abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ah şu gençlik kitap özeti sınır taşı tesis yeri seçimi kantaron antlaşmalar fdd lise 1 yevmiye kayıtları kanlanmak özlük ingiltere tarımı sağır renk 2. mahmutun görevleri fonem taahhütname jeotermal karşılaştırma ahmet efe türkiye coğrafyası basınçlar manzume hikaye tanımı romeo ve julyet elebaşılık allahsız kat döşemeleri kesici takım guaj boya resimleri bilimi öğrenme büyük ortadoğu projesi öss matematik soruları dal sınır yöntemi hidrojen üretimi bir elden ametist japon harfleri teksir tamamlama yabanî hilat fıtrat çökük metrenin bulunuşu, communication ab üyelik önceki ayrışık maliyet muh araba resimleri mantık konu anlatımı dil ve kültür ilişkisi belki muşmula lıseler ıcın yıllık planlar açık ilköğretim sınav yerleri nurlu istikbal sıkılma çin ekonomisi ile türkiye ekonomisinin karşılaştırma kemal ateş mutfak ekipmanları cumhuriyetin kazanımları yoğurtçuluk winter sports abs polimerleri ilköğretim seminer meres atomun yapısı ve periyodik çizelge bilgisayar nedir ve tarihce makina mukavemet para politikaları fuarcı birinci dereceden iki bilinmeyenli eşitsizlikler sermayeci hse oyluk istanbulun çevre sorunları fakülteli asgari ücret 20.yy da fransa yabani hayvanlar atatürkün özellikleri dekorasyon halk şairi nedir medya örgütlenmek Afganlı istanbulun fethinin türk ve dünya tarihi açısından önemi ingilizce dilekçe gelişim ogrenme kalas gibi optimizm deniz ehliyeti peynir altı suyu tozu cam hangi aşamalardan geçer faraday anlatıma bağlı metinler yutkunmak pahlama gereklilik bilgisayar resmi rasyonel sayıların bulunuşu


D- AKARSULAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 141888 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

D- AKARSULAR
Kar buzul ve kaynak sularıyla beslenen ve eğime bağlı olarak doğal bir oluk (vadi) içerisinde sürekli veya süreksiz akan sulara Akarsu denir.Yeryüzünün şekillenmesinde en etkili dış kuvvettir.
Eğer bir akarsu havzasından topladığı suyu denize ulaştırabiliyorsa böyle akarsu havzalarına Açık Havza denir. Eğer denizle bağlantısı olmayan göl v.b. gibi çukur alanlara suyunu boşaltıyorsa Bu havzalarada Kapalı Havza denir. Tuz Gölü, Van Gölü ve Göller Yöresi ülkemizin en büyük ve göze çarpan kapalı havzalarıdır.İki akarsuyu birbirinden ayıran ve genellikle dağ doruklarından geçen hatta Su Bölümü Çizgisi denir. Akarsıların kollarıyla birlikye oluşturduğu su ağına Akarsu Ağı denir. Bunlar bazı yeryüzü özelliklerine göre çeşitlilik gösterirler. (Örnek)
Debi: Akarsuyun herhangi bir kesitinden 1 snde akan su miktarıdır.
Bir akarsuyun debisi ;
• Yağış miktarı
• Arazi yapısı (Zemin Özelliği)
• Buharlaşma oranı
• Kaynakların durumu ve büyüklüğü
• Bitki örtüsü
• Eğim gibi faktörlere bağlı olarak artar veyaz azalır.
Akarsu Rejimi (Akım Düzeni): Akarsuyun debisinin yıl içerisinde gösterdiği değişikliklerdir.Yıl içinde debisinde fazla değişiklik olmayan akarsular Düzenli Rejime, aylara ve mevsimlere göre debisi belirgin olarak değişen akarsular ise Düzensiz Rejime sahiptir. Amazon, Kongo ve Nil Nehirlerinin rejimleri düzenlidir. Ganj, Volga ise düzensiz rejimli akarsulardandır.
Akarsu rejimleri;
• Yerşekilleri
• İklim (Yağış, Sıcaklık v.b.)
• Bitki Örtüsü
• Jeolojik Yapı (Litolojik Yapı)
• Yükselti
• Beşeri Faktörler tarafından etkilenir.
Türkiye Akarsuları
a) Yağmur Suyu ile Beslenen Akarsular: Akdeniz ve Karadeniz akarsuları böyledir. Az yağışlı aylarda suları çeklidiği için rejimleri düzensizdir.
b) Kar ve Buz Suları ile Beslenen Akarsular: Yüksek alanlardan inen akarsılar buralardaki buzullarla beslenirler. Maksimum akımları karların eridiği ilkbahar ve yaz aylarıdır. Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ile Torosların yüksek kesimlerinde bu tür akarsulara rastlanır.
c) Kaynak Suları ile Beslenen Akarsular: Başta Akeniz bölgesi olmak üzere ülkemizin heryerinde görülür. Kaynaktan beslendiği için debisi yıl içinde çok az değişir.
d) Göl Suları ile Beslenen Akarsular: Göllerin fazla suyunu boşaltan göl ayağı (gideğen) da denilen akarsulardır. Bunlarında debileri fazla değişmez. Kovada Çayı, Çarşamba Suyu gibi.
c) Karma Rejimli Akarsular: Uzunluğu fazla olan dolayısıyla beslenme sahaları geniş akarsulardır. Debileri yıl içinde inişli çıkışlıdır. Fırat, Dicle, Seyhan, Ceyhan, Kızılırmak ve Yeşilırmak gibi.
Akarsularda Aşındırma
Yeryüzündeki karaların %71 inde etkili olan akarsular aktıkları yatağı kimyasal yada fiziksel yolla aşındırara...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.