abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders demir içeren yiyecekler dişin sendromları Tb çapsız iyi gelmek peygamber s.a.v hayatı erdemir kemal tahir yol ayrımı nice nice monitörler ayak ucu karşı olmak ön ek karayolu stajı kavkılı hayvanların olumsuz yönleri baba hindi mustafa kemalin hayatı iş birlikli pahlamak zübük özeti öve öve 7. sınıf fizik soruları bohr atom modeli kimyasal yağlar vals 4 sınıf sınav fonografi elektre metrajlı hiyerarşik ayrışmak grup psikolojisi sulama yönünden toprak özellikleri otel odaları küçük ağa özeti tamamı oynayış müsamaha bilinçli tarımla toprağı koruyalım sonlu farklar ve diferansiyel denklem çözümleri sarımsaklı bağlatma orun ilk öğretim haftası şiir anket tasarımı ösym sonuçları aile bildirgesi radyal matkap mikoriza t.c. yönetim yapisi gotik inkilap nedir bordrosu keler emniyet düğmesi cisimlerin yüzme şartı insanlara nasıl yardım ederiz beton kücülme kayış kasnak bakanlar kurulunun görevleri dil ve iletişim bahşetme doğru denkleminin tanımı doğal ortam bozulması glikoz sentezleme halk türkülerinin hikayeleri 1921 anayasası tarihi eserler yarı son film oynamak mehmet raufun hayati ajitasyon insan felsefesi 0444 yarı metal türkiye deniz ticareti dürülüş jet uçağı elektronik vahşiyane tulumbacı hatice hatun atatürk önderliğinde kazandığımız hak ve hürriyet araştırma geliştirme yönetim rapor örnekleri çografya aç bırakmak servo motor kontrol eğitim programı sanatın insan hayatındaki yeri toktamış ateş is plani göz nuru oks 2. sın sonuç ayın görünümü rebap akut glomerülonefrit kanatlı hastalıkları etiketsiz hamur


ATATÜRKÇÜLÜK ÜTOPYA DEĞİLDİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144715 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRKÇÜLÜK ÜTOPYA DEĞİLDİR
Osmanlıların, batı dünyası karşısında gitgide aciz duruma düşüldüğünü görerek giriştikleri yarım yamalak ıslahat hareketleri yeterli olmamıştı.
Milletinin temel özelliklerini çağdaş bir yöntemle araştıran ve sosyal değişimleri harekete geçiren etkenleri bilimsel biçimde tespit eden Atatürk ise, başlattığı inkılâplarla köklü bir çözüme yönelmiştir.
Yazdığı, yazdırdığı ve söylediklerinden açıkça görülüyor ki O, batı uygarlığında, gelmiş geçmiş ve halen mevcut bütün diğer uygarlıklardan farklı iki temel özellik olduğunu kavramıştı : Lâiklik ve bireyin hak ve özgürlükleri.
Lâiklik yerleşmiş inançların insan düşüncesi üzerindeki ipoteğini kaldırmakta, akılcı yoldan doğanın ve evrenin gerçeklerinin birer birer gün ışığına çıkarılmalarının yolunu açmaktadır.
Hak ve özgürlüklerine sahip olan bireyler yeteneklerinin serbestçe geliştirerek, bilim, teknoloji, sanat, edebiyat ve ekonomik girişimcilik alanlarında diğer uygarlıkları çok aşan eserler meydana getirmektedirler.
Demokratik parlamenter rejimler, ancak, bireylerin hak ve özgürlüklerine sahip oldukları ülkelerde gelişebilmektedir.
Lâik düşünce ve bireylerin özgürce faaliyetleri batı demokrasilerine her alanda kendilerini sürekli olarak yenileme ve yaratıcılıklarını devam ettirme özelliğini kazandırmaktadır.
Atatürk yukarıdaki gerçekleri derinden kavrayarak, lâikliği inkılâplarının temel taşı olarak koymuş ve bireyin hak ve özgürlüklerinin önemini –bu kitapta çeşitli alıntılarla belirttiğimiz gibi- tekrar tekrar vurgulamıştır.
Türkiye’de Atatürk İnkılâbına cephe alan karşı devrim niteliğindeki hareketler başlıca üç çerçeve içinde oluşmuştur. 1) Şeriatçılık ( teokrasi ), 2) Faşizan akımlar, 3)Komünizm ( Marksizm ). Bu her üç akım da halkçılık yani milli egemenlik ilkesinin gereği olan demokratik parlamenter rejime giden yolun temeline Atatürk’ün koymuş olduğu iki esas unsura, lâiklik ile bireysel hak ve özgürlüklere karşıdır. Bu üç akımdan herhangi birinin iktidarda olduğu bir ülkede, eleştirilmesi ve değiştirilmesi mümkün olmayan bir güçlü kişi veya dışa kapalı kulüp niteliğindeki bir oligarşi piramidi ülkenin mutlak hakimi olmakta, iktidarını hiçbir kimse ile paylaşmamaktadır.
Kaynak:Prof.Dr.Hamza EROĞLU
İDEALİST ve REALİST ATATÜRK
Çok yönlük Atatürk, idealist ve realistti. Ord. Prof. Ş. Günaltay “Atatürk hem idealist, hem de realistti” diyerek, dehâsının tezatları da birleştirici kudretine işaret etmek istemiştir :
“Esasen Atatürk, birbirine zıt görünen iki tezahür göstermekle hususiyetini belirtiyordu. Millî bakımdan tamamiyle bir idealistti. Harekâtı itibariyle ise, tam mânasiyle realistti. Duyguları ne kadar kuvvetli ve ateşin ise, o duyguların tezahürlerini zamanında ve lüzumu kadar göstermek, yani aklın hâkimiyeti ile duygularını gemlemek, ona mahsus bir imtiyazdı. Sarsılmaz iradesi, kendi duygularına müsbet düşüncesini hâki...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.