abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bostancılık mustafa kemalin hayatı almanca sözlük fizik elektrik akredi daralış doktor amblemi aydınlatma teknolojisi yazılı iletişim dökümanları harim okul öncesi eğitim programı drama masal tipoloji staj hotel içi geçmek dişbudak sürgit yapmak lamark evrim teorisi çınlatmak bilgisayar final ilk okul 3. sınıf testleri bankamatik periyodik tablonun tanımı mikroklima iklim birlesik faiz ihracatcı romen rakamları işaretçiler ateş gibi devletlerin spor oyunları pamuk prenses avagadro sayısı yaşam düzeyi biyo çözünür materyaller eski dönemlerde haberleşme atatürk biyografisi kimyacılık el altında uydu fotografları pc arızaları zenginlik kaynakları tasarım elemanları ruba iznik kültürü kardeş katli 2003 server mor salkım kitap ciltleme tuzlu suyun elektrolizi döküm staj kimse beni anlamıyor sigorta aracıları para dökmek fıkır fıkır parafudr inkübasyon nice atatürkün sanat severliği aile tarihi 1 sınıf matematik 1..dünya savaşı adliye nezareti okyanus bilimi adam smith olur olmaz seçal edebiyat mor karaman sava ülkelere göre hedef pazar tabla metodik suyolu yasa önerisi 2004 kpss sonuçları potalı ittihatçılık cekic atma gülle atma fotosel devreler küçükçe betonda vibrasyon deniz altında 20000 fersah trıgonometrık fonksiyonlar performance artırma yöntemleri 1997 öys soruları payidar saplama mesneviler bayi konferans orman isimleri ünlü ressamlar sasani devleti suyuk bilinmeyen şaheser fikir işçisi döküm kodlama 61 anayasası sıcak su ve soğuk su torbaları


ANTİSEPTİKLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 142494 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Antiseptikler
Periodantal tedavinin amacı subgingival bakteriyel enfeksiyonu elimine etmek ve sonrasında supragingival plak kontrolü ile subgingival alanın yeniden bakteriyel tarafından istila edilmesine engel olmaktadır. Bu amaçla değişik antiseptikler subgingival ve/veya supragingival olarak uygulanmaktadır. İdeal bir antiseptik solüsyon; toksiksiteye, alerjiye, irritasyona neden olmamalı, oral yüzeylerde kalıcı, patojenik mikroorganizma üzerine selektif ve spesifik etkili olmalı, plak ve gingivitisi klinik olarak önemli derecede azaltabilmektedir. Ayrıca kullanımı kolay , ekonomik ve tadı hoş olmalıdır.
Antiseptikler 3 gruba ayrılabilir. Geniş spektrumlu, plak üzerine nonspektif etkili, ancak oral yüzeylerde kalıcılığı olmayan antiseptikler birinci grubu oluştururlar. Diş macunları ve ağız gargaralarına ilave edilen çok sayıda birinci grup antiseptikler vardır. Bunlar fenol ile ilişkili esansiyel yağlar triclosan ve kalay florür’dür.
Fenol ile ilşkili esansiyel yağ olan Listerine birinci grup ağız gargarları içinde değerlendirilir ve timol, okaliptüs, mentol, metil salisilat ve alkol içerir. Esansiyel yağlar nötrdür. Bakteriyel enzimlerle çakışarak ve hücre membranının lipitlerine bağlanarak ve transmembran transportta değişiklik yaparak fonksiyon görürler. Listlerine’nin kısa ve uzun süreli çalışmalarda plak ve gingivitisi önemli oranda azalttığı gösterilmiştir. Yan etki olarak; acı, keskin bir tad ve yanma hissi bildirilmiştir. Önemli bir yan etkinin ve diş macunları ile etkileşiminin olmaması kullanımını arttırmıştır. Ancak klorhekzidin kadar etkili değildir.
Triclosan da fenol türevidir, bisfenol ve toksisitesi düşük non-iyonik germisid’tir. Diş macunları ve ağız gargaralarında bulunur. Güçlü (+) yüklü olmadığından oral dokulara iyi bağlanamaz. Etki mekanizması Listelerine’e benzer, fakat plağa daha az bağlandığından plak miktarının azaltılmasında etkisi sınırlıdır. Triclosan’ın antiplak etkisini arttırmak için çinko sitrat ve metoksietilen ve maleik asit kopolimeri ilave edilir. İn vitro olarak triclosan’ın plak kaınlığını, protein ve karbonhidrat içeriğini azalttığı gösterilmiştir. Bakteriolizise neden olur. Triclosan uygulamasında 21. günde plakta actinomyceslerin ve anaerobik bakterilerin sayısının azaldığı rapor edilmiştir. Triclosan’ın gingivitis üzerine etkisi plağa olan etkisinden daha çoktur. Etkisi kullanmaya başladıktan 3-6 ay sonra daha belirgindir. Bu özelliği nedeni ile Chx’den farklıdır. Yapılan çalışmalada triclosan’nın hem prostaglandin hem de lökotrienlerin oluşumunu inhibe ettiği gösterilmiştir. Ayrıca analjezik özellikleri de bildirilmiştir.
Kalay florür, ağız gargaları veyadiş macunlarında kullanıldığında antiplak etkinliği gösterilmiş, birinci gruba giren bir ajandır. Antibakteriyel etkisi kalay iyonunun bakteri hücre yüzeyine bağlanmasından, kalsiyum iyonlarının yer değiştirmesinden ve enzim fonksiyonlarında...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.