abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders mısır yağı birleşmiş milletlerin görevleri kara yeli burkulma halkla iliskiler kampanyasi çocukluktan ergenlige dogru gelişme durum hikayeleri sevi atatürkün yardımseverliği petunya dna gen kromozon işi duman 7. sınıf iş ve enerji jeopolitik konum türkiye insan hakları sıcak mutfak uzay geometrisi kalkışılma hırka arkadaşlığın önemi giyimli yalın bir pazarda sadece eklem 17. ve 18. yüzyılda osmanlı devleti bilezikli asenkron motor yakıp yıkmak heveslenme maliye alanında yapılan yenilikler veri tabanı işlemleri anayasa nedır subaşı tüketici hakları kanunları özgeçmiş örnekleri 6. sınıf matematik testi ip atlamak ithalat muhasebesi mânia aşk şiirleri adenit topoloji vatandaşların sorumlulukları roma tarihi aldatmak tempo bir zamanlar atatürk dil ve edebiyata verdiği önem team siroz yüksek lisans sandık kriptoloji iktisat sanat nedir 9. sınıf köklü sayılar çelik türleri binbaşı strateji mikrometreler pablo picasso analog digital ısı projeleri kalma maddenin katı hali merkezkaç kuvvetı kaya suyu alkoller türkuaz ses bilimi koç makaslama oynanış 1435 yılında olan olaylar jeotermal kaynak demirin tarihi emlak değerleme parasal taban familya amblem nedir mukavemet örnek problemleri öz tahta alt diş kimyasal olaylar ve etkileri harita ve haritacılık uğraştırma antik yıkama teknik sunumlar yaşlı başlı yetişkinlik jeopolitik yapı tuz safra kesesi cad cam atatürkün kazandırdığı yenilikler mirza iki efendinin uşağı yeşil gece kitap özeti bestelenme ticari alacaklar


EĞİTİM PROGRAMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144597 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

EĞİTİM PROGRAMI
Program, Eğitim Programı, Öğretim Programı, Ders Programı, Kurs Programı gibi kavramlar ve tanımları eğitim literatüründe çoğunlukla farklı biçimlerde tanımlanmaktadır. Bu tanımlardaki farklılık Sosyal Bilimlerin doğasından kaynaklanan bir farklılıktır. Ertürk(1972)’ün ifadesiyle bu farklılıklar tanımlayanların “var olanı değil olması gerekeni tanımlama girişimlerinden” kaynaklanmaktadır. Tabii olarak ta tanımlayanların alan hakimiyetleri ve eğitimsel perspektifleri önemli rol oynamaktadır.
Ertürk (1984) “yetişek” olarak ifadelendirdiği kavramı “geçerli öğrenme yaşantıları düzenleme” Sönmez (1981) ise, aynı kavram çerçevesinde “kişide gözlenmesi kararlaştırılan hedefleri, bunları gerçekleştirebilecek düzenli eğitim ve sınama durumlarını içeren dirik bir bütün” olarak tanımlamaktadır. Sönmez’e göre bir yetişek beş öğeden oluşabilir. Bunlar:
• Kişide bulunması istenilen özellikler, yani hedefler
• Hedeflerin göstergesi olan davranışlar
• İçerik ve konunun örüntüsü, yani üniteler
• Her davranışı, öğrencilerin her birine kazandıracak eğitim durumları
• Her davranışı her bir öğrencinin kazanıp kazanmadığını, kazandıysa ne derece kazandığım yoklayan sınama durumları
Demirel (1999a:5) ise “öğrenene, okulda ve okul dışında planlanmış etkinlikler yoluyla sağlanan öğrenme yaşantıları düzeneği” olarak tanımlamaktadır. Varış (1978;17)’a göre eğitim programı “bir eğitim kurumunun amaçlarının gerçekleşmesine dönük tüm faaliyetleri” olarak tanımlamaktadır. Doğan, program ve öğretim tasarımı olarak ifade ettiği kavramı, öğrencilerin davranışında istenilen değişikliği meydana getirebilmek amacıyla kapsamlı ve ayrıntılı olarak yapılan öğretimi planlama ve değerlendirme çalışmaları olarak tanımlamaktadır.” Doğan’a göre eğitim programı, eğitim ihtiyacının değerlendirilmesini, diğer bir ifadeyle öğrencide meydana getirilecek davranış değişikliğinin belirlenmesini, buna ulaşmak için öğrencinin karşı karşıya geleceği içeriğin seçilmesini ve düzenlenmesini, öğretim materyallerinin geliştirilmesini, bu materyallerde uygulanacak öğretim yöntemlerinin seçilmesini ve amaca ne oranda ulaşıldığını belirlemek için değerlendirme araç ve standartlarının geliştirilmesini içerir bir tasarımdır(1 997:3).
Varış (1998) eğitim programını, bir eğitim kurumunun, gençler ve yetişkinler için sağladığı, milli ve eğitim kurumunun amaçlarının geliştirilmesine dönük tüm faaliyetler olarak tanımlamaktadır. Yalın(l 999: 8) ise, öğretme öğrenme sürecinin tasarlanması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi, çağdaş eğitim teknolojisi anlayışı çerçevesinde bir sistem bütünlüğü içerisinde ele almaktadır.
Yabancı eğitimcilerden Saylor ve Alexander (1959) programını, okulu, okul içi ve dışı bütün durumlarda beklenen sonuçlara ulaşmak için giriştiği büt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.