abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kedinin hayat döngüsü ingilizce 29 ekim hidroser dick francis menetmek ılgar bodrum yasalı alaycılık flaşh ototrof müdekkik ingilizce günlük konuşma dil almanyada yargı tırmalanma akan yıldız kavramalar hep silecek aerobik uygunluk programları eksik doğmak helik karidesçi elden bırakmamak mantık bilimi fiz mat yönetim teknolojileri ve örgütsel değişim davranış kavramı uyarıcılar tepkiler beyaz diş özeti ask mı para mı krom kromat avrupada türklerin yaşadıkları yerler starter kültür zaten tekit etmek gönlü olmak tapulama pert kefalet sandıkları akas telefonda kısa devre bileşke seksen defterin yapımı opalin eski ölçü aletleri ve özellikleri parsa yöndeş similasyon ac devre çözüm petrol borusu dramaturg ideolog onbir doğal sayıları pohpoh elektrik sayaç takımı ambalaj nedir iletişimde teknolojinin rolü türk dili integral hacim tsunami dadanma tecrübe aygıtlar hicaz yemen cephesi otlakçı hz.muhammedin saraylı absorpsion adıyaman maden yatakları sınıf dışı öğretim teknikleri akis bulvar adlî polis adım adım türkiye kabartıcı ilk okul bayrak şiirleri bayındırlık alanında yapılan yenilikler sınıfsal erkek dilekçe hakkı itiraz su kabı şuracık tokatlama osmanlı devletinde divan teşkilatı olimpiyat oyunları spor branşları akdeniz iklim bitki ve hayvan türleri gres pompası 17 ağustos çeçe koordine etmek capraz kur selçuk yaşar alaybey ilköğretim okulu getirtme kaç c++ french revolution


DURGUN ELEKTRİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 143451 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DURGUN ELEKTRİK

Elektrik Nedir ? (Tanım)
Grek (Yunan) dilinde kehribar ağacının adı elektriktir. Adı geçen toplumun bilginleri, bu ağacın kurumuş dallarının saç kıllarına sürtülmesinden sonra saman çöplerini çektiğini belirleyince, bu tip özellik gösteren tüm diğer cisimlere elektrik adını vermişlerdir.

Çok eski çağlarda ortaya konan elektrik kavramının kapsadığı alan durgun (statik) elektriktir. 16. yüzyıldan sonra hızlanan bilimsel ve teknolojik buluşların sonucunda ise durgun elektrik kavramının ötesine geçilerek, bugün yaşantımızın her alanında yararlandığımız elektrikli ve elektronik donanımlar geliştirilmiştir.
Elektrik Akımı Nedir ? (Tanım)
İletkenden (ya da alıcıdan) birim zamanda geçen elektrik yükü (elektron) miktarına akım denir. Akım, elektronların hareketiyle ortaya çıkar. Ancak eskiden akımın artı (+) yüklü oyuklar tarafından taşındığı sanıldığından, bugün de eski (klâsik) teorem kabul edilmektedir.
Başka bir deyişle, bir pilde akım, artı (+) uçtan eksi (-) uca doğru gider deriz. Ancak gerçekte akım eksi (-) uçtan artı (+) uca doğru akar.


Şekil 1: Artı (+) ve eksi (-) yüklerin iletken içindeki hareketi Şekil 2: Elektrik akımının iletkenden geçişinin basit olarak gösterilişi

Şekil 1de iletken içindeki artı (+) ve eksi (-) yüklü parçacıkların hareket yönleri gösterilmiştir.
Şekil 2de ise pilin eksi (-) ucundan çıkan elektronların pilin artı (+) ucuna doğru hareketi görülmektedir.
Elektrik devresinden geçen akım "I" ile gösterilir ve ampermetreyle ölçülür. Akımın birimi amper (A), denklemi, I = U/R [A] şeklindedir.


Şekil 3: Ampermetrenin devreye bağlanışı
Şekil 3de DC üreteciyle beslenen alıcının çektiği akımın analog tip ampermetreyle ölçülmesine ilişkin bağlantı şeması verilmiştir.
Akımın ast katları
Pikoamper (pA), nanoamper (nA), mikroamper (mA), miliamper (mA)
Akımın üst katları
Kiloamper (kA), megaamper (MA), gigaamper (GA)
Not: Megaamper ve gigaamper uygulamada pek kullanılmamaktadır. Akımın ast ve üst katları biner biner büyür ve küçülür.

Şimdi durgun elektrik konusunu deneylerle daha anlaşılır bir terzda anatmaya çalışalım.
1.Yüklü bir ebonit çubuğun suyu çektiğinin gözlenmesi
2. Elektrik yüklü cisimlerin birbirine etkisinin incelenmesi
(elektrik sarkacı)
3. Elektroskobun tanıtılması
4. Yüklü cisimlerin elektroskoba etkisinin incelenmesi
5. Yüklü cisimler arasındaki kıvılcım atlamasının gözlenmesi
(elektrofor deneyi)

YÜKLÜ BİR EBONİT ÇUBUĞUN SUYU ÇEKTİĞİNİN GÖZLENMESİ
DENEYİN AMACI: Elektrikle yüklenmiş yalıtkan maddelerde bulunan elektronların, uygun ortamda bir başka maddeye aktığını görmek.
HAZIRLIK SORUSU:
Yüklü bir ebonit çubuk çeşmeden akan suya yaklaştırılırsa suyun akışını etkiler mi? Tartışınız.
KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:
1.döküm ayak 4.şişe tutturucu 7.geniş beherglas 10.yün parçası
2.statif çubuk 5.kısa cam boru 8.tabanı kesik şişe 11.su
3.bağlama par...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.