abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
AVRUPA BİRLİĞİNİN ORTAK TARIM POLİTİKASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 141065 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİNİN ORTAK TARIM POLİTİKASI
PROBLEM: Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikasına ihtiyaç duyma nedenleri çeşitlidir.
Gıda Yetersizliklerinin Önüne Geçilmesi: İkinci Dünya Savaşı yıllarında ve sonrasında Avrupa kıtasına çok ciddi bir sorun olarak ortaya çıkan gıda yetersizlikleri, stratejik bir düzenleme olarak ortak tarım politikasının (OTP) oluşturulmasında önemli bir etken olmuştur. Tarımsal üretimin miktarının yeterli seviyeye ulaştırılıp bu düzeyin korunabilmesi için pazarın mümkün olduğunca geniş olması gerektiği düşüncesinden hareketle, ortak bir tarım politikası etrafında toplanmak kaçınılmaz bir yöntem olarak görülmüştür.
Tarımda Çalışan Kesimin Gelir Düzeyinin Korunması ve Arttırılması: 15 üyeden meydana gelmiş ABD tarımda çalışan kesimin oranı, aktif nüfusun yirmide biri seviyesindedir. O dönemde, nüfusun bu kadar önemli bir bölümünü oluşturan bir kesimin gelir düzeyinin korunması ve arttırılması gerekliliği, OTP’nin hayata geçirilmesinde rol oynayan unsurlardan biri olmuştur.
Piyasa Mekanizmaları Arasındaki Farklılıkların Giderilmesi: Değişik müdahale ve koruma araçları ile oluşturulan piyasa mekanizmaları arasındaki farklılıkların giderilmesinin ancak ortak ve tek bir politika etrafında birleştirilmesi ile sağlanabileceğinin görülmesi de, OTP’nin oluşumunu hızlandıran etkenlerden biri olmuştur.
Fransa ve Almanya Arasındaki Dengesizliğin Giderilmesi: OTP’nin sanayi mallarını kapsayan gümrük birliğini, dengeleyici bir politika ve Fransa ile Almanya arasındaki çıkar ilişkisinin bir yansıması olarak da gündeme geldiği söylenebilir.
AMAÇ:
OTP’nin Amaçları:
 Üretim standartlarının ve tarım teknolojisini geliştirmek,
 Tarımsal üretim araçlarının etkili kullanımı sağlamak,
 Avrupa’daki tarımsal üretimimin verimliliğini arttırmak,
 Piyasalarda istikrarı sağlamak,
 Ürün arzının güvenliğini sağlamak,
 Tarımdaki en önemli faktörlerden biri olan iş gücünün optimum kullanımını sağlamak,
 Geçimini tarım sektöründen...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.