abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eski ve yeni ölçü diz dize apandisit yarıda kalmak birinci dünya savaşındaki cepheler boğazlı aylar ve mevsimler mol kavramı ile ilgili sorular tayip sekonder iç evlilik mors su analiz kiti doğal destanlar nedir kastomonu ili genel özellikleri şekilli yazı yataklı odbc nedir geçmeli gezegenimiz pazar araştırması doyumsuz likidite management accounting in small businesses göcek koyları farz etmek geometrik şekiller ilk ne zaman kullanılmaya başlandı yaş onyedi sağlıksız senkron motor nedir ilkokul hikayeleri duyurucu odyovizüel seloteyp 3 fazlı pano like hacı yağı tekalifi milliye alternatif akım jeneratörleri zeka testleri travertenlerin oluşumu pas açmak işbu para pul 80 darbesi tek taraflı makara dere beyliği yurt sevgisi ile ilgili resimler dağılım giresun kalesi tarih testleri yer yüzü şekilleri ve iklim çeşitleri kunut duaları karaların oluşumu çarpım ve toplam sosyal bilimler sözlüğü ter ter dogum goruntuleri bölüm tanıtımı dijital baskı adaptör bağıntılı güvenilir doğru veri yapısı yönetim stajı duvar kaplama malzemeleri uçuşmak asit baz ve tuzların genel özellikleri ay tutulması eşeyli ve eşeysiz üreme 16. yy da matematik hava kapağı sesin yansıması neden sunucu gözü toprağa bakmak solidwork sevk etmek ilişikli wuthering heights maraba esvap doğacak ingilizce mektup yazma şikâr sonuçsuz ar-ge yardımları filmler ahmedi öyle gelmek atatürkün kültüre verdiği önem rapor çeşitleri doz dana derisi imamlık göz bebeği seğirme limon suyu gündöndü kompozit rapor


DEMOKRASİNİN TANIMI,ÇEŞİTLERİ VE FAYDALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 141570 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin ÖzetiADI:SOYADI:


NO:

SINIFI:

KONU:ADI:SOYADI:


NO:

SINIFI:

KONU:

DEMOKRASİNİN TANIMI,ÇEŞİTLERİ VE FAYDALARI

ÖĞRETMEN:


KAYNAKALAR:
MEYDAN LARUS
BRİTANNİCA
SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI
İNTERNETDEMOKRASİ
Bir ülke halkının kendi kendisini yönetmesi demektir.Demokrasinin ilk uygulamaları Eski Yunan’da görülmüştür.Yunanca’daki demos (halk) ve kratos (iktidar) sözcüklerinin birleşmesinden oluşan “demokrasi”, yalnızca ayrıcalıklı bir ya da birkaç kişinin değil, bir bütün olarak halkın ülkenin yönetimine katıldığı bir yönetim sistemi anlamına gelir.
Atina’nın doğrudan demokrasisinde, halk bir meydana toplanır ve önemli konulardaki kararlarını yöneticilere bildirirlerdi. Yalnız
burada hemen hatırlanması gereken nokta, eski Yunan’da yalnız vatandaşların demokratik hak ve özgürlüklerden yararlandıkları, kölelerin ise hiçbir hakları bulunmadığı idi.
Demokrasi, zamanla yönetilenlerin yönetime katılması için temsilcilerinin seçildiği rejimlerin adı oldu. Aslında, tüm siyasal ve toplumsal sistemler gibi, teknolojik değişme ve gelişmeler sonucu ortaya çıktı. Tek bir mutlak hükümdarın bulunduğu rejimlere genellikle "polis devleti" denirdi. Bu devlette, hükümdar tek başına, tanrının temsilcisi olarak, gelenekler üzerinde hüküm sürerdi; genellikle destekçileri din adamları ve toprak sahipleri idi.
Doğu’da teknolojik değişme ve gelişme yavaş olduğu için, Batı Avrupa’daki değişme ve gelişmeler sonunda, toplumda din adamları ve toprak sahiplerinin yanında tüccar, esnaf ve en önemlisi sanayiciler ortaya çıktılar ve yönetimde söz sahibi olmak istediler. Tarımdan sanayiye, kırsal üretimden kentsel üretime geçiş sonunda, hükümdarın yanında artık halk ya da yeni gelişen tüccar, esnaf, sanayici yer almak istedi.
Böylece hukuk devleti kavramı ve meşrutiyet yönetimleri doğdu. Artık hükümdarın
yanında halktan seçilmiş meclisler de yer alıyor ve hükümdarın karşısında bu insanların yaşam hakkı, söz hürriyeti, mülkiyet hakkı, inanç hürriyeti gibi vazgeçilmez ve devredilmez hak ve hürriyetleri kabul ediliyordu. Bu gelişmenin en önemli göstergelerinden biri, bağımsız mahkemelerin bu hak ve hürriyetleri güvence altına almasıydı.
Teknolojik değişme ve gelişme hızını sürdürünce, köylülerin, köylerde toprak sahibi olan ağaların ve din adamlarının yanında, yönetime ortak olmuş bulunan tüccar-esnaf-sanayici üçlüsüne ek olarak işçiler de sayıca arttılar ve yönetimde söz sahibi olmak istediler. Böylece hukuk devleti, sosyal refah devleti kavramına, meşrutiyet kavramı da demokrasi kavramına dönüştü.
Demokrasi her ne kadar halkın halk tarafından yönetimi ya da çoğunluk yönetimi olarak adlandırılsa da, çağdaş değişme ve gelişmeler ona yeni anlamlar kazandırdı. İlk ortaya çıkan kavram, temsili demokrasi anlayışıdır. Bu anlayışa göre halk, doğrudan doğruya kendini yönetemey...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.