abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders beşeri sosyal hareketlilik sülük gibi iklimlendirme ve sogutma galileo anadolu tarihi erzincan acayip hayvanlar münafık sina çölü neşet günal grafik tasarımcı çağdaş müzik bura hiroşimadır bahariye bir doğrunun çembere göre durumları sait faik abasıyanık hikayeler özeti comparative soruları islam uygarlığı çevresinde gelişen türk edebiyatı badminton kavi karmasık sayılar futbol diziliş ve sistemler senatoryum hacmin formülü genetikte gelişmeler gestapo otomotiv stajı yaşanmışlık tasvip erzincan deprem biyolojik zenginlik soylu soplu elips türkiyede bilimsel çalışmalar sendikalı ferz han duvarları açıklama sırasında anne sütü işlev yitimi savaşla ilgili kompozisyon mobilya bölümü kirpiksi sövme nahoş game theory morarma 1920 moda doğru grafiği test men in black patriyot mezopotamya uygarlığı bedensel engelli ağaçkakan orhun kitabeleri kaza etmek gündelikli sould pic16f84 termometre anjio kars cumhuriyeti otoman aş ocağı açısal sindirim sistemi için organ bağışı hayvan barinaklari kompanzasyon sistemleri ağlamak demokrasinin tarihi bozum olmak bozguncu 9. sınıf tarih kitabı özeti oranları vekaletname yer adları efsaneleri cengiz han ve moğol devleti solgun kılçık batması ölçü vermek tokalaşmak avrupalı aylık monografi etkinlik pala bıyık sekili insan felsefesi tırtıklı türkçe kitabı karabina yeni orta asya reklam yönetimi fabrikanın tarihçesi asliye başkalık sakin sakin birim vektörler karamuk kaplamacılık ingilizce öğren


KOBALT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144609 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KOBALT
Özellikleri:
Atom numarası:27 Erime noktası:1,495oC
Atom ağırlığı:58,9332 Kaynama noktası:2,870oC
Özğül ağırlığı:8,9(20oC’de) Degerliği:2,3
Elektronların yerleşimi: 2-8-15-2 Ya da (Ar)3d7 4s2
Kobalt(Co),periyodik tablonun VIII. Grubunda yer alan kimyasal element.Ferro-mağnetik bir metal olan kobalt özellikle ısıya dayanıklı ve mağnetik alanlarda kullanılır.
Kobalt birleşikleri yüzyıllardan beri sırlara ve seramiklere mavi renk kazandırmakta kullanılagelmiştir.Kobalt metalini ise yaklaşık 1735’te İsveçli kimyacı Georg Brandt ayırmayı başardı.Kobalta İÖ 3000’lere ait Mısır heykellerinde ve Pers kolye boncuklarında, Pompei kalıntılarında, Çinde tang hanedanı döneminden(İS 618-907) kalma camlarda ve daha sonraları Ming hanedanı döneminin mavi porseleninde rastlanmıştır. “Kobald”adı ilk kez 16. yüzyılda, bakır cevheri olduğu sanılan ama daha sonraları zehirli arsenikli kobalt içerdiği anlaşılan cevherler için kullanıldı.Brandt, 1742’de bu cevherlerin mavi renğinin kobaltan geldiğini buldu.
BULUNDUĞU YERLER KULLANIM ALANLARI VE ÖZELLİKLERİ
Kobalt doğada yaygın bulunmakla birlikte yer kabuğunun yanlızca %0,001’ini oluşturmaktadır.Yer ve gök taşı kökenli nikelli demirde, Güneşin ve yıldızların atmosferlerinde, ömür elementlerle birleşmiş halde doğal sularda, okyanus tabanlarındaki yumruklarda, toprakta, bitkilerde ve hayvanlarda az miktarda kobalta rastlanır.
Kobalt Orta Asya ve eski Sovyetler Birliğindeki bakırlı kobalt cevherlerinde sülfürler (karolit,sijenit ve lineyit mineralleri) ve yükseltgenmiş heterojenit (hidratlı kobalt oksit),asbolit (manğanez oksit ve kobalt oksit karışımı) ve karbonatlı sferokobaltit mineralleri halinde bulunur.Fas ve pek çok ülkelerde çıkarılan smaltit, saflorit ve skuterudit gibi kobalt arsenurlerde ve sülfoarsenürlerde kobaltit ve arsenat eritrit gibi minerallerde eser halde yer alır.Çoğu demir, nikel, bakır,gümüş, manğan, çinko ve arsenik cevherlerinde eser miktarda bulunan kobalt bu cevherlerden bir yan ürün olarak elde edilir.
Kobalt, sığır ve koyun gibi geviş getiren hayvanların beslenmesinde ve insandaki alyuvarlakların olğunlaşmasında gerekli olan B12 vitamininde yer alır.
Parlatılmış kobalt, maviye çalan gümüş beyazı rengindedir.Kobaltın bilinen başlıca iki ayrı biçimi (allotrop) 417oC’nin altında kararlı olan yakın birleşmiş kübik yapı ile yüksek sıcaklıklarda kararlı olan yüz merkezli kübik yapıdır.Kobalt, 1.121oC’ye (metaller ve alaşımlar arasında bilinen en yüksek Curie noktası) kadar ferromagnetiktir; bu nedenle yüksek sıcaklıklarda magnetik özelliğe gereksinim duyulan malzemelerin yapısında kullanılır.Doğal kobalt tümüyle kararlı izotopu olan kobalt-59’dan oluşur;en uzun...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.