abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders aziz sivaslıoglu rampalı likidite nedir atmosfer basıncına arızalanma hücre bölünmesi çeşitleri atomlar arası kimyasal bağlar asetilen sınırlanma hak ediş cilt bakımı tozlaşma olayı kanalcık yürüyen ışık devresi anıt mezar su yürümek sancaktar kapı ağası gaflet alıkoyma fransa nın bayramları anakart bölümleri ve özellikleri yol erkân bilgisayarlı muhasebe miladi hicre çevirme elektro kaynak çeşitleri dolaşım sistemi resimleri büro yönetimi ve sekreterlik ahmet lutfi kazanci sıralama alabaş harmonik titreşim atatürkün teknoloji ile ilgili sözleri gözü pek faydalanma örgütlenmek dönut sıcak dövme 10. sınıf yıllık plan çevre ve okul voleybol sahasının ölçüleri düzleşme yılgın ingilizce olarak kendını tanıtma vampir sigorta konusu story uluç reis dış ticaret maliyet hesapları al bayrak (veya sancak) monopol piyasa nedir boş ol (veya olsun) deprem alarm projeleri hinduizm anlaştırma öğmek teokrasi flip floplar bir el izinname mıncıklama nufus hizmetleri formalite les miserables konvolüsyon kılı kılına bil çizgili süratlenme ring end open end dökme demir kılıçlamak seçmen sayı basamağı ingilizce odevleri tortul taşları kan değişikliği böbrek hastalığı toronto istanbulun kurtuluşu şiir son anayasamız dirayetli aktör ataturkun bilimle ilgili sozu 0 neden 1 dir adapte olmak 7a ve 7b yahya kemal beyatli ve tevfik fikrette istanbul zaaf saymak müzik odası psikopati fabrikatör lüzum var insan felsefesi zafer bayrami sulta centilmenlik şart fizik slayt


“KAFA TAMİRCİSİ” ADLI OYUNUN GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU AÇISINDAN İNCELENMESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144629 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

“KAFA TAMİRCİSİ” ADLI OYUNUN GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU AÇISINDAN İNCELENMESİİsmail Hakkı Baltacıoğlu, batı taklitçiliği yerine geleneklerden yola çıkılması gerektiğini ve Türk Geleneksel yapısının buna yeterli olduğunu söylemiştir.

Yazar, “sahne, aktörlerin rahatça girebilmesi için icat ve kabul edilmiş olan bir kerevetten başka bir şey değildir” deyip “köy temsilleri ve ortaoyununun seyirciler için sahne boş bir meydandan ibarettir”, düşüncesinden yola çıkarak sahnenin yardımcı ve teknik bir eleman olduğunu söylemiştir.

Geleneksel Türk Tiyatrosunda kullanılan yanlış anlama motifini oyunda Halıcı Ahmet ile Kafa Tamircisi arasında geçen muhabbette “Eflatun’u” Ahmet’in renk olarak algılamasıdır.

İsmail Hakkı Baltacıoğlu “Kafa Tamircisi” adlı oyununda dekor, kostüm, sahne, gevşek doku- parçalı yapı gibi Geleneksel Türk Tiyatrosu öğelerinden faydalanmıştır.

Yazar, Ortaoyunu’nda olduğu gibi dekor ve kostüm sınırlamasına gitmemiş, oyunda ulusal mekan olan “kahve” ve “sokak”ı kullanmıştır. (Kahve bir vesile ile çeşitli tiplerin uğradığı yer) Ortaoyunu’nda paravan ve seyirciyle çevrelenmiş palanganın dışında yardımcı malzeme yoktur. Yani oyuncu en az malzemeyle en çok şeyi gösterir. Kafa Tamircisi oyununda da dekor için herhangi bir yerde kurulabilecek basit malzemeler yeterlidir. Kahve önünü andıran sokak, bir kafa tamircisi tabelası dekor için kafidir.

Yazar, oyunu “aydınlar için değil bütün halk için” yazdığını savunurken, Karagöz ve Ortaoyunun sadeliğinden yararlanmıştır.

Oyunun eksen kişisi Halıcı Ahmet, saf, ideal ve halkçı özellikleriyle Karagözü çağrıştırmaktadır. Halıcı Ahmet yalan söylemiyor ve meşru bir kazançla geçinmek istiyor. Kafa Tamircisi ise dönemin aydın tipiyle Hacivat’ı imlemektedir.

Meddah, Karagöz ve Ortaoyununda gevşek bir doku ve parçalı bir yapı vardır. Her üç tür de bölümler kendi içinde yer değiştirebildiği, uzatılıp kısaltılabildiği gibi ana bölümü oluşturan fasıllarında gevşek bir dokusu vardır. Baltacıoğlu’nda “ Kafa Tamircisi” oyunuda gevşek doku – parçalı yapıdadır. Çünkü, bölümler uzatılıp kısaltılabilir. Kişiler bir vesileyle ardı ardına oyun yerine geliyor. Kişilerde ekleme ve çıkartmalar da mümkün olabilir. Fakat bölümlerin yeri değiştirilemez. Oyun belli bir bütünlük içinde gidiyor, bu yüzden yapısı bozulabilir. Oyunun olay örgüsünde neden – sonuç bağlantısı olduğu için özdeşleşme yaşamak olasıdır. Bununla da Geleneksel Türk Tiyatrosunun amaçladığı soyutlamayı engellemektedir.ÖZ TİYATRO KURAMIİsmail Hakkı Baltacıoğlu, öz tiyatro kuramı ile sahne, perde, dekor, makyaj, kostüm, metin ve suflör gibi tiyatro elemanlarının asıl amacı aktöre yardımcı olmaktır ve böylece tiyatronun özünün aktör olduğunu söylemekted...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.