abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders insan kaynaklı bozulmalar ole 0286 anımsatma silindir hacmi uykucu ön deyi taşıl 17. yy. osmanlı dev devşirim 182 yürüyen ışık devresi nacak boynuz otu src çağrışmak dişli taşlama tefe efsaneler antolojisi taşıyış emin temiz bir çevre için derk mevlananın ahlak anlayışı eğrisel oyun etkinlikleri adam boyu tpm nedir akdeniz ormanları tuz nedir yuvarlak sayı ezme boya yatma küçük izciler afrika kıtası genel özellikleri Fenikeli eksik gelmek lider ve nitelikleri bursluluk hazır tez kapakları konu alanı kitap inceleme matematik denklem soruları damla damla osmanlı devletinde bilim geometrık sekıllerın tarıhı çocuk olmak endüktif eğitim için aile iş makinalari milli egemenlik şiirleri rolle teoremi türk edebiyatı bölümleri mazdek isyanı gen aktarımı havsala spiril atom bombasının zararları marka ve korunması geometri açılar laser mühendislik saklı inönü savaşı orta malı haberleşmenin geçmişi ciddî piktogram hinterlant tasarrufla ilgili atasözleri musanna söktürme boyamak konjoint güç üretiminin zararları zevkli gelmek sözlüğü pnömatik donakalmak belgesel film ve propaganda hiperbolik ikiztepe mermer üretim fabrikası inceleme semboller hayıt istiklal marsi soz sanatlari seza orhun anıtları görümce arshimed ormanların ülke ekonomisine yahudilikteki on emir hacı bektaş velinin hayatı canlıları sınıflandırma turizm istatistik peri masalı mertek etkili takım çalışması güneş takviminde hangi aylar vardır eğlence siber iletişim


EĞİTİM PROGRAMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144597 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

EĞİTİM PROGRAMI
Program, Eğitim Programı, Öğretim Programı, Ders Programı, Kurs Programı gibi kavramlar ve tanımları eğitim literatüründe çoğunlukla farklı biçimlerde tanımlanmaktadır. Bu tanımlardaki farklılık Sosyal Bilimlerin doğasından kaynaklanan bir farklılıktır. Ertürk(1972)’ün ifadesiyle bu farklılıklar tanımlayanların “var olanı değil olması gerekeni tanımlama girişimlerinden” kaynaklanmaktadır. Tabii olarak ta tanımlayanların alan hakimiyetleri ve eğitimsel perspektifleri önemli rol oynamaktadır.
Ertürk (1984) “yetişek” olarak ifadelendirdiği kavramı “geçerli öğrenme yaşantıları düzenleme” Sönmez (1981) ise, aynı kavram çerçevesinde “kişide gözlenmesi kararlaştırılan hedefleri, bunları gerçekleştirebilecek düzenli eğitim ve sınama durumlarını içeren dirik bir bütün” olarak tanımlamaktadır. Sönmez’e göre bir yetişek beş öğeden oluşabilir. Bunlar:
• Kişide bulunması istenilen özellikler, yani hedefler
• Hedeflerin göstergesi olan davranışlar
• İçerik ve konunun örüntüsü, yani üniteler
• Her davranışı, öğrencilerin her birine kazandıracak eğitim durumları
• Her davranışı her bir öğrencinin kazanıp kazanmadığını, kazandıysa ne derece kazandığım yoklayan sınama durumları
Demirel (1999a:5) ise “öğrenene, okulda ve okul dışında planlanmış etkinlikler yoluyla sağlanan öğrenme yaşantıları düzeneği” olarak tanımlamaktadır. Varış (1978;17)’a göre eğitim programı “bir eğitim kurumunun amaçlarının gerçekleşmesine dönük tüm faaliyetleri” olarak tanımlamaktadır. Doğan, program ve öğretim tasarımı olarak ifade ettiği kavramı, öğrencilerin davranışında istenilen değişikliği meydana getirebilmek amacıyla kapsamlı ve ayrıntılı olarak yapılan öğretimi planlama ve değerlendirme çalışmaları olarak tanımlamaktadır.” Doğan’a göre eğitim programı, eğitim ihtiyacının değerlendirilmesini, diğer bir ifadeyle öğrencide meydana getirilecek davranış değişikliğinin belirlenmesini, buna ulaşmak için öğrencinin karşı karşıya geleceği içeriğin seçilmesini ve düzenlenmesini, öğretim materyallerinin geliştirilmesini, bu materyallerde uygulanacak öğretim yöntemlerinin seçilmesini ve amaca ne oranda ulaşıldığını belirlemek için değerlendirme araç ve standartlarının geliştirilmesini içerir bir tasarımdır(1 997:3).
Varış (1998) eğitim programını, bir eğitim kurumunun, gençler ve yetişkinler için sağladığı, milli ve eğitim kurumunun amaçlarının geliştirilmesine dönük tüm faaliyetler olarak tanımlamaktadır. Yalın(l 999: 8) ise, öğretme öğrenme sürecinin tasarlanması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi, çağdaş eğitim teknolojisi anlayışı çerçevesinde bir sistem bütünlüğü içerisinde ele almaktadır.
Yabancı eğitimcilerden Saylor ve Alexander (1959) programını, okulu, okul içi ve dışı bütün durumlarda beklenen sonuçlara ulaşmak için giriştiği büt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.