abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders performans anketleri lale devri şairleri bodrum tarihi guatr eğrelti peygamberler tarihi karadenizin kıyı uzunluğu sağlık hizmetlerinde özelleştirme scon basınçla ilgili sorular atatürkün vatan ve millet sevgisi neva suya düşmek makine staj biyolojik kirleticiler kadıncıl fiiller ve sıfatlar ezel general elektrik efsane özellikleri afakî salt nem horner metodu biyoloji sunuları hidrolik enerji tunceli yasemin çiçeği beceri geliştirme araçları ahmet telli virüs meşin matris determinant piramidin özellikleri alanı ve hacmi pentium öz kardeş bina 19.yy osmanlı devletinde ekonomi atatürkün bilim ve sanat ile ilgili sözleri sinek sıklet 4. murat bağdat mag kaynağı kontrolcü çocuk hakları akım gök küresi katıların çözünürlüğü bağıntı matematik rampalı kibar ısınma çalışmaları ön ödeme at gibi atatürk hizmetleri yaklaştırmak diktatörlük tiryaki süsleyici residue arşivleme nedir lâcivert taşı küşayiş kpss matematik özet bilgisayarın kullanım amaçları örgüt yapısı şarap rengi bölgeler haritası sayıların doğuşu turk asker uğurlama törenleri atatürk bilim ve taşlamak jilet gibi geçişme gripli peçe karar verme teknikleri komik piyes müzayaka topal osman bilgisaar destekli eğitimin ararları ve zararları üniversiteler arası sözün doğrusu açtırma mürver ölçülmek solma parasızlık kırşehir yöresi develer hakkını vermek tercih robotu hidrosefal bilim müzesi ormanda ölüm yokmuş 0216 sadrazamlık sözlükçü modern devletin doğası zeytincilik anüs


KOBALT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144609 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KOBALT
Özellikleri:
Atom numarası:27 Erime noktası:1,495oC
Atom ağırlığı:58,9332 Kaynama noktası:2,870oC
Özğül ağırlığı:8,9(20oC’de) Degerliği:2,3
Elektronların yerleşimi: 2-8-15-2 Ya da (Ar)3d7 4s2
Kobalt(Co),periyodik tablonun VIII. Grubunda yer alan kimyasal element.Ferro-mağnetik bir metal olan kobalt özellikle ısıya dayanıklı ve mağnetik alanlarda kullanılır.
Kobalt birleşikleri yüzyıllardan beri sırlara ve seramiklere mavi renk kazandırmakta kullanılagelmiştir.Kobalt metalini ise yaklaşık 1735’te İsveçli kimyacı Georg Brandt ayırmayı başardı.Kobalta İÖ 3000’lere ait Mısır heykellerinde ve Pers kolye boncuklarında, Pompei kalıntılarında, Çinde tang hanedanı döneminden(İS 618-907) kalma camlarda ve daha sonraları Ming hanedanı döneminin mavi porseleninde rastlanmıştır. “Kobald”adı ilk kez 16. yüzyılda, bakır cevheri olduğu sanılan ama daha sonraları zehirli arsenikli kobalt içerdiği anlaşılan cevherler için kullanıldı.Brandt, 1742’de bu cevherlerin mavi renğinin kobaltan geldiğini buldu.
BULUNDUĞU YERLER KULLANIM ALANLARI VE ÖZELLİKLERİ
Kobalt doğada yaygın bulunmakla birlikte yer kabuğunun yanlızca %0,001’ini oluşturmaktadır.Yer ve gök taşı kökenli nikelli demirde, Güneşin ve yıldızların atmosferlerinde, ömür elementlerle birleşmiş halde doğal sularda, okyanus tabanlarındaki yumruklarda, toprakta, bitkilerde ve hayvanlarda az miktarda kobalta rastlanır.
Kobalt Orta Asya ve eski Sovyetler Birliğindeki bakırlı kobalt cevherlerinde sülfürler (karolit,sijenit ve lineyit mineralleri) ve yükseltgenmiş heterojenit (hidratlı kobalt oksit),asbolit (manğanez oksit ve kobalt oksit karışımı) ve karbonatlı sferokobaltit mineralleri halinde bulunur.Fas ve pek çok ülkelerde çıkarılan smaltit, saflorit ve skuterudit gibi kobalt arsenurlerde ve sülfoarsenürlerde kobaltit ve arsenat eritrit gibi minerallerde eser halde yer alır.Çoğu demir, nikel, bakır,gümüş, manğan, çinko ve arsenik cevherlerinde eser miktarda bulunan kobalt bu cevherlerden bir yan ürün olarak elde edilir.
Kobalt, sığır ve koyun gibi geviş getiren hayvanların beslenmesinde ve insandaki alyuvarlakların olğunlaşmasında gerekli olan B12 vitamininde yer alır.
Parlatılmış kobalt, maviye çalan gümüş beyazı rengindedir.Kobaltın bilinen başlıca iki ayrı biçimi (allotrop) 417oC’nin altında kararlı olan yakın birleşmiş kübik yapı ile yüksek sıcaklıklarda kararlı olan yüz merkezli kübik yapıdır.Kobalt, 1.121oC’ye (metaller ve alaşımlar arasında bilinen en yüksek Curie noktası) kadar ferromagnetiktir; bu nedenle yüksek sıcaklıklarda magnetik özelliğe gereksinim duyulan malzemelerin yapısında kullanılır.Doğal kobalt tümüyle kararlı izotopu olan kobalt-59’dan oluşur;en uzun...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.