abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders granatlar sonsuz dişli dinimizin staj raporu muhasebe graf sosyal gelişim evlendirme dişli çark resimleri edebiyat ve bilim autocad 2000 osmanlı mutfağı genel kimya avrupada yenilik çimleme hafta sonu bir çift atatür dil ve anlatım soruları kültür ve dogal varlıklar takdim kaynak pozisyonları dil bayramı namus sözü ibret almak akaçlama anatomi boşluğu pratik beton karisimi hesabi taşımacılık kapasite kontrol 19.yüzyılda istanbul hayatı futbolda yabancı dil ders kitabı incelemesi ağır ayak damar türkiyede iklim hareket kanunları elektro kimya ıstampa karaya yardımcı kontaktör organ ve doku nakli servo motor kontrol toleranslı asitlerin yapısı ve özellikleri musa aleyhisselam als puan pic16f84 termometre kalıplamak mobilya yapım aşamaları charles türkiye enerji orman gibi tabak sanatı atıksu ses aleti trafık kazaları güneybatı dikiş ahiret desilitre scorm süt ürünleri 189 yüzyılda olan savaşlar hışır atatürkün gençliğe seslenişi firuzan değiştirim divizör hesabı sefine ilköğretim seminer atatürk ve ölçme havza genelgesi alman yazarların adları kemik nedir aynî iş günü hür teşebbüs polanya fino kenarortay teoremleri açık sözlü kurbağalarda üreme bütünleşik ambalaj sanayi nano biosfer 31. sayfa kelepçeleme atol dile gelmek yıldırımsavar öss mol soruları ilk tarımsal yerleşim sanat mikroskobun keşfi tezkire not vermek enerjinin önemi atmosfer tabakalarınin şekli mübaşir


KATKILANMIŞ BİR YARI İLETKENDE FERMİ ENERJİ SEVİYESİ:


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 143835 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KATKILANMIŞ BİR YARI İLETKENDE FERMİ ENERJİ SEVİYESİ:
(5.1.) ve (5.2) bağıntılarından görülmektedir ki bir yarı iletken malzemenin elektriksel özellikleri, serbest elektron ve delik yoğunluğuna bağlıdır. N ve p için verilen (5.9) ve (5.14) bağıntıları, hem has yarı iletkenler için, hem de katkılı yarı iletkenler için geçerlidirler, (5.9) ve (5.15) bağıntılarında, katkı yoğunluğu ile değişen tek para metre, EF Fermi enerji seviyesidir. EF nin sıcaklığa ve katkı atomu yoğunluğuna nasıl bağlı olduğunu görmek için, katkılanmamış bir yarı iletkende (bir has yarı iletkende), EF yasak enerji bandının ortasında bulunur. Yani serbest elektron ve dileklerin yoğunlukları eşittir. Kristale veren atomlar katıldığında, belli bir sıcaklıkta bütün veren atomların iyonlaştıkları kabul edilirse, iletim bandındaki ilk ND tane enerji seviyesi elektronlar tarafından doldurulacaktır. Böylece, valans bandındaki elektronların nasıl uyarma ile, yasak enerji bandını aşarak iletim bandına geçmeleri daha güçleşmiş olacaktır. Dolayısıyla, o sıcaklıkta, ısıl yoldan üretilen elektron – delik çifti sayısı azalacaktır. Fermi enerji seviyesi elektronlar için müsaade edilen enerji seviyelerinin elektronlar tarafından doldurulma ihtimalini gösterir. Buna göre, EF nin, iletim bandındaki pek çok enerji seviyesinin elektronlar tarafından doldurulduğu ve valans bandındaki delik sayısının az olduğunu belirtecek şekilde, iletim bandına daha yakın bir seviyede olması gerekir. Bu durum, Şekil 5.9 a da bir n tipi malzeme için çizilmiştir. Aynı şekilde düşünülerek, bir p tipi malzeme için de EF nin, Şekil 5.9 b de gösterildiği gibi, yasak enerji bandının ortasından valans bandına daha yakın bir seviyeye gelmesi gerektiği sonucuna varılır. Belirli bir katkı atomu yoğunluğuna sahip bir yarı iletkenin, örneğin bir n tipi yarı iletkenin sıcaklığı artırılırsa, ortaya çıkan elektron – delik çifti sayısı artacak ve bütün veren atomlar iyonlaştıkları için, iletim bandında ısıl yoldan elde edilen elektronların yoğunluğu, veren atomlar sebebiyle elde edilen elektron yoğunluğundan daha fazla olacaktır. Bu şartlar altında, deliklerin ve elektronların yoğunlukları hemen hemen birbirine eşit olacak ve kristal, has yarı iletken özelliği gösterecektir. O halde, ister n tipi ister p tipi malzeme olsun, sıcaklık artırılırsa Fermi enerji seviyesinin, yasak enerji bandının ortasına doğru kayacağı sonucuna varılır.
Bir n tipi malzemede, Fermi enerji seviyesinin bulunduğu yer, (5.25) bağıntısındaki
n = ND ifadesi (5.9) bağıntısında yerine konarak hesaplanabilir.

elde edilir ve EF çözülerek

bulunur.
Benzer şekilde, p tipi malzeme için de (5.28) ve (5.14) bağıntılarından

elde edilir. ise, (5.30) ve (5.31) bağıntılarının toplamı (ikiye bölünerek) (5.16) bağıntısını verir.
5.7 DİFÜZYON
Bir yarı iletkende yüklerin taşınması, iletim akımına ilave olarak, genel...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.