abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sürtünme maiyet desensiz 2 bilinmeyenle eşitsizlikler fransız heykel dönüşlü aşık veyselin hayatı bilgisayarı kim buldu uykulu dengelenme ve çatışma güzel konuşma ve yazma kabul varyak nedir söylev şasi ve karoseri karbonat seramikçilik bilesik orman kadastrosu ataturk ilke ve inkilaplari miladi takvim çocuk ve suç hurufat divane kronoloji nedir fatura nedır eğrim eğrim çanakkale şehitlerine bireysel öneri sistemi cisim su tankı öğrenci davranışları çıkıntı sübut yeni dünya organizasyonun gelişim süreci içinden geçmek dinleti kurtuluş savaşı konferans duvar resimleri yöntemi 1734 ahmet paşa antlaşması öğrenciler nasıl ödev yapmalı şişmanlamak faydacıl usb port ortodontis dansçı ameliyathane amip,oglena,paramesyum repeater tercihler propoganda dil teorisi atıcı beynelmilel hız vermek bilgisayarın kullanıldığı yerler erke dövünmek sunucu performans devralma ucak inis takimi çevremizde elektrik olmasaydı ne olurdu tig kaynak aflatoksin yeni urun uretme kalifiye boynuzsu müzakereci muhasebe kayıtları muayyen iklimlendirme soğutma ağaçsı 5. sınıf matematik çokgenler 2. mahmut ıslahatları kaptırma fair-play girme özel güvenlik ilk türk gazete yazarı tanıştırmak korniş tekstil boya makineleri harita mez dilekce yazma kimyasal semboller doga nedir polikarbon veli toplantı tutanağı nefron nedir agırlık ölçü birimleri yaya nedir ömer seyfettin diyet atatürkün vatan ve millet sevgisi tanrıcılık 29 ekim ile ilgili şiirler karbonhidrat ceşitleri hentbol pasif oyun metil etil keton


KATKILANMIŞ BİR YARI İLETKENDE FERMİ ENERJİ SEVİYESİ:


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 143835 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KATKILANMIŞ BİR YARI İLETKENDE FERMİ ENERJİ SEVİYESİ:
(5.1.) ve (5.2) bağıntılarından görülmektedir ki bir yarı iletken malzemenin elektriksel özellikleri, serbest elektron ve delik yoğunluğuna bağlıdır. N ve p için verilen (5.9) ve (5.14) bağıntıları, hem has yarı iletkenler için, hem de katkılı yarı iletkenler için geçerlidirler, (5.9) ve (5.15) bağıntılarında, katkı yoğunluğu ile değişen tek para metre, EF Fermi enerji seviyesidir. EF nin sıcaklığa ve katkı atomu yoğunluğuna nasıl bağlı olduğunu görmek için, katkılanmamış bir yarı iletkende (bir has yarı iletkende), EF yasak enerji bandının ortasında bulunur. Yani serbest elektron ve dileklerin yoğunlukları eşittir. Kristale veren atomlar katıldığında, belli bir sıcaklıkta bütün veren atomların iyonlaştıkları kabul edilirse, iletim bandındaki ilk ND tane enerji seviyesi elektronlar tarafından doldurulacaktır. Böylece, valans bandındaki elektronların nasıl uyarma ile, yasak enerji bandını aşarak iletim bandına geçmeleri daha güçleşmiş olacaktır. Dolayısıyla, o sıcaklıkta, ısıl yoldan üretilen elektron – delik çifti sayısı azalacaktır. Fermi enerji seviyesi elektronlar için müsaade edilen enerji seviyelerinin elektronlar tarafından doldurulma ihtimalini gösterir. Buna göre, EF nin, iletim bandındaki pek çok enerji seviyesinin elektronlar tarafından doldurulduğu ve valans bandındaki delik sayısının az olduğunu belirtecek şekilde, iletim bandına daha yakın bir seviyede olması gerekir. Bu durum, Şekil 5.9 a da bir n tipi malzeme için çizilmiştir. Aynı şekilde düşünülerek, bir p tipi malzeme için de EF nin, Şekil 5.9 b de gösterildiği gibi, yasak enerji bandının ortasından valans bandına daha yakın bir seviyeye gelmesi gerektiği sonucuna varılır. Belirli bir katkı atomu yoğunluğuna sahip bir yarı iletkenin, örneğin bir n tipi yarı iletkenin sıcaklığı artırılırsa, ortaya çıkan elektron – delik çifti sayısı artacak ve bütün veren atomlar iyonlaştıkları için, iletim bandında ısıl yoldan elde edilen elektronların yoğunluğu, veren atomlar sebebiyle elde edilen elektron yoğunluğundan daha fazla olacaktır. Bu şartlar altında, deliklerin ve elektronların yoğunlukları hemen hemen birbirine eşit olacak ve kristal, has yarı iletken özelliği gösterecektir. O halde, ister n tipi ister p tipi malzeme olsun, sıcaklık artırılırsa Fermi enerji seviyesinin, yasak enerji bandının ortasına doğru kayacağı sonucuna varılır.
Bir n tipi malzemede, Fermi enerji seviyesinin bulunduğu yer, (5.25) bağıntısındaki
n = ND ifadesi (5.9) bağıntısında yerine konarak hesaplanabilir.

elde edilir ve EF çözülerek

bulunur.
Benzer şekilde, p tipi malzeme için de (5.28) ve (5.14) bağıntılarından

elde edilir. ise, (5.30) ve (5.31) bağıntılarının toplamı (ikiye bölünerek) (5.16) bağıntısını verir.
5.7 DİFÜZYON
Bir yarı iletkende yüklerin taşınması, iletim akımına ilave olarak, genel...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.