abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ricat 2. dereceden denklemlerin formülleri fırçasız ac motor çalışma prensibi imece tarih şeridi emin olunmak genleşme soruları 16 yy divan edebiyatı isim durumu 4. sınıf fen bilgisi ses konusu nikelaj hele bir exper sınav soruları katra kaburga kükürt dioksit davetiye örneği refrakter ortak miras kavramı ve katkıda bulunmanın önemi asetilen kaynak fareler ve insanlar dillerin doğuşu pwm termik santrallerin zararları fayda maliyet analizi müşavir atatürkün geometri özel güvenlik sınav sonuçları temettü ölü salı ulaşım yolları geometri test monolog çalışmalar resimde empresyonizm kilimlerimiz baz nedir kültür varlıklarımız nüve edebiyat test soruları kırmızı başlıklı kız anıtkabirin yapılışı türkiyenin komşuları bozuk para supposed okul ilk açılış programı 1876 kanuni esasi 1961 kanuni esasi 14 kasım 1918 piyango özeti gezi kolu abaküsü özdeş sanat ve zanaat arasındaki fark 19.yüzyılda prefabrik hammadde deney talimatları sosyal sigorta falaka geceleri içit top çeşitleri 100 e kadar say tıpta platin dağ koyunu uzay ve gezegenler soymetaller bitkisel yapı desibel tutarak dümenci iki yeşil susamuru zemberekçi hidroskopi benzerlik soruları kır tiyatrosu faseta basınç birimleri saçık bilgisayar staj dosyası örneği birim çevirmeler fransız heykel anı çeşitleri cirit sporunun özellikleri midye türleri istifham ihlas suresi izzet ulvi ay dönümü ebat fizik deney raporu sevr entrikaları galvaniz boru esnetme görsel sanat tefessüh münhezim mimari numara devlete karşı sorumluluklarımız nelerdir senatoryum


ASPENDOS TİYATRO


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 140866 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ASPENDOS TİYATRO

Antalya-Alanya arasında , Antalya’ya 45 km. uzaklıkta Köprüçay Nehri’nin yanında kurulmuş olan Aspendos , tiyatrosuyla dünyaca tanınmaktadır.Şehrin Truva savaşından sonra Pamphylia’ya gelen Argive kolonicileri tarafından kurulduğu söylenir.Aspendos eski çağlarda politik bir güç olarak önemli bir rol oynamamıştır ve kolonileşme döneminden sonra bir süre Likya egemenliği altında kalmıştır. Büyük İskender Perge’yi ele geçirdikten sonra M.Ö. 333’te Aspendos’a girmiş , İskender’in ölümünden M.Ö. 133’e kadar Pergamum Krallığı’nın eline geçmiştir. Aspendos diğer Pamphylia şehirleri gibi en parlak dönemine M.S. 2.-3. yüzyıllarda ulaşmış ve yapıların büyük bölümü bu çağda yapılmıştır. 13.yüzyılın başından itibaren , Aspendos Selçuklu tarzında zarif çinilerle süslenmiş ve saray olarak kullanılmıştır.

Aspendos’tan bir görünüm
Kente giden yolun sonunda en görkemli ve en eksiksiz Roma tiyatrosu örneği ile karşılaşır (M.S. 2. yüzyıl). Caeva yarım daire şeklindedir ve geniş birdiazoma ile ikiye bölünmüştür. Yukarıda 21, aşağıda 20 oturma sırası vardır. Tiyatronun 10.000- 12.000 kişilik oturma kapesitesine sahip olduğu söylenebilir. Son yıllarda düzenlenen etkinliklerle tiyatroya 20.000 seyircinin alınabildiği görülmüştür.Aspendes’un başlıca diğer kalıntıları tiyatronun batısında yer alan Akropolisin yukarısındadır. Tiyatronun yanında başlayan bir patikadan ulaşılan Akropoliste karşılaşılan ilk yapı , 27*105 metre ölçülerindeki Bazilikadır. Bazilikanın güneyinde Agora vardır. Agoranın kuzeyinde , bugün sadece ön duvarı ayakta duran Nymphaeum ve onun arkasında bir Bouleterion ya da Odeon olarak kullanılan bir yapı daha bulunmaktadır. Aspendes’un gözden kaçırılmaması gereken bir diğer kalıntısı da su kemerleridir. Su, kaynağından 15 metre yüksekliğindeki kemerlerin üzerinde, oyulmuş taş bloklardan oluşan bir kanal aracılığıyla şehre getirilirdi.
15.000 kişi kapasiteli Aspendos Tiyatrosu’nun en önemli özelliği, dayanıklılığı. Bölge pek çok deprem görmüş, ama şaşırtıcı mimarisiyle Aspendos Tiyatrosu hep ayakta kalmış. Aspendos Tiyatrosu, Roma tiyatro özelliklerini taşır. Yan ana girişlerin üzerinde, kent elitlerinin oturduğu localar bulunur. Auditoriumun en üst sırası 58 sütun ve kemerden oluşan bir galeriyle çevrelenmiştir. Tüm auditorium altta 21, üstte 20 olarak toplam 41 oturma sırasına sahip . İmparator Antonius Pius (138-164) döneminde, yerel mimarlar Xenon ve iki erkek kardeşi Curtius Chrispinus and Curtius Auspicatus tarafından inşa edilen bu tiyatro, akustik düzeneğiyle de ilgi çekiyor. Bunu , kendiniz bile test edebilirsiniz. Tiyatronun en üst basamaklarına çıkın ve seyahat arkadaşlarınızı sahne bölümüne gönderin , onların alçak sesle konuşmalarını rica edin . Eğer çevrede çok gürültü yoksa , onların ne konuştuklarını rahatça duyabilirsin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.