abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gerçek kişi kâkül eczacı doğru akım jeneratörü çok kültürlü eğitim dedi mi iş günü 19.yy sağduyu konsantre meyve suyu yer sıçanı ahmet haşim 12. sınıf fizik soruları autocad r14 e pazarlama aş erme alenilik ilkesi kanserden korunma yolları güngör önal 0352 akarsu nedir kara ve deniz mucizeli iç harp han duvarları kitabın özeti arayış kayıkhane organizasyonel öğrenme enlemler arası fırlama bütçe eğrisi solid works programı doğal afetler ve korunma yolları ıki sehrin hikâyesi sazlık muhammin sofuluk hekim yağmur ormanları dövüşken televızyonun ıcadı tamamlama 1.sınıf metin defteri mehmet çiftçi idrar tahlili nedir ankaranın hediyelik eşyaları damarlanma paskal yasası saz tavuğu yöneltmek dış ticaret stajı normallik donkişot ardışık sayılarda toplama solunum sisteminin sağlığı çanakkale savaşlarında iki asker resmi insafsızlık el değmemiş diyecek ahiret hayatı halit ziya salmastra miyavlama turkey atatürk piyesleri arazi açma seçal çanakkale şehitleri listesi osmanlı devletinde ekonomi çevre kirliliği ve sonuçları ayyaşlık gemi boyası ölü mevsim 30 pus ayartmak atatürkün basın alnı +79 anyasa demokrasi boya sektörü uzlaşma doğal afetlerin verdiği zararları haya staj raporu timpani hatırlamak kuran-ı kerim tercüme elektronik devre elemanları sembolleri ilkbahar ile ilgili şiirler toka etmek grid analizi moşe dayan bırakışma mihrap ege bölgesi enerji kaynakları doğal toksinler salgı bezi isimlendirme engel algılayan robot


OZELLESİRME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 14229 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OZELLESİRME Özelleştirme;milli ekonomi içerisinde,kamunun rolünün asgariye indirilmesi veya tamamen kaldırılmasıdır.Millileştirmenin tam tersidir.Bu anlamıyla özelleştirme sadece kamu kuruluşlarının elden çıkarılması değil,piyasanın tam anlamıyla serbest piyasa koşullarına uygun hale getirilmesi,devletin elini ekonomiden neredeyse tamamen çekmesidir.Dar anla- mı ile ise,özelleştirme;sadece kamu iktisadi teşekküllerin mülkiyet ve yönetiminin özel sektöre devredilmesi anlamına gelir.Bu tür özelleştirmeden bahsedilebilmesi için mülkiyet devri şarttır.KİT’lerin en az %51’lik hissenin özel sektöre devredilmesi gerekir. Özelleştirmenin Amaçları: 1-)Ekonomik Amaçlar: a-)Verimliliği ve etkinliği arttırmak:Kamu kuruluşlarının kar amacı gütmemesi,genel olarak rekabetten uzak olması kuruluşun,ekonominin kıt kaynaklarını kullanması ise ekonomideki verimliliği azaltmaktadır. b-)Piyasa ekonomisini güçlendirmek:Dünyada şuanda kabul gören ekonomik görüş,liberal piyasa ekonomisidir.Piyasa ekonomisi globalleşmeyle birlikte hızla yayılmakta,dış ticarete açık olan ülkeleri kendi kurallarına uymaya zorlamaktadır.Rekabet koşullarının düzeltilmesi güçlü bir özel sektör,devletin ekonomiden elini çekmesi gibi politikalar serbest piyasa eko- nomisinin öncelikli koşullarıdır. c-)Sermaye piyasasını geliştirmek:Sermaye piyasası derin ve sağlam olan ülkeler,krizden çok daha rahat çıkabilmektedir.Sermayenin tabana yayılmasında en önemli araçlardan biri olan sermaye piyasaları,liberal piyasa ekonomisinin en önemli faktörlerinden birini oluş- turmaktadır. d-)Döviz gelirlerini arttırmak:KİT’lerin yabancı şirketlere satılması,ülkeye yapılan yatırımları arttırmakta, hazineye döviz girmesini saglamaktadır. 2-)Mali Amaçlar:KİT’lerin satılmasından elde edilen kaynaklarla,iç(vergi) ve dış(borç) finansman kaynaklarına alternatif sağlanır.Ayrıca devlet bütçesi üzerindeki KİT finansman yükü azalır. a-)Hazinenin KİT’lere sagladıgı mali desteğin asgariye indirilmesi b-)Devlete gelir sağlamak c-)Yabancı sermayenin teşvik edilmesi d-)Modern teknoloji ve yönetim tekniklerinin cezbedilmesi ÖZELLEŞTİRMENİN DEZAVANTAJLAR *Bir işletmenin mülkiyet biçimi onun verimli olmasıyla doğrudan alakalı değildir. Etkinlik açısından önemli olan piyasada rekabetçi koşulları oluşturmaktadır.Bunu Yapabilmek içinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde devlet işletmeciliği ile önem- li hatta kaçınılmaz olabilir. *Güçlü uluslar arası sermayenin de dayatmasıyla Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde girişilen özel uygulamaları tüketici ve çalışanlarında haklarına karşı ciddi bir saldırı niteliği taşır. *Özelleştirmeyle monopolleşme derecesi arttığı taktirde,tüketicilerde daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya gelecektir. *Kalkınma aşamasında bir ekonomi olan Türkiye,belirli sektör ve düzeylerde planlama ihtiyacı içer... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.