abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bakanlıkların görevleri paraya düşkün yabanıllık lise öğretmen profili atom mühendisligi istanbulun kurtuluşu ile ilgili şiir aritmetik fonksiyonlar su mermeri elektik akımı ikili çatı elektrik projeleri sayı problemleri 6. sınıf matematik testleri kredi başvuruları dünya dilleri oto trafosu güz noktası buz pisti yapılışı matematik kitap incelemesi ileri geçmek darıltma ay gezegen ekilmek dinleti turizm ekonomisi minüskül haram yemek ısının genleşmesi çokgenler soru ve cevaplar ortakçılık sigara dumanındaki gazlar deri üretimi eğik hersey seninle baslar maliyet teorisi homur homur metal fırtına peyami safa açısal ivme kırağ türev ve integral ticari matematik staj dökümanı tıraş kaneviçe eyyup 1. dereceden 1 bilinmeyenli denklemler sabıkasız kaybolan meslekler dikdörtgeni fizik ödev kurtuluş savaşı öncesi grahambelin hayatı el sanatları ders planları farfara evlek provoke atatürkün ilke görü dil kultur iliskisi metod etüdü moda tarihi takım çelikleri hayvanlar kaça ekosistemin bozulma nedenleri beton evler elleşme değinme zafer tuna boyları tanınmış bağımsız idari otoriteler ahmet lutfi kazanci fabl özellikleri gözlemcilik relik ve endemik bitkiler kovuşturma yapmak durağan bayrağımızın tarihi cografya projeleri 2a grubu metalleri genel özellikleri hırsız alarmi kalın kafalı geniş zaman polivinil alkol lifleri klavuz çekme civalı barometre göbek bağı sivil savunma çalışmaları yönsüz manisa ilçesi sarıgöl asenkro motorlarda sudak evrensel çocuk hakları sözleşmesi ve bildirisi atatürkün insan haklarına verdiği önemi ingiliz milletler topluluğu bilmezlik inayet türk milliyetçiliği ve jeopolitik


İNSAN HAKLARININ EVRENSELLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140533 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSAN HAKLARININ EVRENSELLİĞİ
İnsan Hakları
İnsan hakları kavramı, kişinin sırf bir insan olduğu için sahip olduğu haklar anlamına gelmektedir. İnsan hakları dokunulmaz, devredilmez ve vazgeçilmez haklardır. Başka bir deyişle bu haklar, bireylerin yalnızca insan olmalarından kaynaklanan ve hiçbir şekilde elinden alınamayacağı haklardır. Bu anlamda insan hakları, insan değerini korumayı ve insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesini amaçlayan üstün kurallar bütünüdür.
Günümüzde insan haklarının kapsamı geçmiş yıllara göre daha da genişlemiştir. Bu gün temel haklar yanında bir çok sosyal ve ekonomik haklar da insan hakları kapsamına kabul edilir olmuştur. Yaşama hakkı, güvenlik hakkı, köle olmama veya zorla çalıştırılmama hakkı, işkence edilmeme hakkı başlıca temel haklardır.
İnsanın yalnızca biyolojik gereksinimleri yoktur. Akıl ve düşünce yetisi nedeniyle insan biyolojik olduğu kadar ahlâkî doğaya da sahiptir. Etik bir varlık olarak insan, biyolojik yaşamını sürdürme ihtiyacı ötesinde onurlu bir yaşam sürdürmeye de ihtiyaç duyar. Onurlu bir yaşam sürdürme ihtiyacı, insanın insan olmak ile kazandığı temel hakkıdır. Bu nedenle etik bir varlık olarak insanın onurunu güvenceye alan tüm kurallar insan hakları kapsamına girer. Bu anlayış Birleşmiş Milletler Antlaşması (1945) ve Evrensel İnsan Hakları Bildirgesinin (1948) başlangıç bölümlerinde aynı ifadelerle kabul ve ilan edilmiştir. İnsanlık ailesinin bütün üyelerinin özden saygın oluşlarının, eşit ve vazgeçilmez haklarının kabulü dünyada özgürlük, adalet ve barışın temelini oluşturur.
Türk hukukunda da, insan etik bir varlık olarak benimsenmiş ve insan onurunun korunması güvence altına alınmıştır. Bu doğrultuda Anayasamızda insan haysiyetine aykırı ceza ve işlem uygulanmayacağı , eziyet, işkence ve angaryanın yasak olduğu sürekli vurgulanmıştır. Onurlu bir yaşam sürdürme güvencesi, etik bir varlık olarak insanın temel haklarının korunması yönünde bir ön şart olarak ele alınmıştır. İnsan doğası, insanın, insan olarak varolabilmesini öngören ahlâkî temelini oluşturur. Diğer bir değişle insan haklarının temel dayanağı insanın ahlâkî doğasıdır. İnsan haklarına yaşama için değil, insanca yaşamak için gereksinim duyulur.Uluslararası İnsan Hakları sözleşmesinde belirttiği gibi, İnsan Hakları insan kişiliğinin özündeki onurdan kaynaklanır. Bu nedenle insan hakları ihlâlleri, o kimselerin gereksinimlerini engellemekten öte insanlığını inkar etmektir. İnsan haklarının evrensellik özelliği bu hakların eskimezlik, değişmezlik ve üstünlük anlamları taşıdığını anlatmaktadır. İnsan Hakları her zaman geçerli ideal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, insan hakları tanınıp yasalarla yaptırıma bağlanmış olmasa bile, bu eksiklik onların değerini azaltmaz. Diğer bir ifade ile ahlâkî değer taşıyan insan hakları, bir ülkedeki mevcut yasalar üzerinde yer alır. İnsan haklarının evrenselliği, bu hakların insanla...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.