının yıllarca süren savaştan yorgun düşmesi yüzünden iki devlet de barış imzalamaya mecbur kaldılar.
28 Eylül 1812 tarihinde imzalanan Bükreş Antlaşması ile Rusya, Eflak ve Boğdandan çekilecek, Baserabya bölgesi ise Ruslara bırakılacaktı. Osmanlılar Bosna ve Eflakdan iki yıl vergi almayacak, Sırplar kendi içlerinde serbest kalacaktı. Tuna nehrinde hem Osmanlı hem de Rus gemileri serbestçe dolaşabilecekti. Prut ve Tuna nehirlerinin sol sahilleri iki ülke arasında sınır kabul edilecekti.
SIRP İSYANI
Fatih zamanında fethedilen Sırbistan, Osmanlının adaletli ve hoşgörülü yönetiminden çok memnundu. Ancak Rusya ve Avusturyanın kışkırtmaları, 17.yyda Osmanlı yönetimindeki otorite zayıflığı, yeniçerilerin halka iyi davranmaması ve Fransız İhtilalinden sonra ortaya çıkan milliyetçilik akımları sonucu Sırp isyanı çıktı. 1804 yılında Kara Yorginin başlattığı Sırp isyanını Rusya desteklemişti. Osmanlı Devleti Rus savaşı ile meşgul olduğu için Sırp isyanı 1812den sonra ancak bastırılabildi. Osmanlı ve Rusya arasında imzalanan Bükreş antlaşması ile Sırplara bazı imtiyazlar verildi.
Sırbistandaki ikinci isyanı Miloş Obronoviç çıkardı. Osmanlı Devleti Miloşu Sırp Prensi olarak kabul etti. 1828-29 yılları arasında yapılan Edirne antlaşması ile Sırbistan yarı bağımsız hale geldi.
NAVARİN OLAYI
Çok uluslu bir devlet olan Osmanlı İmparatorluğunda, Yunanlılar da...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.