abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders toplam sembolü orhan pamuk kar iplik makinaları çalışma prensibi hatay sorunu ve sonucu fotoğraf makinası boy otu yaş dönümü trol kitap özetler 1.dünya savaşı öncesi keklik istanbul efsaneleri atatürkün fikir hayatı metafizik dikte etmek forum nedir faranjit şundan paşa çayı elde bulunan dağ evi ingilizce hayat bakar bağ olur bakmazsan dağ olur marka değerleme sert doku yumrucuk sosyal bilimler ve atatürk müzikte ton elektrik arkı ile kesme korte hook kanunu arefe günü basit icat türkiyede sivil toplumun gelişimi ortakyaşar belediye sağlık hizmetleri biyoloji günlük planlar boşaltı kov sos üçgenlerde benzerlik soruları adnan menderes dönemi bedri rahmi eyüboğlu machiavelli hicret etmek andemik alexandre dumas fen fizik implant advalorem vergiler serece saldırış açık devre kapalı devre sigorta alıcı toplantı türleri galvaniz zahir sivil toplum kavramı devletin özellikleri 5 kişilik edebi topluluk 1993 öss soruları soğuk demir meyvelik araçların gelişimi çılgınca ipil ipil hatıl mithat tay çökertme et kavurma duraklamak sakal asit baz titrasyonları amsterdam dershaneler için kimya yıllık planı ekonomik bunalım akdiken staj dökümanı anne ve çocuk 2000 yılı türkiye ihracat ve ithalat performansının incelenmesi kimyanin onemi gezginci organ nakli önsöz ibn tufeyl mineral çeşitleri özel günler çırağ yansılama abd ve kuzey ırak yasama yürütme yargı seyahat firmanın yapısı sağlamlaştırma sungur turnike basketbol işportacılık ağırlık ölçme araçları şişe nere


BAKTERİYEL HASTALIKLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 14208 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BAKTERİYEL HASTALIKLAR Günümüz dünyasında balıklar bir çok açıdan çok ciddi bir ekolojik ve ekonomik önem arz etmektedir. Her şeyden önce ekolojik denge gittikçe bozulurken bu bozulmanın sularda çok ciddi boyutlara ulaştığı bilinmektedir. Artık yapılması gereken “Zararın neresinden dönersen kardır.” mantığıyla bozulmayı durdurmak ve mümkünse düzeni iyileştirmek olmalıdır. BAKTERİYEL HASTALIKLAR Bakteriler çok küçük organizmalardır ve ancak yüksek büyütmeli lenslere sahip mikroskop ile görülebilirler. Çevrede çokça bulunurlar ve aynı zamanda antibiyotik ve yoğurt üretimi gibi alanlarda da kullanılırlar. Bununla beraber bazı bakteriler parazit yaşayarak konakçıda üreme ve konakçıya zarar verme yeteneğine sahiptirler. Tablo 1: Salmonid balık türlerinin önemli patojen bakterileri. FAMİLYA CİNS TÜR a)Gram negatif CytophagaceaeEnterobacteriaceaePseudomonadaceaeVibrionaceaeKesin olarak belli değil FlexibacterEdwardsiellaPseudomonasAeromonasVibrioHaemophilus Flexibacter columnaris Flexibacter psychrophila Flexibacter marinus Edwardsiella tarda Yersinia ruckeri Pseumdomonas fluorescensAeromonas hydrophiliaAeromonas salmonicida var. Salmonicidavar. Achromegenes Vibrio angillarium Vibrio ordali Haemophilus piscium b)Gram pozitif Corynebacteriaceae Streptococcaceae Bacillaceae Renibacterium Sterptococcus Clostiridium Renibacterium salmonariumStreptococcus faecalis Clostiridium botulinum c)Asid-fast türler Nocardia Mycobacteriaceae Nocardia Mycobacterium Nocardia asteroides Nocardia kampachi Mycobacterium fortuitum Mycobacterium marinum FAMİLYA CİNS TÜR d)Rickettsias (Zorunlu intracellular parazitler) Rickettsiales Piscirickettsia Piscirickettsia salmonis Labaratuvar dışında sadece mikroskop altında görülebilen balık bakterileri hasta balıkların solungaçlarından hazırlanan yaş preparatlarda teşhis edilebilen büyük ve yaygın bakterilerdir. Bunun yanında bakterilerin teşhisi amacıyla genellikle balık dokularında izolasyonu ve labaratuvar gelişmelerinin incelenmesi de gerekir. Bu çalışmalar bakteriler için gerekli gıda malzemelerini içeren agar jelli petri kutuları kullanılarak yapılabilir. Bakteriler ayrıca boyanabilmekte ve böylece yüksek büyütmeli merceklere sahip bir mikroskop altında kolayca görülebilir hale gelmektedir. BAKTERİYEL BÖBREK HASTALIĞI(Bacterial Kidney Disease) Bakteriyel böbrek hastalığı reinabacterium salmonarium tarafından meydana getirilir.(Bkz. Tablo 1) Bu bakteri sadece konakçı balıkta çoğalabilir ve böbrek dalak ve kas dokusunda çok yavaş bir şekilde gelişir. Bu bakteriler çok küçüktür ve kültür ortamında gelişmesi zordur. Çünkü bunlar özel gıda içeriklerine ihtiyaç gösterir bu nedenle her ne kadar boyalı prepatlarda sıkça küçücük çubuk şeklinde çok sayıda bakteri görülebilirse de kesin teşhis için sadece özelleşmiş labaratuvar gereklidir. İlk olarak 1930’ların başında İskoçya’da yakalanan wild Atlant... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.