abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders naylon günlük türü özellikleri ceriham türkiyede endemik bitkiler grafit jeoloji nesli tükenen bitkiler fosfonyum 19 yy osmanlı diriliş tolstoy mikroklima titretme silgi çeşitleri makale+istatistik 1. meşrutiyet dönemi desenleme galvonometre feodallik iradeci de ve ki ekleri inşaat mühendisliği stajları köpek balıkları gerçeklik pasavan ıydiye ataerki türkiyenin kültürle yönetimi mineli sakatat midilli megep çağatay adalet meslek la fonten masallar salgılı ataturkun hizmetleri derkenar çin setti hükmolunma meret deniz kullanımı beylikler ağırşak tedarik zinciri scor dünya edebiyatında şairleri ve eserleri minber doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı maarifi umumiye nizamnamesi dişli çarklar denilme ışık ve hareketi fıstıklık hassaslık apartman yaşam kuralları merkep 16 yüzyıl osmanlı devleti girişken bulgaristan coğrafi yapısı ve ekonomisi teleskobun yapısı hepatit seramikçilik dalga ve akıntılar hz.muhammedin hadisleri sabahki ferhunde kalfa ziya gökalp kitap özeti eğitimin toplumsal temelleri medya okuryazarlığı cari stok stilizasyon itaat etmek nereye acı gelmek gulyabani romanı hüseyin rahmi gürpınar 220 derece karaların oluşumu cermen kavimleri isterik arka ayak diyarbakır adının tarihçesi müneccim 6. sınıf matematik testi tartış abbasiler dönemi ve türkler dolaşma hırpalanma Aramca cpm/pert baykuş bura hiroşima kalvenizm idealizm misket evdeş kendini anlatma geçinilme gürültücü aşının önemi hpt fizik soruları ve cevapları


HZ. EBUBEKİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140578 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HZ. EBUBEKİR
Hz. Muhammed (s.a.s.)in Islâmi teblige baslamasindan sonra ilk iman eden hür erkeklerin; rasit halifelerin, asere-i mübesserenin ilki. Câmiul Kuran, es-Siddîk, el-Atik lakaplariyla bilinen büyük sahabi.
Kurân-i Kerimde hicret sirasinda Rasûlullahla beraber olmasindan dolayi, "...magarada bulunan iki kisiden biri..." (et-Tevbe, 9/40) seklinde ondan bahsedilmektedir. Asil adi Abdülkâbe olup, Islâmdan sonra Rasûlullah (s.a.s.)in ona Abdullah adini verdigi kaydedilir. Azaptan azad edilmis mânâsina "atik"; dürüst, sadik, emin ve iffetli oldugundan dolayi da "siddik" lâkabiyla anilmistir. "Deve yavrusunun babasi" manasina gelen Ebû Bekir adiyla meshur olmustur. Teym ogullari kabilesinden olan Ebû Bekirin nesebi Mürre b. Kâbda Rasûlullahla birlesir. Anasinin adi Ümmül-Hayr Selma, babasinin ki Ebû Kuhafe Osmandir. Künyesi Abdullah b. Osman b. Amir b. Amir... b. Murra ...et-Teymîdir. Bedir savasina kadar müsrik kalan oglu Abdurrahman disinda bütün ailesi müslüman olmustur. Babasi Ebû Kuhafe, Ebû Bekirin halifeligini ve ölümünü görmüstür. Hz. Ebû Bekirin Rasûlullah (s.a.s.)den bir veya üç yas küçük oldugu zikredilmistir. Islâmdan önce de saygin, dürüst, kisilikli, putlara tapmayan ve evinde put bulundurmayan "hanif" bir tacir olan Ebû Bekir, ölümüne kadar Hz. Peygamberden hiç ayrilmamistir. Bütün servetini, kazancini Islâm için harcamis, kendisi sade bir sekilde yasamistir.
Hz. Ebû Bekir, Fil yilindan iki sene birkaç ay sonra 571de Mekkede dünyaya gelmis, güzel hasletlerle taninmis ve iffetiyle söhret bulmustur. içki içmek câhiliye döneminde çok yaygin bir âdet oldugu halde o hiç içmemistir. O dönemde Mekkenin ileri gelenlerinden olup Araplarin nesep ve ahbâr ilimlerinde meshur olmustur. Kumas ve elbise ticaretiyle mesgul olurdu; sermayesi kirk bin dirhemdi ki, bunun büyük bir kismini Islâm için harcamistir. Rasûlullaha iman eden Ebû Bekir (r.a.) Islâm dâvetçiligine baslamis, Osman b. Affân, Zübeyr b. Avvâm, Abdurrahman b. Avf, Sad b. Ebî Vakkas ve Talha b. Ubeydullah gibi Islâmin yücelmesinde büyük emekleri olan ilk müslümanlarin bir çogu Islâmi onun dâvetiyle kabul etmislerdir.
Hz. Ebû Bekir hayati boyunca Rasûlullahin yanindan ayrilmamis, çocuklugundan itibaren aralarinda büyük bir dostluk kurulmustur. Rasûlullah birçok hususlarda onun görüsünü tercih ederdi. Umûmî ve husûsî olan önemli islerde ashâbiyla müsavere eden Peygamber (s.a.s.) bazi hususlarda özellikle Ebû Bekire danisirdi. (Ibn Haldun, Mukaddime, 206). Araplar ona "Peygamberin veziri" derlerdi.
Teymogullari kabilesi Mekkede önemli bir yere sahipti. Ticaretle ugrasiyorlar, toplumsal temaslari ve genis kültürlülükleri ile taniniyorlardi. Hz. Ebû Bekirin babasi Mekke esrafindandi. Hz. Ebû Bekir, câhiliye döneminde de güzel ahlâki ile tâninan, sevilen bir kisi idi. Mekkede "esnak" diye bilinen kan diyeti ve kefalet ödenmesi islerinin yürütülmesiyle görevliydi. Muhammed (s.a.s.)...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.