abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders takat fare deliği dilsiz harita eko sistem in bozulma nedenleri kamu donanım kartları türkçe ingilizce sözlük 5. sınıf matemetik sinav sonuclari parmak kaldırmak tabansız gre kavratma simyacı temiz doga ve temiz insan Aristoculuk servo motorların çalışma prensipleri türk ticaret kanunu eski mısır sönmemiş kireç mp3 sabun yapımı 1. dereceden 3 bilinmeyenli denklemler buzul çağı cok kanalli kuyruk modelleri dert dökmek olasılı at anası bağ evi emeviler ve abbasiler hakkında bilgi ne mümkün dolandırmak ac ve dc güç kaynağı kapalı işletme yöntemleri organik tarım liret topal osman satışta yeni gelişmeler günlük hayatta fizik engellilerin yaşamı tatmak etol ıngılızce sozluk çöp kovası saadetlu sayısal yöntemler nümerik analiz barutcu veri toplama araçları gevrek hz muhammet co3- soya çekim paralel kenar nedir gelibolu mescitleri kaşan yeri paşa olmak bozkır beydabanın durdurma kimya elementleri katetmek les çözünürlük soruları temel iletişim ateşe atmak hz.haticenin hayatı tarafımdan derlemek haksever aygıt savaş içme suyu temini akılda kalmak iki bilinmeyenli denklemler dışlama akis bilinmeyen denklemler aktris durum hikayesi konserve kitap eşitlik ve benzerlik içki masası yeryüzünde toprağın gelişimi trajedi cope john steinbeck inci doga nedir analitik network Rumence içli dublin people beden eğitimi özel öğretim yöntemleri 2 fatih sultan mehmet ksenon mazot atatürkün bilim ve bilim adamı verdigi önem tel erezyon işletmelerde yönetimin işlevleri 1324


BİLGİSAYARA KISA BİR BAKIŞ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144762 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİSAYARA KISA BİR BAKIŞ
1. Giriş
Bilgisayarın neredeyse kırtasiye haline geldiği günümüzde, bilgisayar bileşenlerini, kullanıldığı teknolojiyi ve konfigurasyanu oluşturan bazı terimleri anlamak ve karşılaştırabilme yeteneğine sahip olmak bizim gibi PC sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için işini daha bilinçli yapma adına faydalı olacağı inancındayız.

Dolayısı ile bu yazıda kısaca sizlere bazı terimleri açıklamak ve güncel teknolojileri anlatmak istedik.
Gösterdiğiniz ilgiye şimdiden Teşekkürler...
2. Bilgisayar Nedir?
Bilgisayar sizin verdiğiniz bilgiyi belli algoritmalara göre işleyerek başka formatlara dönüştürebilen moduler bir makinadır.

Bilgisayarlar yeteneklerine göre(Sahip olduğu işlemci sayısı, memory miktarı gibi) 4 ana gurup altında değerlendirilir.
a. Kişisel Bilgisayar (PC)
b. İş İstasyonları (WorkStations)
c. Frame’ler
d. Süper Bilgisayarlar
Yazımızda öncelikli olarak PC (Personal Computer) dediğimiz genelde tek işlemciye sahip kişisel bilgisayarlar üzerinde durmayı amaçlıyoruz.
3.Bilgisayar Mimarisi

Girdi: klavye, sürücü, scanner gibi
CPU: yazıcı, monitör,sürücü gibi

Çıktı :
Tampon Bellek
Geçici Bellek
Kalıcı Bellek
Şimdi yukarıdaki şekli bazı terimleri açarak açıklamaya çalışalım.
4.Bilgisayar Nasıl Çalışır
Girdi Üniteleri: Bilgisayarın bilgi alabildiği ünitelerdir. Klavye, Fare, Tarayıcı yada veri yolu üzerine takılmış fax-modem kartı gibi herhangi bir kart olabilir.
Çıktı Üniteleri: İşlemcinin çıkan sonuçları aktarabileceği ünitelerdir. Monitör, yazıcı, sürücüler, yada veri yolu üzerindeki herhangi bir alet(Herhangi bir PCI yada ISA kart ) olabilir.
CPU(Central Processing Unit): Merkezi işlemcidir. Datayı işleme kabiliyetine sahiptir. Kısaca anlatmak gerekirse, görevi:
1. Matıksal işlemsel: 1<2 doğrudur, 3=4 yanlıştır gibi kararları verir
2. Binary işlemler: 1+1=2, 6-2=4 gibi toplama çıkarma işlemleri
3. Kontrol Mekanızması: bilgisayar üzerindeki aletlerin işlemciyle ve kendileriyle olan ilişkilerini düzenlemek ve kontrol etmek.
Eğer bilgisayarı insana benzetirseniz, işlemci sizin beyniniz, girdi üniteleri sizin duyu organlarınız, çıktı üniteleri ise yaptığınız iş olarak düşünülebilir.
Bilgisayar nasıl çalışır sorunun cevabına gelince, işlemci girdi ünitelerinden bilgiyi alır, onu işler ve çıktı ünitesine/lerine gönderir. İşlemci görevini gerçekleştirirken belleğe ihtiyaç duyar. Bir örnekle açıklarsak, işlemcinin 12+5+26=? İşlemini nasıl yaptığına bakalım. Önce 12+5=17 işlemini yaptı, bu arada 26 sayısının bir yerde tutması, sonrada onu 17 ile toplaması gerekir.( Aynı anda işlemci birden fazla işi yapamaz, fakat işlerini nanosecond (1 saniye/1000000) mertebesinde yaptığını düşünürsek işleri aynı anda yapıyor gibi gözüktüğünü düşünebiliriz. ) İşte işlemcinin işlemlerini yaparken kullandığı (26 ve 17’yi üzerine yazdığı bir blok not gibi düşünebilirsiniz...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.