abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders armut küreselleşmenin zararları roş rötgen manipilasyon mazdek isyanı tetanoz belirtileri kutluk devleti nötralizasyon pervasızca dünyadaki göller yağız cima anomali hukuk iktisat anadolu efsaneleri oksijen solunum yagli boya resim teknikleri pitot tüpü brix su basmak 2005 öss soru çözümleri ardışık bölgelerdeki madenler suyun dunya caferi sadık beden eğitimi ekonomide enflasyon dil sevgisi derli toplu agrega deneyleri yapılışı mikroorganizmalar bina içi elektirik adamcağız doyasıya celik kiris 1001 gece elit mevlana hayati avrupada müzik kültürü çekimli diller müçtehit ala gün front page küvet mukadder çamur açma makineleri power point sunu anti virüs programı ekosistemlerin işleyişi daktilo kitabı takvimi kim buldu pompei duvar resimleri kavrama jean baudrillard kumun hacminin ölçülmesi dalgıç pompaları fatih özcan ört ki ölem stratejik yönetim unsurları amper hesaplama cumhuriyet yönetiminin ülkemize kazandırdıkları eşraflık 100 temel eser kıtapları korteks tenkitli cins isim al yazmalım selvi boylum çizme rol oynamak tıp tıp ayin izin almak panter romantiklik matematiğin günlük hayattaki yeri ve önemi geometrik şekillerin oluşumu rss 1980 zarar mhp elveda gül sarı eğitim ve kültür alanında inkılap trigonemetri sakızlaşma tıbbi tekstiller past continous tense iş gücü istatistikleri sinarit hulyalı prolog jet uçağı elektronik sıvacı kuşu azlık geri vermek acil yardım merkezleri sonuçlanmak stok kontrol


OPTIMIZATION (ENİYİLEME) NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 143822 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

OPTIMIZATION (ENİYİLEME) NEDİR?

Eniyilemenin temeli, verilmiş olan durumlarla mümkün olan en iyi sonuca ulaşmaktır. Ancak bir veya birden fazla akıl yürütmeler sonucunda bir çok ulaşılamayan, elde edilemeyen durum ortaya çıkmıştır. Bazen bir kişiye göre en iyi olan , diğer bir kişi için iyi kabul edilmemiştir. Bu durumda da en iyinin hangisi olduğuna karar vermek zorlaşmıştır.
Birinci adımda; matematiksel eniyileme problemi belirli konular seçmiş, bu konularla ilgili olarak tipik fonksiyonları kısıtlamalarla maksimum yada minimum hale getirmiştir. Kısıtlamaların en genel tipleri olan eşitlikler veya eşitsizlikler problemin tatmin edici verileri olmalıdır.
İkinci adım ise; eniyileme problemini çözmek için seçilecek olan matematiksel metodudur. Birçok metot genellikle, eniyileme teknikleri yada algoritma olarak adlandırılır.
Eniyileme tekniklerinin seçiminde belli bir yol olmadığı açıktır. Teori ve eniyileme tekniği 1945 yılında elektronik beyinlerin ortaya çıkmasıyla gelişmeye başlamıştır. 1950 yılında da matematiksel derslerde bir konu olarak eklenmiştir. Diferansiyel değişken hesapların da , değişken hesabında ki değişmelerin belirlenmesinde kullanılan bir yöntem haline gelmiştir.
Eniyileme probleminin ortaya atılması ve son yıllarda çözülmesi çok fazla ayrıntıya sebep olmuştur..Elde edilen örneklerle hızla gelişmiş ve eniyileme teknikleri 1957 yılında Bellman’a dinamik programlamaya giriş olmuştur. 1958 yılında pontryagin tarafından maksimum prensibi ortaya konmuştur.
Bu teknikler optimal kontrol ve dinamik sistemler probleminin çözümünün tasarlanmasını sağlamıştır.
Bu tip metotlar hala katlanarak gelişmektedir. Lineer olmayan sistemlerin çözümü için büyük önem taşır.
Basitçe incelersek, konunun geçmişinde ki birbirini takip eden gelişmeler; daha çok gradyent metotlar teorisinin ,quadratik fonksiyonlarla ele alınmasıdır.Lineer olmayan fonksiyonların çözümü oldukça zordur ve konunun güncel olarak araştırılması eniyileme için uygun değildir.Ancak algoritma tabanlı quadratik teorisi genellikle başarılıdır.
Bundan sonraki incelemelerde tipik en iyileme probleminin pratikleri meydana çıkmıştır.
1. İstatistikler
2. Aerodinamikler
3. Kimya mühendisliği
4. işletme araştırmaları
5. Ekonomi

PROBLEMİN İFADESİ

Bu problem verilen fonksiyonların maksimum yada minimum yapılmasında;
z=f(x)
in verilen kısıtlamalarla
g (x) b yada …..(1,2)
haline dönüştürülür bu ifade genel kısıtlanmış eniyileme problemidir.
Kısıtlamalar eşitlik ise ; klasik eniyileme problemi
g (x) = b
koşuluyla maksimum olur.
Fonksiyon eğer şeklinde yazılabiliyorsa ayrılabilirdir denir.eğer f(x) ve gi(x) ikisi birden ayrılabilirse bu durumda ayrılabilir programlama problemini elde ederiz.yi veya
yapar bu durumda z bu kısıtlamayla maksimum olur.

2. KLASİK KISITLANMIŞ EŞİTSİZLİKLERİN...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.