abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 2. sınıf matematik daz batı türkçesi ve kuzey doğu türkçesi icbar etmek ingilizce-ingilizce sözlük bitkilerde simetri kare prizma seyirlik toprak boya possesive adjective sadeleşme bakış felsefe ile din arasındaki ilişki mahatma meslek etiği aksak ölçüler utandırıcı esrik ses titresimi örnek olay hava olayları indis fizik sorular ve konuları proglama atomun 11. yy ingiltere dağ iklimi bağnazlık çelik göstermeye bağlı anlatım çaprak keçi sakal ayse bilgin ayrıksı tales istanbulun coğrafyası resimlendirme avunmak banka staj ales soruları iç cümle zemin sınıflandırma sistemleri devlet denetleme kurulu duraklama dönemi belediye örk serinlemek çiçekçilik horoz tez proje eko sistem in bozulma nedenleri şıpsevdi özet peter parker mızıkalı tes çöz atatürkün türk toplumundaki yeri tepkin istanbulun fethinin önemi dipol-dipol etkileşimi beslenme çantası medişa rayiha örmecilik lastik tekerlekli katharina sağır duvar seramik malzeme bilimi sarp sarsma replik ses nasıl yayılır boncuk mavisi pazarlama stratejileri bileşik faiz hesaplama ingilizce yıl sonu zümresi embiriyo santra kutsal kitap nedir telefonun tarihi atasözleri ve hikayeleri lincoln tasvir sanatı alışkanlık avrupa birği toka etmek deprem araştırmaları çakıştırma örs kemiği cutaneous 6. sınıf kesirler resim nedir piston murdarlık sayı problemleri yarım seren cumhuriyetin kuruluşu kasa fişi yap işlet devret büyüme ve kalkınma


ALKOL VE ALKOLUN ZARARLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 143184 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALKOL VE ALKOLUN ZARARLARI
A-Sinir sistemine:Alkol,genel anlamı ile yağları eriten bir maddedir. Beyin ve sinir hücreleri bünye itibarı ile yağları ana madde olarak ihtiva eder.Vücuda giren alkolü süzerek alan hücre zarlarını eritir.Böylece hücreye giren alkol, hücre zarlarının zehirlenmesine sebep olur.Sonunda hücre zarları ya tamamen zarara uğrar,yada uyuşarak vazife yapamaz hale gelir.
b-Göze tesiri:Beyin ve çevre sinir sistemini tahrip eden alkol,göze giden görme sinirlerini de etkisi altına alır.Sararma ve uyuşmalar,sulanma ve görme bozuklukları meydana gelir.Netice ameliyatla sona erer.Ya göz değişir,yada kör olur.
c-Kalbe tesiri:Alkolün beden üzerine yaptığı tahribatın biri de kalp,böbrek ve dolaşım sisteminedir. Kalp hücrelerinde en ufak bir aksaklık “Miyokart” denilen kalp adelelerinin aksamasına sebep olur.Böyle alkoliklerde yürek kaslarında genişleme, kalınlaşma ve kan dolaşımında güçlükler meydana gelir. Bazılarında kalp ve ciğerlerin yağ tabakaları ile kaplandığı,nefes alırken çok güçlükler çektiği,gözlerde büyüme,renkte sararma olduğu görülür.
d-Damarlara tesiri:Alkol halkımız arasında “damar kireçlenmesi” denen tehlikeli bir hastalığa da yol açar. Çok alkol kullanan kimselerde mide tahrip olur.Mide zarları bozulur.Yanma ve sürekli rahatsızlıklar hatta iç kanamalar meydana getirir.Ayyaş insanların bilhassa sabahları kusup aksırmaları bu gibi sebeplerdendir
e-Ciğerlere tesiri:Karaciğer hücreleri, insan oğlunun yapmaya muktedir olamadığı ağır bir kimya sanayidir.
Karaciğere durmadan kanın yığılması,onun önce büyümesine, sonra büzülmesine yol açar.Buna tıp dilinde “siroz” denir.Müzmin alkoliklerdeki siroz, mahvolmuş karaciğerin ifadesidir.(1)
Bütün bunlardan sonra yüce Allah’ın fermanını analım:
“Ey inananlar ! içki, kumar, putlar ve fal okları, şüphesiz şeytan işi pisliklerdir,bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz ki içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi? (3)
Aşırı alkol kullanımı önemli bir sosyal ve tıbbi sorundur. Bir çok toplumda orta düzeyde alkol kullanımı kabul edilebilir. Ancak aşırı alkol kullanımı karaciğer,pankreas,beyin ve dolaşım sistemine büyük hasarlar verir.
Beyin ve Sinir Sistemi
Aşırı alkol kullanımının beyin ve sinir sistemi üzerine önemli etkileri vardır. Alkol geçici bir bellek kaybına da neden olabilir. Gerek yeni içmeye başlayanlarda gerekse aşırı kullananlarda içtikleri dönemin tümünü ya da bir bölümünü unutmak sık görülen bir durumdur. Aşırı alkol kullananlarda,içki bırakıldıktan sonra birkaç hafta süren geçici bellek kayıpları da görülebilir. Ancak alkolden uzak durulduğunda bellek sorunları ortadan kalkabilir.
Aşırı alkol kullanımı uyku bozukluklarına ve bütün gece uyuduktan sonra bile sabah bit-km kal...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.