abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
“BİLGİ TEKNOLOJİSİ VE ORGANİZASYONEL ÖĞRENMEDEKİ İKİLEMLER”


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144576 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

“Bilgi Teknolojisi ve Organizasyonel Öğrenmedeki İkilemler”
Makale Yazarı: Giovanni Masino
Yönetim Anabilim Dalı, Bologna Üniversitesi, Italya
Journal of Organizational Change Management
Volume 12 Number 5 1999 pp.360-376
ÇEVİREN: Araş.Gör. SEÇİL TAŞTAN

Bilgi Teknolojisi (IT:Information Technology), örgütlerde koordinasyon ve kontrol için teknoloji tabanlı bir yapı sağlamaktadır. Organizasyonel araştırmaların IT ile olan ilişkisi basit bir noktadan ileri gelmektedir. Öyle ki, IT fiziksel nesneler yerine, sonsuz bilgiyi yönetebilmeyi mümkün kılmaktadır. Böylece, IT işlerin ve karar alma süreçlerinin koordine edilmesinde ve kontrolünün sağlanmasında kullanılabilmektedir. IT, diğer pekçok geleneksel koordinasyon yöntemlerindendaha esnek, çok yönlü, kullanışlı ve etkin bir mekanizmadır. Diğer bir deyişle, IT’nin firmalar üzerindeki potansiyel etkisi örgütsel varlığın kalbi niteliğinde bir öneme sahiptir. Dikey kontrol ilişkileri üzerinde odaklanıldığında, literatürde bulunan belli başlı iki argüman ile karşılaşılmaktadır:
Kimi yazarlara göre IT, örgütün merkezi ve çevresi arasındaki iletişimin çok da etkili ve doğru bir biçimde gerçekleşmesini sağlamakta ve örgütleri daha merkezi bir örgüt modeli olmaya götürmektedir. Olası bir karar alma süreci tepe yönetim kademesinde gerçekleşmekte ve kararlar üst yönetim alanında toplanmaktadır. Çünkü IT, gücü elde edebilme ve var olan güç pozisyonlarının etkinliğini hiç yitirmeden onu sağlamlaştırabilme yöntem ve araçlarını sağlamaktadır. Bu bakış açısına göre, örgütsel yapılardaki güç, iletişimde ve diğer süreçlerde yer alan bilgilerde teknolojik etkinliğin güçlendirilmesiyle daha da arttırılmaktadır. Böylece, yönetsel ve operasyonel rollerin her ikisi de yerini teknolojiye bırakabilmektedir.
Diğer taraftan, başka yazarlar, IT imkanlarının bilginin firma içerisinde ve dışarısında kullanılabilme ve yayılma olanaklarının artmasından bu yana, daha merkezkaç (merkezi olmayan, adem_i merkeziyetçi) nitelikteki örgütsel yapıların yaygınlaştığının gözlemleniyor olması gerektiği konusunda tartışmalarını sürdürmektedir. Organizasyonel süreçlerdeki bu “bilgi şeffaflığı”, merkezkaç karar verme prensibinin gücünün artmasına yardımcı olmaktadır. Firmalar, farklı unsurlardan oluşan daha karmaşık çevrelerle ilişki kurma zorunluluğunda olduğunda, IT’deki gelişmelerin ve olanakların yardımıyla, bu karmaşa ortamlarında çok daha direk ve hızlı bir biçimde hareket edebilmektedir. Çevresel birimlerin otonomisi, esnekliği, yenilik getiriciliği ve dış çevredeki faktörlere ve onların ihtiyaçlarına çok daha hızlı karşılık verebilmeyi garanti etmektedir. İletişim akışı, IT ile desteklendirildiği sürece örgüt içerisindeki kontrol mekanizması gücünü asla kaybetmemektedir. Orta kademe yöneticiler, çevresel aksiyonları stratejik olarak yönetmek üzere merkezi hiyerarşi tarafından kullanılan IT mekanizması ile,...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.