abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders olimpiyat oyunları spor branşları geren ampülün icadı rücu hakkı boş beşik goodyear 3.sınıf geometri şekilleri suların sertlik dereceleri taşlık gagalama ataturkun genclige hitabi buzkıran üretim planlama bridgestone tatmak iradî çevre hukuku sinaptik iletim denklemler ve doğru grafikleri balak mesleki doyum water pollution tetik avl ağaçları ankara optikçi göz aşinalığı konfeksiyon verimlilik ıso 9000 nermin abadan unat biyo gaz gufran pat diye buzlu makina elemanları 1 hatay meselesi alıkonulmak kuzukulağı güney yarım küredeki dönence ösym sonuçları ıvır zıvır 10 ölümcül su ve biyolojik özellikleri ilköğretim şiiri tesis planlama proje anadoluda egemenlik mücadelesi ızrar yazılış besin içerikleri ve görevleri kazımak 2. sınıf matematik kitabı david beckham sömürülmek cadılık akşam ezanı selimiye cami besin sanayi şeritler 2 yıl okul tatili dripling statik proje interest groups 10 yılın öss soruları milletvekili nasıl seçilir optik deneyleri çamaltı tuzlası hollanda kültürü pozivitizm atatürk ve çağdaşlaşma asit kazaları yakarış montrö boğazlar sözleşmesi günümüze göre korku ile ilgili atasözü diktatörce kavuk yaratılmak aksu ısıtıcı haşmetli camcorder dergi reklamları torbalı dolamit 10.sınıf teknik lise elips çevre alan anatomik tenis oyun kuralları redüktör resim tüpü bolşevik devrimi ingilizce öğretim optimizasyon takım oyunları patlangıç peyzaj mimarlığı heykel çocuklarda cinsel istismar gergi 5. sınıf vahşiyane disket nedir


ALTIN ORDA HANLIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 141073 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALTIN ORDA HANLIĞI
Cengiz Han (1155- 1227) 1220 yılında başladığı Harezmşanlar seferi ile meşgul iken 1222 yılında kumandaları arasında en değerli ikisini, Cebe Kafkasya ve Subitay Noyan’ı Derbent üzerinden Kuzey Kafkaşya ve Kıpkaç Hanlığı’na sefere memur etmişti. Bu sırada büyük oğlu Cuci (Coçi) Han’ı da Harezmşahlar ülkesinin zabtı tamamlandıktan sonra aynı yıl içinde kendisine verdiği İtil Irmak’ı doğusundaki yurduna göndermişti. Cuci Han’ın bu şekilde gönderilişinin tesadüfü olmadığı hadisenin seyrinden anlaşılmaktadır. Kendisi seferin ikmali ile uğraşırken Cebe ve Subitay Noyan’lar Kafkasya üzerinden Batı Deşt-i Kıpçak’a akınlar yapacaklardı. Birlikte hareket eden Kafkas kavimlerinden Alanlar, Çerkezler, Lezgiler, Kıpçaklarla anlaşarak Moğol Ordusu’nu karşıladılar. İlk çatışmada netice almayacaklarını anlayarak hilelere başvuran Moğollar- Türk Moğol kardeşliğinden bahsederek Kıpçakları, Kafkaslı müttefiklerinden ayırmaya muvaffak olmuşlardı. Hatta bunun delili olmak üzere Kıpçak Hanı Konçak han’a hediyeler göndermişlerdi. Bundan sonra Alanları, Çerkezleri ve Lezgileri kolayca yenerek kılıçtan geçirmişler daha sonra da dağınlık vaziyette geri dönmekte olan Kıpçaklara baskın vererek onları da perişan etmişlerdi.
Nihayet Don Irmağı’na katılan Kalka ırmağı boyuna geldikleri sırada birdenbire taarruza geçtiler. Moğol ordusu bu zaferden sonra düşmanlarını takip etmeyerek Kırım’ın ticaret merkezi olan Sudak Şehrini yağmaladı. Buradan elde edilen bol ganimetler ile yurtlarına dönmek üzere doğru istikametinde yola çıktılar. Fakat itil Irmağı’nın Aktuba Irmağı’na ayrılan büklümüne gelince Kuzey’den gelen Bulgar Türklerinin ani başkanına uğramışlar ve Asya’ya hem ganimetlerini kaybederek ve hem de ancak dört bin kişi ile dönebilmişlerdi. Moğol Ordusu’nun bu baskında uğradığı zayiatın büyük olduğu anlaşılmaktadır.
İlk Kıpkaç seferi dehşet salma ve yağma hareketi gibi görünse de hakikatte daha sonra yapılacak olan ikinci Kıpkaç Seferinin bir hazırlık tatbikatı olarak değerlendirilmelidir. Cuci’nin hatunlarından ve odalıklarından dünyaya gelen oğullarının tamamı kırk kadar olup, yalnızca hatunlarından olanların sayısı on sekiz tane idi. Bunların isimlerinin sırası: 1- Orda, 2- Batu, 3- Berke, 4- Berkçe, 5- Şiban, 6- Tangut, 7- Bo’ul, 8- Cialvun, 9- Şinkur, 10- Çimpay, 11- Muhammed, 12- Odur, 13- Tokay Timur, 14- Sendüküm, 15- Hükeci, 16- İsen, 17- Börü, 18- Karavadar.
Cuci han’ın ölümünden sonra büyük oğlu Orda ve ikinci oğlu Batu babalarının tahtına çıkmak hususunda aralarında anlaşamamışlar ve her ikisi de diğerinin lehine tahttan feregar etmekte ısrar etmişlerdi. Orda, küçük kardeşi Batu’yu babasının yerine geçmekte daha layık görmekte idi. Batu ise ağabeyi olması hasebiyle Orda’nın tahta çıkmasını istiyordu. Netice de meselenin halledilmesi için dedeleri Cengiz Han’ın huzuruna gittiler. Torunlarını kabul eden Cengiz Han, Batu için Altın Busaga...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.