abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
İPEK YOLU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144655 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İPEK YOLU
Bilinen ilk ipek yolu M.Ö. birinci yüzyılda ortaya çıkmıştır. Arkeolojik kazılarda bulunan eserler ve tarihi kaynaklar dünyanın en eski iki bölümü arasında ulaşım amacıyla kullanılan İpek yolunun iki ayrı koldan oluştuğunu ve bu kollardan Altay dağlarıyla, Pamir arasındaki geçidin pek kullanılmayıp daha çok tarım havzasından geçen kuzey ipek yolunun kullanıldığını gösteriyor.
Bu yol hakkında Herodot’un M.Ö. 430 tarihli notları sayesinde bilgi edinmekteyiz. Herodot bu düzergahın çinin batı eyaleti olan Kansu’ya kadar gittiğini söyler. Ona göre bu yolun başlangıç noktası Don ırmağının denize döküldüğü yerdir. Bu yol doğuda Partların oturduğu topraklara varmadan kuzeye kıvrılmaktadır. Oradan itibaren hem Tiyenşanların kuzeye giden deve kervanları tarafından kullanılmakta hem de Turfan ve Hami üzerinden Kansu eyaletine ulaşmaktadır.
Herodot’un notlarından göze çarpan bir kısım vardır ki burası da “Ormanlık Bölge” diye tarif edilen yerdir. Arkeolojik kazılar batıdaki Seyma ve Turbino mezarlıklarının açılmasından sonra buradan bulunanlar bu yolun Orta Urartulardaki kama nehrini takip eden ural geçidiyle Sibirya’ya ulaşan Uraltular ile Çin arasında tarih öncesinde zamanlarda bir ticaret yolunun varlığını göstermektedir. Kazılar sonucu bulunan eşyalar arasındaki “ Yada taşı yüzüklerinin” hepside yanı maddeden ve aynı biçimde imal edilmiştir. Yada taşı Çin’de çok değerliydi.
Bu taş gök tanrının imparatora kut vermesinin ve Gök tanrının kutsanmasının sembolüdür. Urallarda hiç yada taşı bulunmadığına göre bu taşların Çin’den geldiği aşikardır. Ayrıca burada yada taşlarından başka Geç-Şang-Hancelanı dönemine ait bronz baltalar ve kamalarda bulunmuştur. Demek ki daha M.Ö. ikinci binin sonunda bu bölgede Çin ile ticaret bağlantısı kurulan bir yol olmuştur.
Fakat Çinin batıya sattığı bu yada taşlarına karşılık onanlardan ne aldığı henüz anlaşılamamıştır. Yapılan tahminlere göre bronz imali için gerekli olan bakır madeninin alınmış olabileceğidir.

HERODOT’UN KUZEY İPEK YOLU ŞEHİRLERİ ÜZERİNE NOTLARI
Mikan döneminde mevcut olduğu gibi Herodot gerek tüccarların Budinlilerin başkentinden 15 gün süren bir yolculuktan sonra Urala vardıklarını anlatır. Bu şehir ormanlık bölgenin içindedir. Herodot bu ticaret yolunun devamının Thyssagetlerin oturduğu bölgeden geçerek “var" ırmağına ulaştığını söyler. Bu ırmak Volga ile aynı ırmaktadır. Yol oradan itibaren Orta Asya’ya doğru devam eder. Herodot bu yol güzergahındaki durak yerlerini bu şehirlerde oturan kavimlerin adlarıyla tek tek vermiştir.
Bu şehirler sadece tercümanların değil aynı zamanda ilçelerinden altı tepesinde kervan kılavuzlarının da değiştirildiği anlaşılan menzillerdir. Bu durum mesafesinin çok büyük olmasından ileri gelir. Kiralanan bu kervan kılavuzları yinede yolun bazı kıvrımlarını ancak bilebilmekteydiler. bu yüzden tercümanlar yol boyunca 7 defa değişmekteydi. Bu yolda ticaret y...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.