abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders binmek cok degiskenli fonksiyonlar elektrik makinalari boyar ünlü ressamların adları 1.divan siiri atatürk kompozisyon tez beri tahrir orası Nb düzey belirleme sınavları çemberi kim buldu melekler bulgur üretimi mustafa kutlu uzun hikaye fabrikadaki montaj bölümü geometrik istiklal marşının günlük planı toplam çarpım ag sembolleri harezmi permütasyon kullanım alanları imkb iç yönetimi yatık doğru sayılı bakterilerin yararı yaşıt lâgos 9. sınıf edebiyat soruları deming çevrimi darwin evrim teorisi deniz kirliliği uğraştırmak çeki taşı gibi insanlar ve hayvanlar ad takmak akıllanma havale etmek fatsa optikler klima ve iklimlendirme ayrıcalık aksi tutturuş mâli plan geçmişte iletişim tilkilik eksikli karadeniz haritasi iç bağlamak iki yıl okul tatili bilinmeyen şaheser kahire hakkında bilgi yıldız ve kargalar fiziksel nedir yerleşim seçiminde etkili olan faktörler leonar do vinci bilgi örnek olay call center müsteri ilkbahar mevsiminde doğadaki değişim 1933 1995 öss soruları elektriğin yararları sherlock holmes almanca lise 22 akdenizin dostlar beni hatırlasın esnek döviz kuru sisteminde talep yönlü politikalar gecmısım azız palaz ab nin maliye politikası mağara oluşumu bilgisayarın tarihçesi marjinal fayda damat ferit paşa dert dökmek korku ile ilgili atasözü geçitteki ülke 11.sınıf dersleri ip atlama Hint domuzu kırmızı mektup kuzey doğu asya ekonomik işbirliği gabari baktofügasyon en 153 müteessir Kantçı büyük selcuklu devleti bağ doku adı karışmak dogal unsurlar feveran yalancı dünya iç ek johanne spyrı ziya paşa


ALKOL VE ALKOLUN ZARARLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 143184 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALKOL VE ALKOLUN ZARARLARI
A-Sinir sistemine:Alkol,genel anlamı ile yağları eriten bir maddedir. Beyin ve sinir hücreleri bünye itibarı ile yağları ana madde olarak ihtiva eder.Vücuda giren alkolü süzerek alan hücre zarlarını eritir.Böylece hücreye giren alkol, hücre zarlarının zehirlenmesine sebep olur.Sonunda hücre zarları ya tamamen zarara uğrar,yada uyuşarak vazife yapamaz hale gelir.
b-Göze tesiri:Beyin ve çevre sinir sistemini tahrip eden alkol,göze giden görme sinirlerini de etkisi altına alır.Sararma ve uyuşmalar,sulanma ve görme bozuklukları meydana gelir.Netice ameliyatla sona erer.Ya göz değişir,yada kör olur.
c-Kalbe tesiri:Alkolün beden üzerine yaptığı tahribatın biri de kalp,böbrek ve dolaşım sisteminedir. Kalp hücrelerinde en ufak bir aksaklık “Miyokart” denilen kalp adelelerinin aksamasına sebep olur.Böyle alkoliklerde yürek kaslarında genişleme, kalınlaşma ve kan dolaşımında güçlükler meydana gelir. Bazılarında kalp ve ciğerlerin yağ tabakaları ile kaplandığı,nefes alırken çok güçlükler çektiği,gözlerde büyüme,renkte sararma olduğu görülür.
d-Damarlara tesiri:Alkol halkımız arasında “damar kireçlenmesi” denen tehlikeli bir hastalığa da yol açar. Çok alkol kullanan kimselerde mide tahrip olur.Mide zarları bozulur.Yanma ve sürekli rahatsızlıklar hatta iç kanamalar meydana getirir.Ayyaş insanların bilhassa sabahları kusup aksırmaları bu gibi sebeplerdendir
e-Ciğerlere tesiri:Karaciğer hücreleri, insan oğlunun yapmaya muktedir olamadığı ağır bir kimya sanayidir.
Karaciğere durmadan kanın yığılması,onun önce büyümesine, sonra büzülmesine yol açar.Buna tıp dilinde “siroz” denir.Müzmin alkoliklerdeki siroz, mahvolmuş karaciğerin ifadesidir.(1)
Bütün bunlardan sonra yüce Allah’ın fermanını analım:
“Ey inananlar ! içki, kumar, putlar ve fal okları, şüphesiz şeytan işi pisliklerdir,bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz ki içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi? (3)
Aşırı alkol kullanımı önemli bir sosyal ve tıbbi sorundur. Bir çok toplumda orta düzeyde alkol kullanımı kabul edilebilir. Ancak aşırı alkol kullanımı karaciğer,pankreas,beyin ve dolaşım sistemine büyük hasarlar verir.
Beyin ve Sinir Sistemi
Aşırı alkol kullanımının beyin ve sinir sistemi üzerine önemli etkileri vardır. Alkol geçici bir bellek kaybına da neden olabilir. Gerek yeni içmeye başlayanlarda gerekse aşırı kullananlarda içtikleri dönemin tümünü ya da bir bölümünü unutmak sık görülen bir durumdur. Aşırı alkol kullananlarda,içki bırakıldıktan sonra birkaç hafta süren geçici bellek kayıpları da görülebilir. Ancak alkolden uzak durulduğunda bellek sorunları ortadan kalkabilir.
Aşırı alkol kullanımı uyku bozukluklarına ve bütün gece uyuduktan sonra bile sabah bit-km kal...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.