abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders özerklik kavram sığıntı gülle milletvekili yaşı güvenlik sınav sonuçları elektronık staj dosyası sayısal elektronik yuvalanma doping türk inkılabına bakışlar gezi tanimi terazi nodul swap 14. yüzyıl divan edebiyatı şairleri olsa olsa oks puan çala kürek titrasyon mastarlar jean baudrillard karyola beyincik türkler kitap özeti doğurtma pehlivanlık araba kazaları acikogretim sinav açılar la ilgili çıkmış sorular 1 bar kaç kilogram kompetitif antiloplar pürçük yıldız sarayı sesteş kanserli al yazmalım selvi boylum hoşgörülü birey nasıl olur taşlamak girişilme vatan ile ilgili yazı yonca kız göç sürecinde islam voleybolda savunma adam öldürme anımsanma ac kıyıcı yüzler basamagı yeni urun uretme psikolojide yaklaşımlar atatürk ve 19 mayıs bağımsız idari otoriteler sıkıntısı olmak siyahlık define harita voleybol tarihi alo daphnia türkiyede ham petrol göçeri gider+bütçe banka ingilizce hikayeler dilin oluşumu çokgenler ve özellikleri alevlenme ikinci dereceden denklem sistemleri tarih ders sunumları takıştırma hesap işi uzun atlama men insan derisi cool edit merceklerde görüntü yap işlet devret beydeba hayatı determinist istanbul bilgi çeşitleri alan ölçü birimi dönüm inanc ve davranıs iliskisi mantarların yapısı 1 litre kac kg ışığın yansıması ve yansıma kanunları süreğen kırsal yerleşim mızıkçılık kıl payı psikolojik yaklaşımlar şeyh galib spekülâtör timsahlar astreoid taşlıcalı yahya keçecilik mücevherci mikroskobun kısımları


RADOAKTİVİTE NEDİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 1447 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1.RADYOAKTİVİTE 1.1.Radyoaktivite Nedir ? 1800’lerin sonlarına doğru Alman Fizikçisi Wilhelm Röntgen, bir elektron demetinin cama çarptığında, yeni ve garip bir ışınım oluştuğunu keşfetti. Bu ışınlar bilinmeyen bir yapıda olduklarından “ X ışınları “ olarak isimlendirildi. Bu keşiften iki ay sonra, Fransız fizikçi Henry Becquerel değişik elementleri siyah fotoğrafik plakalarla sardığı bir deney yaptı. Amaç bu elementlerin ışın yayıp yaymadıkları idi. Becquerel uranyum gibi birkaç elementin herhangi bir enerji girişi olmadan enerjili ışınlar yaydıklarını buldu. Becquerel’in deneyinin anlamı, bazı doğal olayların bazı elementlerin enrjili x ışınları yaymalarından sorumlu olduklarıdır. Buda göstermektedir ki, bazı elementler doğal olarak kararsızdırlar. Çünkü bu elementler, değişik enerji çeşitlerini kendiliklerinden salmaktadırlar. X ışınları gibi, enerjili parçacıkların kararsız atomların bozunumlarından salınmalarına Radyoaktivite denir. Başka bir tanımla, bir atom çekirdeğinin , tanecik veya elektromagnetik ışıma yayarak parçalanmasına Radyoaktivite denir. Söz konusu parçalanma kendiliğinden olabildiği ( Doğal Radyoaktiflik ) gibi uyarılma yoluyla da oluşturulabilir ( yapay radyoaktiflik ) ; bu durumda ya kinetik ya da elektromagnetik biçimde enerji açığa çıkar. Dalga, parçacık veya foton olarak adlandırılan enerji paketleri ile yayılan enerjiye Radyasyon adı verilir. 1.2. Radyoaktif Elementler, Radyoaktif Parçacıklar ve Özellikleri Radyoaktiflik bir atomun çekirdeğinde başlar. Atomları da proton ve nötronların oluşturduğu bir çekirdek ve bu çekirdeğin etrafında dönen elektronlar oluşturur. Ağır elementler ( çekirdeğinde 83’den fazla proton barındıranlar ), kararsız oldukları için daha küçük atomlara dönüşürler. Bu parçalanma esnasında, çekirdekten parçacıklar ve enerji dalgaları açığa çıkar. Bu yolla enerji veren elementlere Radyoaktif Elementler adı verilir. Radyoaktif elementler temel olarak Alfa, Beta ve Gama olmak üzere 3 ana tip enerji salınımında bulunurlar. 1. Alfa radyasyonu, (+) yüklü parçacıklardan oluşur ve bir kağıt parçası tarafından durdurulabilir. 2. Beta radyasyonu, elektronlardan oluşur. İnce bir alüminyum levha ile durdurulabilir. 3. Gama radyasyonu ise ışık hızında hareket eden enerji dalgalarından oluşmaktadır. Alfa, Beta ve Gama radyasyonu aynı zamanda iyonlaştırıcı radyasyon olarak da adlandırılırlar. Bir başka deyişle, diğer atomların elektronlarını ayıracak yeterli enerjiye sahiptir.Gama ışınları bir materyal içine girip, uzunca yol alabildikleri ve kimyasal bağları bozabildiklerinden, radyoaktif materyaller ile çalışılırken en büyük tehlikeyi oluşturmaktadırlar. Bu radyasyonların özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz. 1. Hızları ışık hızına eşittir. 2. Geçtikleri tüm ortamlara enerji transfer ederler. Enerji frekansları ile doğru, dalga boyları ile ters orantılıdır. 3. Boşlukta düz bir çizgi boyunca y... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.