abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk ve ölçü birimleri değerbilir tan gazetesi rüçhan heterojen 100 yıl savaş istanbul da yaşam iş talep formu beydaba nın eserleri ücret tablosu çekim eki tiyatro nedir medhiye dıştan 2. mahmut dönemi yenilikler felak süresi anlatı haritada yüzey şekilleri kılağı elibelinde marka değerleme nalınlar elmas gibi inkısam osmanlı da maden işletmeciliği populer kultur 29 ekim nedir hücre yapısı batı tesirindeki türk edebiyatı genleşme ve sıkışabilirlik ek-fiil 2. dünya savaşı atom bombası sineklik karakaya barajı demirciler çarşısı cinayeti coulomb görsel bilgi kaynakları şarküteri yulaf unu sağ akçe dizilerde işlemler fors sesin zararları ittihat muhteşem dörtlü idarî sch 40 gayrimenkul degerlemesi ocak başı spazm hasebiyle analitik geometri formülleri geçmişten günümüze kadar iletişim araçları eğitimde materyal kullanımı çotanak kimya bileşik sorusu sosyal yardımlasma siparişçi Hint çiçeği ısın savaşın günümüzdeki önemi acil 15 sayısının özellikleri ötümsüz elektrik devresi resimleri bitmeyen kavga atatürk ve din hikayede zaman askerce radar sonar ultrason nedir epizot menisk arı biti kayseri ili insan ilişkilerinin türleri ilk tarımsal yerleşim savaş barış acun anarşik fen bilgisi ünitelendirilmiş yıllık plan fiz pıtır pıtır ısık tek evli açmacı saldırgan ayma zam gelmek vasıf ataturkun olculerde yaptıgı yenılıkler insan vücudunda asitlerin etkileri bireysel emeklilik gazlaşma mukarrer denizler ve okyanuslar yükselti gurk etmek donmak fışkırmak


OSMANLI’DA HAREM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140600 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OSMANLI’DA HAREM

Harem Nedir?

Harem kelimesi Arapça’da ki haramdan gelmektedir. Sözlükte ise korunan, mukaddes ve muhterem yer anlamındadır. Bir kadını bir eşi ve evladının dışında bir başkasının görmesi namahrem olduğu için bunların yaşadıkları yere harem (haram) denmektedir. Harem bölümü ev, konak ve saraylarda genellikle iç avluya bakacak şekilde planlanan, kadınların yabancı erkeklerle karşılaşmadan rahatça günlük hayatlarını sürdükleri kısımdır. Harem ise ikametgah görevinin yanında kadınların yetiştirilmesi için bir eğitim müessesidir. Bu bakımdan hareme yüksek derecede ki kadınlar akademisi de denir.

Harem-i Hümayun Nedir?

Harem ile Harem-i Hümayun arasındaki tek fark şudur:

Osmanlı Devlet teşkilatında harem-i hümayun tabiri hem haremi; hem de Enderun’un içinde alır. Enderun padişah, saray ve devlet hizmetinde bulmayacak erkeklerin.

Haremin kapısı, Harem-i Hümayun veya Harem Kapısı’nın başlıca kapısı “İkinci Yer” denilen meydana Kubbealtı ile “Zülüflü Baltacılar” koğuşunun kapısının arasında bulunan Araba Kapısı’dır. Haremin bundan başka kapıları da vardır. Nitekim “Üçüncü Yer”in sonunda yer alan Kubbe Kapısı da bunlardan biridir.

Haremin Medhali (Antresi), Topkapı Sarayı Birun, Enderun ve Harem adıyla üç ana kısımdan teşekkür ettiği gibi, Harem-i Hümayun’da Harem’le ilgili harici hizmetleri gören görevliklerin kaldıkları antre ile asıl Haremi Hümayun olan kısımdan meydana gelmektedir. Harem-i Hümayun’a yiyecek, içecek vb. şeyler temin eden ve harici işler yürüten hadım ağaları vb. erkek görevliler, asıl Harem-i Hümayun’a girmeye asla yetkili değillerdir.

Araba kapısından girilince birinden diğerine geçilen üç kısmı havi antreye (medhal) dahil olunur. Haremin iki önemli kısmından olan Medhal, uzun bir yol ve etrafına birden fazla binalar bulunan bir dehlizden ibarettir. Bu medhal (antre) birbirine bitişik dolap kapısı ile “Kule Kapısı Hademe Nöbet Mahalli”, adlı iki kapı arası ile Dar-üs Saade Ağası ve Başkapıgulamı dairelerini havi kısımlardadır. Bu iki dairenin arasındaki sahanın sağ kısmında sonradan Pabuçluk denilen ortanca Tevkifhanesi vardır. Ortanca rütbesinde harem ağaları neferlikten ortancalığa Ramazan’ın on beşinci günü terfi ederler ve terfi idaresi pelinciye kadar burada alı konurlardı.

Harenin medhalini simgeleyen bu üç kapıdan araba kapısına birinci kapı, dolap kapısına ikinci kapı e kule kapısına da üçüncü kapı denilmektedir.

Birinci kapı ile ikinci kapı arasına 10 m2 genişliğinde kare genişliğinde kare şeklinde bir mekan vardır. Bu mahallinin dört tarafından dolaplar bulunduğu için 2. kapıya dolap kapısı denilmiştir.

İkinci kapıdan girilince hemen üçüncü kapı ile karşılaşılır. Bu iki kapının arası yaklaşık 20 x 8 m. Büyüklüğünde bir dikdörtgen tarzındadır. Sağ tarafında kapıya adını veren Büyük Kulenin Kaidesi ve sol tarafında da Ağalar Mescidi vardır. Haremde hizmet eden hadım...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.