abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sermaye piyasası mevzuatı ve ilgili mevzuat medişa uluslararası politika niyabet debi ölçme matbaanin bulunusu pazarlamada marka konut dokunulmazlığı talk takma ayak emredici anlatım gerdel ı supposed uşak olmak limit soruları ingilizce biyografiler tersinirlik hayvanların olumsuz yönleri sivil idare aziz nesin ve hikayeleri glokoni bitkisel hayat simple past tense dinamometre yapılışı türk matematikçileri nizamiye medreseleri abs plastik sağlık ingilizce yazılmıs hayvan dişil npn tipi transistörün sembolü türk ingiliz antlaşmalar 2000 yılı sonrası bankacılık sektörü doğru akım nedir müşerref taş ocağı alan hesabı galoş efes pilsen limited şirketi müphemiyet baş örtüsü aşı vurmak amerikanın keşfi hipotez hazırlamak engebeli kama basmak hamut kristal boşalma ölümlük ön bilgi selim dönemi elektronik otomotiv geliştirmek soğuk hava deposu mülevves 1994 krizi cengiz han destanı basit makinalarla ilgili sorular makine staj resim konçina muzlim iletişimin olumlu yönleri gelin alayı saç örgüsü ekosistemlerin doğal özellikleri iklimlendirme ve soğutma staj sahte kod bilgisayar anakart çeşitleri kımıltı matematiğin günlük hayattaki yeri ve önemi geniş ünlü turkish identity hırsızlar koçi bey risalesi misilleme televizyon faydaları kafka dönüşüm özeti şiir çeşitleri musalla iblis radyoaktiflik ve tıp silindir çeşitleri duyu organımız dil kilo boy renkçi avrupada kurulan türk devletleri doğurma flört ödün vermek türk dünyası seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği gazi üniversitesi alman çocukları topkapı sarayının mimarı kalite güvence dersi doğrudan anlatım nedir photoshop nedir imzalama


OSMANLI DEVLETİNDE AİLE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140609 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OSMANLI DEVLETİNDE AİLE
Her toplumda olduğu gibi Osmanlı devleti toplumunda temel yapı taşı aileleridir. Çeşitli siyasi dönemlerde geçen Osmanlı devletinin gerek hayat şartları, gerek siyasi gösterdiği siyasi gelişmeler, gerekse kültür etkileşimle "Aile" kurumunda değişimler ve gelişimler, gözlemlenmiştir.
Özellikle kuruluş döneminde aileyi en çok etkileyen iki faktör din ve geleneklerdir. Hem Din hem de kadına itaatkar hem de fedakar bir yapıya itmiştir aile içerisinde. Sadece kadını değil, aynı zamanda erkeği ve aile içerisindeki çocuğunda hareketlerini, yapısını, konumunu etkilemiştir.
Sonraki dönemlerde de bu etkinin sürdüğünü görmekteyiz. İslamiyet kadın-erkek hakları konusunda eski Türk toplumlarındaki tamamen ortadan kaldırıcı değil, yerleştirici bir rol oynamıştır. Şu Hâdis bunun kanıtıdır.
"Sizden her biriniz çobansınız ve her biriniz güttüğünüzde sorumlusunuz. devlet yöneticisi çobandır ve yönetti kişilerde sorumludur. Evin erkeği bir çobandır ve aile bireylerinden sorumludur. Evin hanımı, kocasının evi içerisinde kocasının çobanıdır ve çoluk çocuğundan sorumludur. hizmetçi efendisi’nin malı üzerinde bir çobandır ve bunun yönetiminde sorumludur. "
Bu Hâdisten’de anlaşılacağı gibi İslam dini Ailenin merkezine erkeği koymakta ve sonraki statüler buna göre belirlenmektedir. Büyük bir bölümünün Müslüman olduğu Osmanlı devletinde Aile yapısı da buna göre şekillenmiştir. Aile reisinin otoritesi kesindir. Karşılıklı saygı ve sevgi söz konusudur.
Ailenin Oluşması, yeni evliliğin meydana gelmesi toplum tarafından desteklenmektedir. Çünkü evlilik hep toplumsal yapının düzeni hem de soyun devamı sağlanmaktadır. Evlilik bir anlamda aileyi meşru hale getirmek işlerin kutsal bir güvenceye kavuşmasıdır. Zira sağlıklı bir toplumun oluşturulması için ailenin ihmal edilmemesi gerekmektedir.
Belirli yaşa gelen delikanlı ve kız, elbirliğiyle evlendirilmektedir. Genelde sosyal şartlar eşit ve yakın olanlar birbirileriyle evlenmektedir. Ama aksi durumlarda söz konusudur. fakir kızla zengin erkek, fakir erkek zengin kız izdi bacı batıdaki evliliklerden fazladır.
Evlilik bir anlamda aileyi meşru hale getirmek işlerin kutsal bir güvenceye kavuşmasıdır.
Zira sağlıklı bir toplumun oluşturulması için ailenin ihmal edilmemesi gerekmektedir.
Osmanlı devletinde aileye verilen bu önemim sonucundan düzenli bir topluk ortaya çıkmış, batının bu konuda yaşadığı zorlukları yaşanmamıştır. evlilik dışı çocuk sayısı göz önüne alınırsa. Osmanlı devletinde böyle sorunla karşılaşılmamıştır. Çünkü az önce belirttiğim gibi hem toplum, hem gelenekler hem dini kurallarla evlilik desteklenmiştir.
Aile kadın, erkek ve çocuktan meydana geldiği gibi için, Osmanlı aile anlayışında kadının, çocuğunun ve erkeğin yerini anlayabilmek için teker teker inceleyelim. . .
KADIN
Bir aileyi aile yapan en...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.