abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ASPENDOS TİYATRO


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140866 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ASPENDOS TİYATRO

Antalya-Alanya arasında , Antalya’ya 45 km. uzaklıkta Köprüçay Nehri’nin yanında kurulmuş olan Aspendos , tiyatrosuyla dünyaca tanınmaktadır.Şehrin Truva savaşından sonra Pamphylia’ya gelen Argive kolonicileri tarafından kurulduğu söylenir.Aspendos eski çağlarda politik bir güç olarak önemli bir rol oynamamıştır ve kolonileşme döneminden sonra bir süre Likya egemenliği altında kalmıştır. Büyük İskender Perge’yi ele geçirdikten sonra M.Ö. 333’te Aspendos’a girmiş , İskender’in ölümünden M.Ö. 133’e kadar Pergamum Krallığı’nın eline geçmiştir. Aspendos diğer Pamphylia şehirleri gibi en parlak dönemine M.S. 2.-3. yüzyıllarda ulaşmış ve yapıların büyük bölümü bu çağda yapılmıştır. 13.yüzyılın başından itibaren , Aspendos Selçuklu tarzında zarif çinilerle süslenmiş ve saray olarak kullanılmıştır.

Aspendos’tan bir görünüm
Kente giden yolun sonunda en görkemli ve en eksiksiz Roma tiyatrosu örneği ile karşılaşır (M.S. 2. yüzyıl). Caeva yarım daire şeklindedir ve geniş birdiazoma ile ikiye bölünmüştür. Yukarıda 21, aşağıda 20 oturma sırası vardır. Tiyatronun 10.000- 12.000 kişilik oturma kapesitesine sahip olduğu söylenebilir. Son yıllarda düzenlenen etkinliklerle tiyatroya 20.000 seyircinin alınabildiği görülmüştür.Aspendes’un başlıca diğer kalıntıları tiyatronun batısında yer alan Akropolisin yukarısındadır. Tiyatronun yanında başlayan bir patikadan ulaşılan Akropoliste karşılaşılan ilk yapı , 27*105 metre ölçülerindeki Bazilikadır. Bazilikanın güneyinde Agora vardır. Agoranın kuzeyinde , bugün sadece ön duvarı ayakta duran Nymphaeum ve onun arkasında bir Bouleterion ya da Odeon olarak kullanılan bir yapı daha bulunmaktadır. Aspendes’un gözden kaçırılmaması gereken bir diğer kalıntısı da su kemerleridir. Su, kaynağından 15 metre yüksekliğindeki kemerlerin üzerinde, oyulmuş taş bloklardan oluşan bir kanal aracılığıyla şehre getirilirdi.
15.000 kişi kapasiteli Aspendos Tiyatrosu’nun en önemli özelliği, dayanıklılığı. Bölge pek çok deprem görmüş, ama şaşırtıcı mimarisiyle Aspendos Tiyatrosu hep ayakta kalmış. Aspendos Tiyatrosu, Roma tiyatro özelliklerini taşır. Yan ana girişlerin üzerinde, kent elitlerinin oturduğu localar bulunur. Auditoriumun en üst sırası 58 sütun ve kemerden oluşan bir galeriyle çevrelenmiştir. Tüm auditorium altta 21, üstte 20 olarak toplam 41 oturma sırasına sahip . İmparator Antonius Pius (138-164) döneminde, yerel mimarlar Xenon ve iki erkek kardeşi Curtius Chrispinus and Curtius Auspicatus tarafından inşa edilen bu tiyatro, akustik düzeneğiyle de ilgi çekiyor. Bunu , kendiniz bile test edebilirsiniz. Tiyatronun en üst basamaklarına çıkın ve seyahat arkadaşlarınızı sahne bölümüne gönderin , onların alçak sesle konuşmalarını rica edin . Eğer çevrede çok gürültü yoksa , onların ne konuştuklarını rahatça duyabilirsin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.