abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bütünleşik pazarlama standardizasyon kutuplarda gece ve gündüz safha maliyet sistemi osmanlıda yapılan yenilikler hayvancık head up display kapısız 000000 müzik sosyolojisi kökler Etiyopyalı güzel güzel eloğlu askeri ihtilal delegelik defter yapımı yer adı atmosferin tanımı elektrik enerjisini akıllı meyve ağacı insan haklarıyla ilgili özel günler ön ödeme 100 yıl savaşları tasvir tekstil anketleri güreşmek rusya sağlık bayrağımızın özellikleri beden eğitiminin önemi divane saman sultan ahmet gemiler neden batmaz cevre kirliliği atatürkçü düşünce sistemi hammadde başı dinç html staj bağın üçgeni kim bulmuştur şurası tacirin sorumluluğu dulda sofiyane paslanma olayı Xıv. louis işletmelerde misyon ve vizyon 19 mayıs gençlik ve spor bayramı Polonyalı hook pelin halaza dünyanın en uzun boylu adamı fasulye avam Çalap ağaçın kurtulması hükümet dışı organizasyonlar cezaevi ogretmen ler .com banka muhasebesi yapboz tavşan anahtarı sarhoş olmak tarihsicilik sızıntı the great gatsby ingilizce düzenli ve düzensiz fiiller sınavı çiçek olmak inkıraz başını ezmek doğru veri yapısı oks çıkmış sorular inşaat ve inşaatlarda kullanılan malzemeler geometri teoremler ar-ge tanımı yeşil kiraz kitabı bankacılı tahakküm mıskal eril deprem sel çığ nakkare zıtlaşma kasara tipik exel karadeniz ekonomik isbirligi sapı silik 8. sınıf konuları 2 beyazit dönemi genel özellikleri jandarma faraziye yaltak basınç birimleri nelerdir roma sayıların türkçesi kemalettin


İNSAN HAKLARININ EVRENSELLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140533 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSAN HAKLARININ EVRENSELLİĞİ
İnsan Hakları
İnsan hakları kavramı, kişinin sırf bir insan olduğu için sahip olduğu haklar anlamına gelmektedir. İnsan hakları dokunulmaz, devredilmez ve vazgeçilmez haklardır. Başka bir deyişle bu haklar, bireylerin yalnızca insan olmalarından kaynaklanan ve hiçbir şekilde elinden alınamayacağı haklardır. Bu anlamda insan hakları, insan değerini korumayı ve insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesini amaçlayan üstün kurallar bütünüdür.
Günümüzde insan haklarının kapsamı geçmiş yıllara göre daha da genişlemiştir. Bu gün temel haklar yanında bir çok sosyal ve ekonomik haklar da insan hakları kapsamına kabul edilir olmuştur. Yaşama hakkı, güvenlik hakkı, köle olmama veya zorla çalıştırılmama hakkı, işkence edilmeme hakkı başlıca temel haklardır.
İnsanın yalnızca biyolojik gereksinimleri yoktur. Akıl ve düşünce yetisi nedeniyle insan biyolojik olduğu kadar ahlâkî doğaya da sahiptir. Etik bir varlık olarak insan, biyolojik yaşamını sürdürme ihtiyacı ötesinde onurlu bir yaşam sürdürmeye de ihtiyaç duyar. Onurlu bir yaşam sürdürme ihtiyacı, insanın insan olmak ile kazandığı temel hakkıdır. Bu nedenle etik bir varlık olarak insanın onurunu güvenceye alan tüm kurallar insan hakları kapsamına girer. Bu anlayış Birleşmiş Milletler Antlaşması (1945) ve Evrensel İnsan Hakları Bildirgesinin (1948) başlangıç bölümlerinde aynı ifadelerle kabul ve ilan edilmiştir. İnsanlık ailesinin bütün üyelerinin özden saygın oluşlarının, eşit ve vazgeçilmez haklarının kabulü dünyada özgürlük, adalet ve barışın temelini oluşturur.
Türk hukukunda da, insan etik bir varlık olarak benimsenmiş ve insan onurunun korunması güvence altına alınmıştır. Bu doğrultuda Anayasamızda insan haysiyetine aykırı ceza ve işlem uygulanmayacağı , eziyet, işkence ve angaryanın yasak olduğu sürekli vurgulanmıştır. Onurlu bir yaşam sürdürme güvencesi, etik bir varlık olarak insanın temel haklarının korunması yönünde bir ön şart olarak ele alınmıştır. İnsan doğası, insanın, insan olarak varolabilmesini öngören ahlâkî temelini oluşturur. Diğer bir değişle insan haklarının temel dayanağı insanın ahlâkî doğasıdır. İnsan haklarına yaşama için değil, insanca yaşamak için gereksinim duyulur.Uluslararası İnsan Hakları sözleşmesinde belirttiği gibi, İnsan Hakları insan kişiliğinin özündeki onurdan kaynaklanır. Bu nedenle insan hakları ihlâlleri, o kimselerin gereksinimlerini engellemekten öte insanlığını inkar etmektir. İnsan haklarının evrensellik özelliği bu hakların eskimezlik, değişmezlik ve üstünlük anlamları taşıdığını anlatmaktadır. İnsan Hakları her zaman geçerli ideal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, insan hakları tanınıp yasalarla yaptırıma bağlanmış olmasa bile, bu eksiklik onların değerini azaltmaz. Diğer bir ifade ile ahlâkî değer taşıyan insan hakları, bir ülkedeki mevcut yasalar üzerinde yer alır. İnsan haklarının evrenselliği, bu hakların insanla...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.