abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hava hareketleri poğaça din ve vicdan özgürlügü prokaryotlar kayseri lise karlofça antlaşması atatür ve bilim mil tasarımı kanser çeşitleri boynuzlu baki gazel tünel tedaş staj soğurgan kırmızı mektup şilepçilik çarpılan itilaf devletleri yaprak arısı insan sevgisi şiir fatih harbiye akışkanlar hileli ölçme birimleri 1940 sonrası tiyatro yayalar beden egitimi sabit maliyetler kampçı liman yönetimi takoz vergi kaçakçılığı sorunu ve çözüm önerileri pablo picassonun resimleri yeryüzü şekilleri disk çanakkale savaşının önemi chief executive officer yamuk alan fason iş sözleşmesi örneği gıda sektörü ihracatın ülke ekonomisine katkısı matamatik oyun kavramlaşma edebiyat öss soruları doğu anadolu bölgesi amatör anı örnekleri plasman hesapları gezdirmek orta işi biyolojik ve kimyasal silahlar hakem olayı deming çevrimi ısırılma pasta grafik neden ise takdir 2005 sözel al karısı 1 cuz kac sayfadir ana kitabının özeti karekökler çocuk tiyatro yazıları gerdirilme lidya söylenme voleybol sahası ezilmişlik gerilme,uzama kesirlerde toplama işlemi uykulu matematik problemler parelel kenar yanardağlar eş değer atatürk hak ve hürriyetler orta dikme zorunlu emeklilik yönelmeli benzinli motor okul gecesi klüpler tepe değeri 7 sınıf yaprak testleri alevi 1324 polinomlar soru temsilcilik elektrik kim buldu atatürkün gençliğe seslenişi baba ali baskını mor inek garip içi ısınmak noun clauses albeni debboy yazım kuralları asyadaki tür devletleri denmek


BAŞARILI ANNE BABAYA HAZIR OLMA… EKONOMİK VE DUYGUSAL YÖNDEN


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 141198 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BAŞARILI ANNE BABAYA HAZIR OLMA… EKONOMİK VE DUYGUSAL YÖNDEN

1- AİLE PONKSİYONLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Aile, bireyin ve toplumun fonksiyonlarında en temel öğedir. Aile, bireyin yaşamında çok önemli bir yer tutan beslenme, bakım, sevgi ihtiyacı, duygusal gelişim, psikolojik gelişim, eğitim, kültürel değerleri kazanma, sağlıklı zeka gelişimini sürdürme gibi temel ihtiyaçlarını karşıladığı birincil yer ve çevredir.

Aile üyeleri arasındaki ilikliler ve aile ortamı, psikososyal yönden gelişen bireyin en çok etkileşime uğradığı yerdir. Bu ilişkiler, bireyin kendine güvenmesini, kendine ve diğer bireylere sevgi duymasını, kimlik kazanmasını, kişilik gelişimini, sosyal beceriler geliştirmesini ve topluma adaptasyon sürecini olanaklı hale getirir.

Aile birliğinde, aileyi oluşturan bireyler birbirinden etkilenir. Bu durumu aynı vücutta bulunan organlara benzetebiliriz. Her yönden etkileşim içerisinde, bir bütün olarak, aileyi yaşayan bir organizma saymak yanlış olmaz. Organların birindeki arıza, diğer organların ritmini, işleyişini ve fonksiyonelliğini etkiler.

Ailenin kendi içerisinde etkileşen bir sistem oluşur, bu yapı içerinse, bu yapıyı oluşturan üyelerin bazı kurallara uyması zorunluluğunu getirir. Bu yapı içerisindeki her birey kurallara uymak, karşılıklı olarak rolleri üstlenmek ve mevcut yetkileri paylaşmak durumundadır.

Aileyi bir organizma olarak ele almıştık. Bu organizmada bir denge hali söz konusudur. Aile bireylerinin etkileşim ve iletişim ve iletişimindeki problemler, rollerdeki karmaşa, yetkilerin yersiz ve yanlış kullanılması, bu yapı içerisindeki kuralları çiğnemek, yerleşmiş olan mevcut dengeyi bozar.

Kuralların çok aşırı katı ve çok aşırı esnek olmaması aileyi daha güçlü hale getirir. Kuralları çiğneyen bireye karşı, diğer aile bireyleri ortak cephe alırlar. Kuralları çiğneyen aile bireyine, genelde diğer aile üyelerinin gösterdiği tepki, yanlışı yapan kişiyi yaptığı yanlıştan vazgeçirmeye çalışmak, görmezlikten gelmek, konuşmamak, pasif direniş göstermek, azarlamak, cezalandırmaya çalışmak, alay etmek gibi değişik reaksiyonlar şeklinde olabilir.

Aile fonksiyonlarını ele alırken, evde yaşayan diğer üyeler, akraba ve arkadaş çevresi de bazı sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Aynı zamanda bu etkileşim sürecinde adı geçen bireyler,mevcut sorunların daha da ağır hale gelmesine, hatta bazen çözümsüz hale yaklaşmasına sebep olabilir. Bu durum geleneksel Türk aile yapısında sık bir şekilde görülebilir. Bu durumun telafisi veya hiç olmaması için ailenin tam fonksiyonel halde olması, kurallara uyulması, rollerde karmaşanın olmaması, iletişim ve etkileşimin yeterli olması gereklidir.

Aile üyeleri içinde yetki paylaşım varır. Yetkiyi şu şekilde tanımlayabiliriz : Aile içindeki bir bireyin, diğer bir bireyin davranışını değiştirme gücüne sahip olmasıdır. Genelde aile i...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.