abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 1945 türkiye sosyologlar madde ve özellikler müzisyenler 19 mart programı hazırlanması kesir nedir dilde yabancılaşma sığırtmaç dağ adamı sepken osmanlıda yabancı dile verilen önem bin yıl yaşayan canlılar 3. sınıf slaytlar bor elementi bankacılıkta halkla ilişkiler ejderha böcek türleri dönüştürüm mukavemet gerilme iştahlı bağrışma karşılamak geometrik cisim balen sakin sağlık sektörü endoskop atatürk ve ekonomi avrupa kalite yönetim organizasyonu araştırıcı ense gazete nasıl hazırlanır ağarma hayvan barınakları sigara ve alkol altın oranı binde bir ıpıl ıpıl sağa kaymak aktarma gözlü ortak yaşam alanlarımız kentlerde komşuluk ilişkileri müshil baraj fransız ihtilali bakî kimyasal reaksiyonlar torna fiillerin yapısı bilgisayar programlama kazalı etüv üç katlı örme hemencecik abur cubur yıl sonu öğretmenler kurulu toplantı tutanağı gel git olayı sağ şerit iskelet resmi 5. sınıf yarışma soruları kare tarihi proteinsiz valinin gorevi 100.yıl anadolu meslek lisesi kaşık otu serserilik nazmetmek hidrolik makinalar kas sistemi ufaltma iç tehtid atanın kişiliği tekdüze 2.yerleştirme türkçe ile ilgili atasözleri ehliyet sınavı ebu kasım eli ayağı düzgün bireysel emeklilik termos yapısı eğirme oluk oluk iyesi olmak anketler acıpayam anadolu temiz para etobur karstik şekiller filozoflar gammaz denetim ve ön bürod tam sayıların kullanıldığı yerler kısmi türev ortoz elektrikli suçüstü anlam bilim


MARDİN GELENEKSEL EVLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140498 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MARDİN GELENEKSEL EVLERİ
GİRİŞ
Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin ili 390 55 ve 420 41 doğu boylamlarıyla 390 47 kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. 12.760 km2 yüz ölçümüyle Türkiye topraklarının %1.6’sını kaplamaktadır. Mardin ili doğuda Hakkari kuzeyden Siirt ve Diyarbakır, batıdan Şanlıurfa;güneyden ise Suriye ve Irak ile çevrilidir .
DOĞAL ÇEVRE ÖZELLİKLERİ
Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle ve Fırat havzalarında yer alan Mardin ilinde çok çeşitli yer yüzü şekillerine rastlanır. Bütün jeolojik zamanları temsil eden kristal ve tortul kütle çeşitlerinden iç püskürük mahsullerine ve bunların değişmesinden meydana gelen sahalara varıncaya kadar çeşitli formasyonları temsil edilmiştir. İlin yer yüzü şekilleri temellini I. zaman kayaları teşkil eder. Jeolojinin 2 zamanında kuzey doğuda kalkerli yerler tebeşir devrinde teşekkül etmiştir. III zamanında Toros kıvrımları oluşurken volkanlar teşekkül ederek faaliyet göstermiştir. Bu lavlar Turabidin ve Karacadağ gibi kümeler oluşturmuştur. IV zamanın alüvyon devrine ait çökeltti mahsulleri sahralarında yer almaktadır .
Mardin ili coğrafi bakımdan dağlık ve ova olmak üzere düz ve engebeli arazi yapısına sahiptir. Toplumun yerleşimi genelde bu iki grupta toplanmıştır. Ancak bunların yanında akarsuların kenarına yerleşen ünitelerde mevcuttur. Dağlık ve engebe kumlar en fazla şehrin kuzey cephesinden doğudan batıya giden biden bir şeridi andırmaktadır . Şehrin güneyinde ise Mezopotamya ovası yer alır. Çeşitli büyüklükteki platolar ise taban topraklarında ve ilin az eğimli alanlarını teşkil etmektedir.
İlin ikliminin oluşumunda güneyden gelen sıcak iklim çok etkilidir. Yazları çok sıcak geçen ilin doğusunda dağlık alan yarattığı ortam nedeniyle kısmen serinleyen iklim, kışın Ocak, Şubat aylarını oldukça soğuk geçmesine neden olur .
Bölgenin iklimi üzerinde Akdeniz ikliminin ve güneydeki çöllerin büyük etkisi vardır. Mardin eşiği üzerinde meşe ormanı ve çalılıklara rastlanılsa da ovada step görünüşü hakimdir. Ve ilde bağlar geniş bir yer kaplamaktadır.
YERLEŞMENİN TARİHÇESİ
Mardin ve havalisine ait elde mevcut tarihi bölgelerden en eskileri Asur Krallarından I Adad- Nirari (yaklaşık m.ö 1305-1274) ve oğlu I SALMAN Asır (yaklaşık m.ö 1274-1244) zamanlarına rastlar. Bu 2 hükümdar devrinden kalma kitabelerde kase iri dalları ile anılan mıntıkanın TURABİDİN yani Mardin Midyat bölgesi olduğu bilinmektedir. İZALA bu havaliyle ilgili diğer coğrafi deyimdir. Bölgede bulunan çivi yazılı tabletlerde ve Bizans-Roma kaynaklarında Mardin Midyat eşiğinin güney yamaçları Mardin civarı muhtemel olarak Mardin dağı İZALA tabiri ile ifade olmaktadır .
Mardin adının doğuşu hakkında çeşitli efsaneler söylenmektedir. Perslerle bağlanan bir efsanede Pers hükümdarının birinin hasta olduğunu iyileştirmek üzere buraya getirdiği ve şehzadenin Mardin olan adını yöreye ad olduğu anlatılmaktadır...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.