abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gayrimeşru batı cephesi ile ilgili sorular kronoji hesaplatma ram bellek iş eri eksik olma girişimci aydın ilçeleri toplu taşıma araçları cehri büro santiye staji kalbur kemiği agit visual basic kamu mali yönetiminde bütçe dışı ön ödeme iso spot kaynaklar inşaat sektöründeki pazarlama sağım seyyahların 2007/2008 yıllık planları bakındı pas donatım poca işletme yönetimi ile kooperatif yönetimi etkinlikler teorik ile terazi görmez stand naturmort nedir bağlaşma 2. sınıf sınavı mertçe belladonna dünya müzik türleri kardiyovasküler sistem boylanma geleneksel maliyetleme ve teknolojik aöl pelemir 2004 öss atatürk inkılapları ölçü birimleri 19 yüzyılda osmanlı devletinde eğitim www.fizik.com.tr. doyulma küresel ısınmanın etkileri şölen isim tamlamalarına örnekler standart penetrasyon deneyi kasıl özensiz internet bankacılığı malzeme taşıma anayurt otelı iteği zam gelmek mesleki ingilizce eleğimsağma tok morfin ağ yatak toplum için çalışanlar gelenek görenekler aktifleştirme bileşik fiiller siyonizm mukallitlik doğa olayları erken çocuk eğitimi kırşehir outlook express hektogram francala kooperatifcilik son osmanlı padişahı eklemlenme meslek liseleri ve puanlar Rufaî 2 boyutlu çalışma nedir al and kaynak turşu suyu latince 1947 paris anlaşması dervişçe imame akdeniz bolgesinde görülen bitki hastalıkları aksama mirliva edebi akımlar yetenek testi övüş istiklal marşının önemi eğitim hakları cennet ve cehennem in özellikleri g.t.i.p hurç


1923DEN GÜNÜMÜZE TÜRKIYE EKONOMISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 141583 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1923DEN GÜNÜMÜZE TÜRKIYE EKONOMISI
1923-1980 Yillari Arasinda Türkiye Ekonomisi:
1920lerden günümüze kadar Türkiye ekonomisi tarihini incelerken üç iktisat kongresinin de ekonomi politikalarinda önemli degisimlerin yasandigi dönemlerin baslarina rastladigi gözlenmektedir. Bu açidan iktisat kongrelerinin ekonomik hayata yön verme islevleri olmustur.
Birinci Iktisat Kongresinin düzenlendigi 17 Subat 1923 tarihinde, Kurtulus Savasindan galip olarak çikan Türkiye, iktisadi açidan Osmanli Imparatorlugundan devraldigi "Duyunu Umumiye" ile karsi karsiya kalan, halkin büyük çogunlugu fakir ve egitimsiz, sanayi kuruluslari yok denecek kadar az ve sermaye birikiminden yoksun, geri kalmis bir ülke konumundaydi. Bu Kongrenin ortaya konulan fikirler açisindan o dönemin Türkiye ekonomisini yeniden insa etmede büyük katkilari olmustur.
1981 yilinda düzenlenen Ikinci Izmir Iktisat Kongresi ise, iktisadi ve siyasi bunalimlarin gözlendigi, iktisadi olarak içe dönük sanayilesmenin yarattigi bunalimlarin biriktigi ve hemen ardindan bu alanlarda büyük degisimlerin gözlendigi bir dönemde düzenlenmistir.
21. yüzyila girmekte olan dünyada gözlenen siyasi ve teknolojik degisim rüzgarlari içerisinde, 1992 yilinda düzenlenen Üçüncü Izmir Iktisat Kongresi, bu degisim ortasinda olan ve cografi açidan etrafinda siyasi çalkalanmalarin gözlendigi Türkiye için, iktisadi açidan gelecek yüzyila hazirlanmada, hedefleri belirlemede, kamu ve özel kesimin fikirlerini ortaya koymada önemli bir yere önemli bir yere sahiptir.
Birinci Dünya Savasindan 5 yil sonra, dünyanin kendine bir düzen vermeye çalistigi uluslararasi konjonktürde toplanan Birinci Iktisat Kongresi, daha çok içerdeki dengeleri tesis etmeye ve iktisadi yapiyi olusturmaya yönelikti.
Kongrede sanayici, tüccar, çiftçi, isçi "murahhaslarinin" oldukça çekismeli ve kulisli bir çalisma ortamindan sonra, ana sektörler itibariyle belirlenen "Misak-i Iktisadi Esaslari" basligi altinda bütünlesmeleri, bir ittifak arayisinin kaniti olarak sayilabilir. Bu çerçevede, Kongre kapsami içinde siyasi bagimsizligin iktisadi bagimsizlikla birlestirilmesi ve Türk girisimcisinin güçlendirilmesi en temel hedeflerdi.
Kongrede milliyetçi ve liberal politikalarin temelleri benimsenmisti. Gerçekten, 1923-29 dönemi tüm dünyada görüldügü gibi liberal politikalarin uygulandigi bir dönem olmustur. Bunun nedeni, uygulanan politikalarin, özel girisim öncülügünde ve disa açik bir ekonomik yapi içinde gelismesiydi. Disa açik politikalarin benimsenmesinin bir diger nedeni ise Lozan Antlasmasinin iktisadi hükümleriydi. Antlasmanin eki olan ticaret sözlesmesi, 1916 yilinda Osmanli gümrük tarifelerinin bes yil daha yürürlükte kalmasini ve yeni yasaklar getirilmemesini öngörüyordu. Bu nedenle, 1929 yilina kadar gümrük tarifelerinde artislar gerçeklestirilememistir.
1923-29 yillari arasinda devlet özel girisimi tesvik etmek için yogun çaba harcam...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.