abone ol




Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?




İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sözü kesmek kalaylı söyletme malzemelerin geri kazanımı anasınıfının fiziki çevresi zeytinyağı çin astronomi ve uzay bilimleri mantarlar alanlara göre meslekler tonton maki bitki örtüsü kıbrıs meselesi kalyoncu beriki coğrafya test cvd kaplama otsuz bitkiler döviz kuru enflasyon mümteni atatürkün hayatı ve kişiliği satranç sahtelik ittirmek ata sözlerin acıklaması türk büyükleri fiziko kimya pandomin erciyes volkanitleri döşeme yöntemleri çandır ilköğretim matematik sistemleri tez örnekleri c20 betonu onluk sayı sistemi ev adamı ataturkun muzıge verdıgı onem kaynakların araştırma yöntemleri duraksama terslik meyvedar atatürkün ögretmenlere rehber boşanma ve yaş kıçın kıçın toplumun ortak kullanım alanları lise matematik ders planı milli savunma organizasyonun gelişimi çizmeci antakya doru annemin hikayesi boru üretimi klima suyu matematik ve mizah eski uygarlıkların sayı sistemleri atatürkün insan sevgisi 0354 ben ismail bu benim yeni hat antifriz fonksiyonel yurt sevgisi ile ilgili şiir 2.murat nazım hikmet şiirleri izafiye islenme kimyasal olaylar semiyotik avogadro sayısı tolstoy üslubu cumhuriyetin önemi bahis inguinal herni silindir çeşitleri bilanço analiz programı tahta pamuk ayak vermek yazılım nedir 2000 cözüm matematik öss soru dövüş aval aval be the change you want to see in the world ay dönümü derece nedir anayasamıza göre haberleşme hakkı sultan ahmet yetkinlik analizi amper hesaplama art arda 1968 devrim saçmalık ahi sökün ceviz federal yönetim kazan türleri essay pahlama katıların öz kütlesinin ölçülmesi


ATOM MODELLERİ VE MODERN ATOM TEORİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :



Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 143549 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATOM MODELLERİ VE MODERN ATOM TEORİSİ



HAZIRLAYAN :
Gökçe SÖNMEZ

SINIFI - NUMARASI :
9/A - 724

ÖĞRETMENİN ADI SOYADI :
Müge GÜL

DERSİN ADI :
KİMYA


ATOMLARIN VARLIĞI İLE İLGİLİ TEORİLER

ATOM MODELLERİ
Maddenin tanecikli yapıda yani atomlardan olabileceği fikri insanlık tarihi kadar eskidir. Teos’ta doğmuş Anadolulu düşünür Demokritos (Demokritos), günümüzden 2500 yıl kadar önce (M.Ö. 500. yıllar) bütün maddelerin bölünemeyen parçalardan ibaret olduğunu belirtmiştir. Maddedeki değişmelerin bölünemeyen bu taneciklerin sayı; biçim ve dizilişlerindeki değişmeye bağlı olduğunu kabul etmiştir. Atomlar hakkında ilk bilimsen teori 1808 yılında John Dalton (Can Daltın) tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonra Thomsen, Rufherford, Borh, Brogli Born, Atom teorileridir. Daha sonra da Modern Atom teorisi ortaya atılmıştır.

1. John Dalton Atom Teorisi (1803)
2. Sir Joseph John Thomson Atom Teorisi (1902)
3. Ernest Rutherford Atom Teorisi (1911)
4. Borh Atom Teorisi (1913)
5. De Brogli Atom Teorisi (1923)
6. Born Atom Teorisi (1927)

1. Dalton Atom Modeli
Bilimsel anlamda ilk atom modeli 1807 yılında Dalton tarafından geliştirildi. Dalton, elementlerin ve bileşiklerin
birbirine dönüşebilmesini, bunlar arasında sabit oran ve
katlı oran yasalarının bulunmasını atomun varlığına delil olarak gösterdi.
Dalton atom modelinin varsayımları şunlardır:
1.Madde, çok küçük, yoğun, bölünemez ve yok edilemez atomlardan oluşmuştur.
(Çekirdek tepkimelerinden dolayı geçerliliğini yitirmiştir.)
2.Bir elementin atomları şekil, büyüklük, kütle ve özellik olarak birbirinin aynıdır, farklı elementlerin ki ise farklıdır. (İzotopların varlığı ile geçerliliğini yitirmiştir.)
3.Bir elementin kimyasal tepkimelere katılabilen en küçük parçası atomdur.
Atomla ilgili günümüzdeki bilgiler dikkate alındığında Dalton atom teorisinde üç önemli yanlış hemen fark edilir
1. Atomlar içi boş küreler değildir. Boşluklu yapıdadırlar.
2. Aynı cins elementlerin atomları tam olarak aynı değildir.Kütleleri farklı (izotop) olanları vardır.
3. Maddelerin en küçük parçasının atom olduğu ve atomların parçalanamaz olduğu doğru değildir. Radyoaktif atomlar daha küçük parçalara ayılarak daha farklı kimyasal özellikte başka atomlara ayrışabilir;proton, nötron, elektron gibi parçacıklar saça bilirler.

2. Thomson Atom Modeli
Thomson elektrik deşarj tüpleriyle yaptığı çalışmaların sonucunda, maddenin yapısında elektrikle yüklü taneciklerin varlığını saptamıştır. Yaptığı deneylerde tüm maddelerde negatif (-) yüklü taneciklerin (elektronların) varlığını gözlemiştir. Maddenin nötr yapıda olmasından dolayı (-) yüklü taneciklere eşit sayıda (+) yüklü taneciklerin de olması gerektiğini ileri sürmüştür. Atomun yapısında (+) ve (-) yüklü taneciklerin yani proton ve elektronun bulunduğunu belirten ilk modeldir.
Thomson atom modelinin varsayımları...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.